| anonim_4396 a întrebat:

Iubirea trece peste noapte? Sa va spun povestea mea, trista:Am sta cu un baiat 4 ani! M.am mutat impreuna cu el si parintii lui.De ceva timp il tot simteam eu ca are ceva! Pana ieri cand mi. s spus ceva ce nu o sa uit toata viata! A zis ca nu ma mai iubeste, ca nu este pregatit pentru o relatie oficiala.Ca este inca tanar, vrea sa.si traiasca viata! Il iubesc cu toata fiinta mea, dar el nu ma mai vrea! Sub nici o forma.sad! Acum stau si ma gandesc:Iubirea trece peste noapte? S.au de fapt nu m. a iubit niciodata?!

14 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"De ceva timp il tot simteam eu ca are ceva" - deci de-atunci sentimentele lui faţă de tine au început (poate) să se diminueze.
E prea puţin probabil să nu te fi iubit niciodată având în vedere că v-aţi mutat împreună şi de asemenea nu i-a trecut peste noapte ci "de ceva timp", aşa cum te-ai exprimat tu.
În altă ordine de idei, eu sunt de părere nu că nu te mai iubeşte ci că nu te mai iubeşte îndeajuns de mult încât să vrea să rămână cu tine.
Aici sunt o serie de neclarităţi. De exemplu e relevantă vârsta voastră.
Mai apoi, depinde dacă tu sau părinţii lui l-au presat pe el să se căsătorească cu tine. Dacă da, atunci acest aspect poate fi un factor decisiv în decizia pe care a luat-o.

Vezi tu, oricât de mult încearcă unii să se ascundă, în realitatea "instituţia" căsătoriei nu mai este văzută ca fiind utilă nici de bărbaţi şi nici de femei pentru că adaugă presiune în plus, presiune care de altfel este în principiu inutilă.

Dacă l-au presat părinţii lui, atunci poţi încerca să vorbeşti cu el şi eventual, după o vreme, să vă mutaţi singuri.
Dacă l-ai presat tu, atunci asumă-ţi greşeala şi caută să n-o mai repeţi.

Se poate trăi foarte bine în concubinaj şi ţi-o spun din experienţă.
Ah... şi încă o treabă: Nu cred c-a fost cea mai bună idee de la bun început să vă mutaţi cu părinţii lui. Cum de altfel n-ar fi fost o idee bună nici să vă fi mutat cu părinţii tăi. Pur şi simplu tânărul cuplu trebuie să stea singur! Indiferent că-i cu chirie sau ceva... pur şi simplu nu trebuie să se amestece nimeni peste ei. Or, locuind cu părinţii unuia dintre ei pur şi simplu amestecurile şi hârjonelile sunt inevitabile.

Numai bine.

| fabiola a răspuns:

Se spune ca iubirea puternica se stinge mai repede! Asa o fi desi nici eu n-am inteles niciodata asta.Eu cred ca la mijloc este altcineva. Cand va constientiza ce pierde poate va fi prea tarziu!

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns:

Deci asta era beleaua care ti s-a intamplat, eh lasa ca te descurci in viata doar nu depinzi de un om uitate la mine ca eu nu o sa am parte de niciuna in viata asta la cum stau lucrurile si stiu ca e naspa dar alta cale nu e.

| Anca a răspuns:

Te-a iubit probabil. Nu i-a trecut intr-o noapte, nu are cum.

Ai zis chiar tu : " De ceva timp il tot simteam eu ca are ceva! " - ei bine, de cand ai simtit tu ca s-a intamplat ceva cu el, cam de atunci a inceput sa te uite.

Te-a uitat stand langa tine.
E uitarea cea mai dureroasa pentru tine si cea mai radicala pentru voi.

Cand uiti o persoana pentru ca nu o mai ai langa tine, e posibil sa iti reinvie sentimentele cand o revezi.

Cand o uiti stand langa ea, inseamna ca, nu iti mai provoaca nici o tresarire persoana ei.

Probabil chiar e tanar pentru a-si oficializa relatia cu tine. Si dupa 4 ani probabil ar trebui sa inceapa sa se gandeasca incotro va indreptati. Poate a simtit ca tu il vrei pentru totdeauna si el are clar in minte ca nu vei fi tu ultima femeie si poate nici urmatoarea.

Nu-l ura! Bucura-te ca ti-a spus adevarul inainte sa te insele si sa te umileasca datorita unei infidelitati.
Accepta lucrurile asa cum sunt.

