| papushik_2619 a întrebat:

La ce varsta e bine sa ai primul prieten? Voi la ce varsta l-ati avut pe primul?

27 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Primul prieten in adevaratul sens al cuvantului mi-am facut pe la 18 ani. Pana atunci erau doar niste saruturi, pupicuri nevinovate si n-as putea sa spun, ca am avut o relatie cu acei baieti. Cel putin acum, cand privesc in urma, eu asa simt, asa cred. Este decizia fiecaruia la ce varsta sa aiba primul prieten. Unele persoane se indragostesc (asa cred, ca se indragostescwinking ) inca de la varsta gradinitei si considera ca au avut primul prieten inca de atunci. Depinde cum privim lucrurile, cum simtim.winking

| cristi202 a răspuns:

Cu cit mai tirziu, cu atit mai bine! Dar nici prea tirziu sa nu fie. Poate la 16-17 ani e virsta ideala pentru primul prieten

| Gizăz a răspuns:

Eu ca băiat am avut prima prietenă la 16 ani dar nu a durat mult. Ca fata eu zic ca e bine să aştepţi până la vreo 17 sau 18.

| BRG a răspuns:

La vîrsta la care eşti pregătită de căsătorie nicidecum la 12, 13 ani, atunci e timpul să-ţi vezi de carte şi de şcoală nu de sex.

| LittleDrop a răspuns:

Eu pe la vreo 11 jumatee-12laughing

| Miha1308 a răspuns:

Pai eu cred ca dupa vreo 14 ani sau sau asa ceva...fiecare cand e pregatit pentru o relatie...eu l-am avut la 15 anibig grin

| hiigee a răspuns:

Primul prieten(pe care il am si acum) a fost l 13 ani si 7 lunibig grin. ( acum am 13 si 10 luni.) nu conteaza la ce varsta, conteaza sa tii la acea persoana si sa o iubesti.( sa n-aud ca nu exista iubire la varsta asta, ca e o minciuna.)

| xD a răspuns:

Asta depinde de fiecare persoana...
Nu e ceva `programat`... O sa iti faci ai primul prieten cand o sa fie momentul potrivit... poate sa fie la 12-13 ani sau poate sa fie la 18.

| username_8290 a răspuns:

Nu e o limita. atat timp cant faci lucruri firesti pentru acea varsta ( :* ) e oke. nu e o probelma ca la 10 ani sa ai, dar e o problema sa te... la ani aia.

| Aphrodita a răspuns:

Nu stiu exact la ce varsta e bine.fiecare cu soarta lui. unele il au la 13, unele la 16.eu l-am avut pe primul asa"mai serios" la 12-13 ani dar nu ne-am sarutat...doar ne tineam de mana, in brate, ne mai pupam pe obraz cand ne luam "la revedere", el ma mai pupa pe frunte cand ma tinea in brate, ne mai spuneam cuvinte frumoase si ne dadeam massuri frumoase, vb la telf, pe mess, prin sms-uri, ne intalneam in parc(uneori mai erau si alti colegi pe acololaughing ) a durat vreo 5-6 luni... a fost ff frumos. dar tot ce incepe se si sfarseste odata si odata big grin nu am fosti nici chiar exagerati.cred ca a fost potrivit pentru varsta noastra ce am facut. a fost genu de relatie ca pe timpuri ca sa spun asa laughing (cu exceptia mess-ului si al telefonului) nu ne-am bagat limba in gura unul la altu ca nah.asa e la moda in ziua de azi. mie mi se pare ca e mai frumos asa day dreaming toate la timpul lorhappy
pa-pa happy

| Aphrodita a răspuns:

@Cristi_din_Bucuresti... o relatie nu consta doar in sex, daca esti cu cineva exista doar sex, se pare ca deja unele persoane uita de celelate parti frumoase ale unei relatii.cum ai zis tu "La vîrsta la care eşti pregătită de căsătorie nicidecum la 12, 13 ani, atunci e timpul să-ţi vezi de carte şi de şcoală nu de sex. "
eu cum am mai spus.am avut primul "prieten"(ma rog...nu il pot numi prieten in tot sensul cuvantului.doar un baiat de care am fost apropiata si cu care ma intelegeam foarte bine si ne placeam.asta nu insemna ca fac sex cu el, doamne fereste. app: sentimentul de "placut/indragit" pe cineva cred ca exista si la unii copii mai mici dar asta nu inseamna ca se saruta si fac sex)
si inca o chestie. daca ai un "prieten" asta nu inseamna ca nu iti mai vezi de scoala.cand am avut acel baiat de care am fost mai apropiata, am luat in acel an premiul 1 cu media 10, am fost sefa clasei si preferata profesorilor(mrg...in toata clasele am luat premiul 1 laughing. acum nu ma laud sau ceva de genul... oricum mai sunt copii premianti pe lumea asta)
stiu ca voi lua o gramada de "stupid" dar nu imi pasa.eu mi-am spus punctul de vedere si cred ca am dreptate.

| AndreeaDee a răspuns:

Nu stiu la ce varsta` e bine thinking
eu ` la 12 aniwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este bine la orice varsta, cu conditia, sa nu se depaseasca conduita morala pentru varsta respectiva. Multi se cunosc in liceu si atunci au prima relatie. Dar, mai nou, am vazut si copii de clasa 1 sau a 2 a care se sarutau cu multa pasiune pe strada (pe gura) sau pe care ii auzeam deseori la varste fragede (8-12 ani) vorbind despre sex. Iubirea le joaca feste atat celor inaintati in varsta cat si micilor poznaşi. Sa fiti iubiti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu la 16

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu la 16

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este bine sa ai prieten dupa ce ai terminat cu scoala. Dar ti'a scris bine cristi202.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut primul prieten la 18 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine sa ai la virsta de 15 ani...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 13

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ca si eu vreau un prieten si am 11 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred cand simti tu nevoia atunci eu l-am avut si il mai am la 13 ani si sunt cu el de 2 luni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu primul prieten l-am avut la 13 ani si jumatate.

| sorina_9001 a răspuns:

| Buster a răspuns:

Deci aici nu e vorba de varsta cand ai intalnit persoana de care te-ai indragostit si o iubesti din toate inima numai conteaza varsta bine nici sa ai o varsta prea vrageda dar asa in general in jur de 14-16 ani

| inuisa a răspuns:

Pe primul prieten l-am avut la virsta de 17 ani jumate! Cred ca la aceasta virsta sau poate la 16 ani e bine sa il ai!