| RuxandraNae a întrebat:

Întrebarea tine mai mult de domeniul căsnicie. Suntem căsătoriți de nici un an și el e genul pe care le știe face de toate (zugrăvit, mâncare, orice treabă casnică). In mod normal, orice femeie și-ar dori un astfel de bărbat dar eu mă simt inutila pe lângă el. Nu îmi spune cum ii place mâncarea, eu gătesc mai sănătos și el mănâncă mai gras dar cu drag m-aș mula după nevoile lui însă nu are deloc răbdare. Le face pe toate și are grija sa se laude cu asta ceea ce mă face să mă simt prost în preajma familiei și a apropiaților. Chiar acum într-o zi mi-a spus că dacă gătesc eu mănâncă la restaurant. Mi se mai întâmplă și mie sa am zile proaste in care mâncarea sa iasă prost dar chiar așa încât să fie nevoit să mănânce in oraș niciodată, nu ii înțeleg vorbele.
Îmi cer scuze pentru roman. Daca exista aici persoane căsătorite please help, nu as vrea sa divorțăm până la urmă, a fost bine înainte de căsătorie dar după parca am luat-o amândoi razna și sunt de parere că o căsnicie nu trebuie aruncata la gunoi never. Cum rezolvam conflictele de genul? Oare am eu cu adevărat o problemă?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Freya1 a răspuns:

Cred ca ar trebui să vorbești cu el pe tema asta.Sa il iei intr-o zi de mana si sa ii spui ce vrea sa faca? Sa fie el casnică si sa muncești tu sau sa aiba răbdare să faci si tu ceva...Cred ca daca nu faci ceva bine sau pe placul lui poate sa iti spuna sau chiar sa te învețe daca tu nu stii.Tu se pare ca vorbesti despre el frumos, chiar crezi ca face bine ce face si e priceput dar el in schimb nu te respecta. Discutiile pe care le are în public despre tine sunt total aiurea si lipsite de respect ceea ce da dovada de aroganța si proasta creștere si poate chiar încet lipsa de sentimente.
Trebuie să ai grijă ce faci pe mai departe si sa pui piciorul in prag daca vrei sa fii si tu împlinită in relatia asta.

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da de ce nu-i spui lucrurile astea? poate nici nu realizează ce zice. și eu pățesc să zic chestii nașpa fără să realizez cum sună până nu-mi atrage atenția cealaltă persoană

| darrio2007 a răspuns:

E clar ca nu prea stii sa faci mancare. Il inteleg. Sunt casatorit.

| Drimmero a răspuns:

Astea sunt chestii carae se rezolva prin comunicare si atat, problema ta e ca te superi din chestii extrem de minore,, asta e marea problema a casniciilor minore, se intemeieaza mult prea devreme si se sfarsesc tot la fel de devreme pentru ca generatiile sunt altfel, pretentiile si legaturile sunt cu totul altele, mie imi suna copilaresc aspectul de care te-ai legat...profita ca ai gasit 'prostul' care face de toate/

| cristimihailov a răspuns:

Lasa-l sa faca mancare, curat, etc, daca asta ii face placere.

Tu tine-l cu momitzele golite si gaseste-ti alte hobbyuri: facut unghii, iesit cu prietenele, mers la sala, etc.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

''Chiar acum într-o zi mi-a spus că dacă gătesc eu mănâncă la restaurant.''
Foarte nesimțită remarca, chiar crudă. Probabil are o plăcere să te umilească în fața altora, am mai văzut specimene din astea, misogine în relații, care vor să arate ce buni și perfecționiști sunt ei și ce ratate și-au luat ca să le domine. Sper să greșesc.

Numai prin comunicare poți rezolva astfel de probleme, doar că pare mai degrabă că e o problemă cu caracterul lui și oamenii nu prea se schimbă.

Dacă te face să te îndoiești de tine... nu e okay, honey.

