| GwenStefani a întrebat:

Am 15 ani, aproape 16. am intrat la un liceu foarte bun si pana sa inceapa anul scolar credeam ca va fi totul foarte frumos. Insa odata cu aceasta schimbare au aparut si problemele: noile mele colege sunt uneori foarte nepasatoare, eu una, fiind mai timida nu am reusit sa vorbesc pana acum nici cu jumatate din colege(am doar 5 baieti in clasa, iar fete 24.). Mie mi-a fost mereu greu sa ma integrez in grupurile noi, asa sunt eu, mai retrasa. Si nu-mi place asta. vreau sa vorbesc cu toti, sa ma inteleaga toti si sa ma placa. Mereu m-am purtat frumos cu toti, n-am barfit, n-am gresit, n-am mintit, dar se pare ca lucrul asta nu-mi aduce placerea de a avea cat mai multi prieteni. In fine, asta este o problema foarte mica.

Marea mea problema este lipsa motivatiei. De la un timp sunt foarte, foarte lenesa. Nu ma trage de inima sa fac nimic. Scoala merge din ce in ce mai prost. Eu sunt uneori foarte agitata si incep sa ma gandesc cu ce rost traiesc pe acest pamant... nu insemn nimic pentru nimeni, desi pentru mine toata lumea inseamna ceva. Eu insa sunt foarte neinsemnata. Multi dintre colegii mei nu stiu nici cum ma cheama. Stau toata ziua in banca si mi-e rusine parca sa ma uit la ceilalti.

Nu stiu ce sa mai fac. In generala, asta-vara eram foarte deschisa, sociabila, fericita. Acum parca toti sunt contra mea. Nici eu nu mai sunt de partea mea. As dormi toata ziua si as visa. La cum mi-ar placea mie sa fie lucrurile: baiatul pe care il plac sa fie cu mine(desi nici pentru el nu insemn decat o prietena nu foarte apropiata), la notele bune pe care mi-as dori sa le am, la piretenii buni(pe care nu-i mai gasesc, ei s-au risipit odata cu plecarea la liceu si nu reusesc sa tin legatura... cu toti).

As vrea sa fiu ca inainte, sa stiu ce vreau, sa tina persoanele dragi la mine(macar ele), si sa scap de lenea asta. saptamana viitoare am tezele si nu stiu ce o sa fac. Nu sunt deloc pregatita. Eram obisnuita sa stiu totul, dar de la noii profesori nu prea pot intelege mare lucru, iar lectiile sunt grele.

Si mie mi-e foarte greu. Nu stiu ce sa mai fac, nu stiu de ce mai traiesc. ce sa fac? Ajutati-ma, va rog mult. Multumesc!

2 răspunsuri:
| TheBloodyRoses a răspuns:

Ca sa te placa lumea trebuie sa fii tu insati si apoi asa e la liceu e mai greu.Dar daca vrei sa iti faci prieteni noi si sa incepi mai bine cu scoala ai nevoie doar de mai multa ambitie si indrazneala si apoi vei reusi.Cu altceva in afara de sfaturi nu te pot ajuta big grin.

| alter4ego a răspuns:

Draga mea, ai o mica depresie, sau esti prea visatoare, sau un exces de personalitate. In primul rand ca sa fii placuta de oamenii din jurul tau trebuie sa fii tu insati, plus ca nu trebuie sa-ti pese de ceilalti din jurul tau, tu esti pe primul loc apoi restul! Tie trebuie sa-ti fie bine nu sa le faci pe plac tutoror ca uneori poti fi luata de prostuta. Daca chiar iti pasa de ce zici tu mai sus acolo, de scoala si lectii inseamna ca esti o fata puternica si ai ambitia in tine de ajunge acolo unde vrei.Cu putin efort ai sa reusesti. Nu itifie frica de necunoscut, de oameni noi, asa cum ai fost ok cu ceilalti colegi asa poti fi si acum, la urma urmei si ailalti au fost noi pentru tine, dar timpul le va rezolva pe toate.Intr-un an sunt sigura ca veti cunoaste mai bine. Inca un sfat, de ce nu vorbesti cu parintii tai despre asta? spune-le ce ne-ai spus si noua, sunt sigua ca te vor intelege si te vor ajuta.te pup bafta