| IceCreamDoll a întrebat:

Intru la liceu si nu stiu cum sa fac sa ma integrez din prima zi de scoala. Vreau sa-mi fac cat mai multi prieteni din colegii pe care urmeaza sa-i cunosc pe 12 septembrie, doar ca nu stiu cum sa fac sa fiu mai sociabila, sa ma placa lumea, sa vrea sa stea cu mine in banca, etc. Pt mine ar cam fi o problema pentru ca in gimnaziu nu prea eram populara si ma cam evita lumea ca nu eram ca ei - intr-adevar eram mai tacuta. Cel mai util sfat fundita, ceilalti voturi.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine sa fii sociabil, insa trebuie sa stii si cu cine. Sfatul meu este sa nu te grabesti. Priveste cu atentie in jur, observa oamenii si apoi cauta sa-ti faci prieteni de calitate. Nu alerga dupa cantitate. Mai bine 2-3 prieteni, dar sa stii ca te poti baza pe ei, decat o gramada de persoane false in jurul tau. In plus, cine e de genul tau iti va cauta compania. Vreau sa-ti dau 2 exemple din viata personala. Cu multi ani in urma, cand am intrat in liceu am avut si eu aceleasi "temeri" ca si tine. Voiam popularitate si pe cineva ok cu care sa stau in banca. Alegerea m-a dezamagit in final. Era o persoana in vesnica competitie cu toata lumea. Voia sa fie primul in toate, cu orice pret. Cine parea ok si sociabil, era fals si prefacut. Al 2-lea exemplu. Aveam un coleg care imi era antipatic prin felul lui de a fi. Ne "impungeam" cu orice ocazie ca doi cocosi prosti si umflati in pene. Nu a lipsit mult sa ne batem, doar pentru ca nu ne suportam. Ne-au despartit ceilalti colegi. Dupa primul trimestru de scoala am ajuns cei mai buni prieteni. Aveam bunici in acelasi sat. La un moment dat ne-am intalnit intr-o vacanta si dupa un timp petrecut impreuna, din plictiseala, ne-am dat seama ca avem foarte multe in comun. Si asa a inceput o prietenie de durata. Tinem legatura si azi la 20 de ani de la terminarea liceului, si ne aducem aminte cu umor de modul in care a inceput prietenia noastra. Bafta!

1 răspuns:
| Millanteria a răspuns:

Buna. "Populara"? Stai calma, numai pitipoancele sunt "populare".
Din ultimul timp cele de la liceu sunt tare fitoase(nu ma refer la tinewinking ) iar pentru ca tu sa te intelegi bine cu toata lumea trebuie sa ii saluti, sa intri in discutii(mai banale, caci daca ii spui vreun secret nici nu stii cand afla toata scoala). Eu cel putin asa am facut, si a fost destul de bine(si eu fiind mai tacuta, mai emotiva). Oricum, cand vei trece in clasa a X-a, sigur vei fi prietena cu toata lumea, mai greu e la inceput. Bafta la scoala, si sa inveti mult, mult, mult!winking
Numai bine, scumpo!