| ihavefeelingsandimsad a întrebat:

Nu vreau sa dramatizez, dar am nevoie doar de niste sfaturi.

Am inceput liceul si de cand mi-am cunoscut colegii am senzatia ca toata lumea ma ignora sau cel putin cei de varsta mea se feresc de mine. Sunt o fata normala, arat normal, sunt doar timida si n-am incredere in mine.

Nu dau impresia de ingamfata, cu nasul pe sus si nici nu sunt asa. Vreau sa cunosc cat mai multa lume dar ma opreste firea mea tacuta.

La scoala nu vorbesc aproape cu nimeni, nici cu fostii colegi nu prea mai schimb vorbe.

Incerc de cateva zile mai mult ca oricand sa ma arat prietenoasa, sa pun intrebari, sa fiu de treaba si amuzanta. La fel, lumea ma ignora in continuare.

Nu stiu cum sa fiu amuzanta si sociabila, sa ma integrez intr-un grup. Habar n-am ce sa fac, ce sa spun, imi vine pur si simplu greu si renunt.

Ma puteti ajuta?

4 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa te relaxezi si incearca sa zambesti mereu. Oamenii evita persoanele tacute crede-ma.O traiesc zi de zi.

| Anuta2012 a răspuns:

Parerea mea e sa nu te intereseze asta, ci sa te fixezi pe studii ca sa ajungi cineva in viata, da-i incolo pe ceilalti, gandeste-te la tine happy

| Bianche23 a răspuns:

Buna, in primul rand in momentul in care intrii la liceu intr.o clasa noua nu trebuie sa fi tacuta spune.ti punctul de vedere fi fu insati nu te preface a fi cineva pentru a fi pe placul altora intotdeauna se vor forma bisericute, barfe. nu e ceva nou. Impuneti punctul de vedere, fi mai indrazneata ..cu cat te vad tacuta cu atat te iau de fraiera... dar fi tu insati nu cu glume care sa intreaca limita... cu firea ta usorr usor o sa reusesti dar iti trebuie putina indrazneala. bafta!