Și aia cu căsătoria nu trebuie aruncată la gunoi, o prostie. Nu toate problemele au o rezolvare, nu orice gest merită iertat, nu mai suntem pe vremea lu bunica să stăm în relații degeaba.

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

Cam dura ai fost si transanta pentru o remarca copilareasca din partea lui, pur si simplu se tatoneaza fiind la inceput, pana la urma nu femeia vrea sa fie dominata si sa fie coordonata cumva de barbat? Unele zic asta,, altora nu le convine, pana la urma ce vor ele de fapt?

| supadeceapa a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt căsătoriți. Tatonarea e faină la grădiniță, în clasa a 5-a, prin liceu așa, dar în fața familiei nu se face așa ceva, care-i scopul dacă nu acela de a o umili și a se umfla în pene?

Din moment ce ea nu a trecut cu vederea și a venit să ne povestească asta, e clar că a durut-o.

Nicio femeie nu vrea să i se spună că mai bine nu pune mâna pe nimic că oricum nu-i iese și e inutilă sau că mâncarea ei e atât de groaznică încât preferă să mănânce la restaurant, nu știu ce femei cunoști tu laughing.

| supadeceapa a răspuns (pentru Drimmero):

Ea nici măcar nu e dominată și coordonată aici. Era, dacă o învăța cum să gătească în așa fel încât să-i placă și lui. Ea e inexistentă, se poartă de parcă e într-o relație cu el însuși și ea e o piesă de mobilier. Nu-i normal, orice ai zice.

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

Am zis ca fiind la inceput tatonarea merge, e tactica de succes pentru inceput, pe parcurs mai mult enerveaza.

Daca a durut-o inseamna ca e cam vulnerabila chiar si pentru glume.

Ca s-o faci fericita pentru ceea ce face trebuie sa mananci pana 'speli' farfuria. Nu am zis ca sunt de acord cu umilirea lor, am zis doar ca unele afirma ca modul dominant e pe placul lor.

| Drimmero a răspuns (pentru supadeceapa):

Comunicarea e solutia, pana mea...sunt casatoriti, e clar ca e o ruptura intre ei daca a ajuns sa puna pe TPU intrebare in loc sa discute cu el si fac pariu ca se rezolva in 5 minute situatia daca vorbeau

| siriusblack98 a răspuns:

Din cauza asta este de preferat sa locuiti impreuna cativa ani inainte sa semnati un act de casatorie.Iar ca sfat urmeaza-l pe cel al lui Nat1.

| Digikey a răspuns:

Daca reuseste si sa faca sex singur este clar o problema.
Nu are cum sa faca totul bine. Daca se da mare si te face sa te simti rau este un egoist fara creier.
Ideea este sa dai cartile pe fata si sa-i spui clar nemultumirile.In egoismul lui nici macar nu si-a dat seama cat de nesimtit a fost.
Nu o sa inteleaga nici cand o sa-i spui in fata, dar este un prim pas.

Răspuns utilizator avertizat
| oz_1736 a răspuns:

Stai langa el cand face mancare, fura reteta si fa-i aceeasi mancare dupa o saptamana. Mananca tu prima si vezi daca are dreptate ( gust, aroma, miros). Daca a iesit bine da-i si lui, iar daca nu-i place spune-i ca e reteta lui. Sau spune-i sa te invete, sper ca nu ti-e rusine!

| Yrem3119 a răspuns:

Buna, si noi am trecut prin multe probleme, as vrea sa iti dau sfatul meu si sa te ajut. Am realizat dupa ceva timp ca cel mai bine si mai important este sa ii spui exact ce simti fara ocolisuri, sa gasesti un moment si sa ii spui si lui exact ce ai scris si aici. Ce conteaza este ca ai initiativa si vrei sa faci, cel mai bine cred ca ar fi sa va impartiti sarcinile in casa, daca el este acest gen si te poate ajuta. Asa te vei simti si tu altfel si te ar ajuta si el, dar nu uita spune i ce simti, pentru ca in timp se vor acumula mai multe si o sa fie deranjant! Incearca!