Vrem tot timpul sa ni se spuna adevarul. Asta doar daca adevarul e ceea ce vrem sa auzim. Dar de multe ori.nu poate fi asa happy
Capul sus! Viata merge inainte cu sau fara el!

| RobertTmroo a răspuns:

Iubirea adevarata nu trece peste noapte, dar anumite intamplari, fapte, vorbe pot sa te influenteze si cu timpul sa iti diminueze sentimentele fata de persoana cu care esti intr-o relatie, dar daca amandoi v-ati fi iubit cu adevarat, ati fi tinut unul la altul, atunci tocmai datorita acestei iubiri ar fi trebuit sa faceti absolut totul ca sa mentineti aceea flacare vie, asta se poate face in primul rand prin vointa, comunicare, tandrete, ascultare,..., dar trebuie sa fie simtita din partea celor doi imiplicati in relatie, daca lui ia trecut dragostea fata de tine, indiferent ca in cateva luni sau intr-o noapte, asta inseamna ca nu e persoana potrivita pentru tine, sa stii ca in fiecare relatie de iubire, fiecare persoana implicata in relatie e responsabil suta la suta de cincizeci la suta din aceea relatie, iar daca el nu te mai vrea..., ei bine atunci in primul rand ar trebui sa te muti de la ei, pentru ca altfel vei suferi incontinuu si vei trece si mai greu peste acest moment din viata ta.
Din cate vad eu esti foarte tanara, inca nu ai nici douazeci de ani, deci ai toata viata inaintea ta, mergi inainte, sa stii ca dragoste cu forta nu se poate, si nici fericita nu vei fi daca o relatie e superficiala sau din obligatie, cu timpul sigur vei intalni pe cineva care sa te iubeasca din tot sufletul, si pe care sa il iubesti si tu la fel, conteaza sa fie din suflet si sa comunicati tot timpul, astfel nu are cum sa treaca o iubire peste noapte...
Sper sa treci cat mai repede peste acest moment, stiu ca e usor de spus si mai greu de facut, dar asta va trebui sa faci ca sa fi din nou fericita pe viitor, pana la urma asta ne dorim cu totii, sa fim iubiti si sa iubim la randul nostru happy!
Bafta in toate si totul o sa fie bine, ai sa vezi happy!

| DakotaRoyse a răspuns:

Nu. Nu trece peste noapte şi cel mai sigur e faptul că, dacă el te-a plăcut oricât de puţin, tot suferă că a trebuit să-ţi spună asta. Dar ceva l-a făcut să termine relaţia, să nu şi-o mai dorească.
Depinde ce este acel ceva happy Dacă afli, poate poţi remedia situaţia...

| ostea a răspuns:

Poate te-a iubit, dar există mai multe tipuri de iubire.
Poate nu a putut să îți zică mai devreme.

Poate...

Capu sus, ai viața înainte.
Sfîrșitul este începutul unei noi vieți.

Este greu dar nu poți să îți distrugi viața, pentru că cineva nu te iubește.
Acceptă situația și detașează-te de ea.
Ai grijă de tine!

| katty_6203 a răspuns:

Te inteleg f bine.Concluzia la care am ajuns este ca nu este el sufletul tau pereche.Cineva care te iubeste cu adevarat ar sta o viata(si daca ar fi posibil chiar si mai mult)langa tine fara sa se gandeasca ca s-ar plictisi vreodata de tine.Sa stii ca fiecare avem un suflet-pereche. Poate al tau asteapta inca sa te intalneasca.Sa nu deznadajduiesti, stiu cum te simti...Insa totul depinde de acum de tine si mai ales de vointa ta de a accepta si astfel de momente in viata.Ai dreptate, 4 ani nu-i poti"arunca"in trecut asa dintr-odata.Nu,iubirea nu trece niciodata peste noapte,insa pentru a putea sa mergi inainte va trebui mai intai de toate sa fii hotarata si sa iti faci curaj tu singura, apoi sa iti gasesti o ocupatie care sa aiba ceva"efect"(adica sa te faca sa mai iesi din starea asta)E greu, insa numai timpul e cel mai bun leac vindecator in astfel de cazuri.Sa ai grija de tine!sad

| mihaibr11 a răspuns:

Salut! Acum chiar te inteleg si eu am trecut prin ceva asemanator. Probabil s-a racit in timp si acum pur si simplu a avut curaj si ti-a spus. Nu ai ce sa faci...mergi mai departe! Succes

| Giovanna a răspuns:

sad imi pare rau, se pare ca am mirosit eu bine... as fi vrut sa ma insel in privinta voastra, sincer dar ti-am urmarit intrebarile crying e mai bine ca a fost sincer cu tine, apreciaza asta!

| Giovanna a răspuns:

Iubirea nu trece peste noapte, doar atractia fizica sau pasiunea pentru cineva. Cand intalnesti persoana cu care vrei sa te casatoresti simti asta, eu asa cred.

| Anonimul2011 a răspuns:

Normal ca trece cateodata cand tu stai mereu langa el! Lasal si pe el sa mai respirelaughing sal lasi sa mearga el cu prietenii lui la o bere...

| raluk_6723 a răspuns:

Asa am patit si eu, doar ca nu ne am mutat impreuna era mai mic ca mine a vrut sa si traiasca viata iar eu dupa un an si ma tot gandesc la el il simt in sufletul meu am ramas pe loc plang mereu dar el acum are pe alta o iubeste iar eu am ramas pe loc. Nu am cuvinte ce simt am incercat sa il uit dar nu pot am pe altul dar degeaba el imi este doar prieten cum poate iubi pe alta cand am dat tot ce am putut pentru el fiind prima iubire pentru amandoi.Cum pot uita?