| michael26iul a întrebat:

Ma confrunt cu o dilema de ceva vreme si nu ii gasesc un raspuns. Avand in cedere faptul ca sunt la final de liceu si am sa dau bacul ma tot ingrijoreaza faptul ca nu il voi lua si ca relatia mea se va schimba. Ma gandesc ca e mai bine pentru ea sa ne despartim pentru faptul ca vor exista diferente intre noi si nu vom mai fi din acelasi mediu, ma refer prin asta la faptul ca, nu vom fi la acelasi nivel intelecutal, vom face parte din medii de viata diferite, vom avea un salariu diferit, nu vom putea discuta pe anumite teme si de asemenea voi fi un exemplu prost pentru viitorii copii ai ei. Ce pareri aveti? O fata cu o facultate si bac impreuna cu un tip doar cu 12 clase. Credeti ca ar rezista? Consider ca nu. Va avea alte nevoi, necesitati si asteptari.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde de interesele care le are in viata. Ideal ar fi ca ambii parteneri sa aiba un salariu foarte apropiat fara diferenta mare de castig si asa nu ar mai fi discutii pe baza financiara ca el aduce banii in casa si ea ii cheltuie pe haine. Daca nu tea tradat pana acum no lasa dar daca o simti ca nu mai e ce a fost odata pregatestei discursul si rupe contractul in fata ei

| Adry05 a răspuns:

O zici de parca bacul s-ar da o singura data in viata, nu-l iei, inveti pentru el si-l iei anul urmator, mare chestie. Cu atitudinea asta delasatoare si pesimista clar n-o sa faci prea multe in viata.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Invata si o sa-l iei, ca prost nu pari, si e normal sa aveti medii diferite chiar daca sunteti intr-o relatie, doar nu vrei sa zici ca o sa te casatoresti cu o persoana doar daca o sa termine aceeasi facultate si o sa aiba acelasi job ca si tine. Cateva diferente acolo nu strica. Studiile sunt importante, dar poti evolua si fara ele. Daca nu iei bacul, nu inseamna ca trebuie sa stagnezi, poti sa citesti si sa inveti diferite lucruri singur.

| Emma30555 a răspuns:

Nivelul intelectual se vede din gandire, vocabular, cunostinte generale, nu are legatura neaparat cu studiile. Diferenta ar putea surveni poate din perspectiva joburilor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultatea şi toate astea nu sunt motive lucide să te desparţi de o persoană pe care o iubeşti cu adevărat.Cunosc multe cazuri când ambii parteneri aveau studii superioare, dar tot sau certat şi sau despărţit. Dragostea ţine de grija şi empatia unul faţă de celălalt, nu de studii.Trebuie doar să vă iubiţi, cine ştie poate vă ve-ţi căsători şi ve-ţi da un exemplu de urmat copiilor voştri.

| michael26iul explică (pentru anonim_4396):

Adevarat ca exista si cazuri de genul acesta, nu pot nega. Dar mi-ar fi frica de o posibila ruptura pe acest fapt. Nu e tocmai usor sa promovezi undeva sau sa urci intr-o ierarhie fara o facultate sau diploma de bacalaureat, iar mai apoi fara bac, cele douăsprezece clase mi se par inutile.

| anonimaalee29 a răspuns:

Ea sigur nu te va critica pentru faptul ca nu ai facultate, asta doar daca nu te iubeste. Ar trebui sa lupti sa ai un job bine platit, fie ca il obtii cu facultate sau fara, dar eu iti recomand sa iei bacul neaparat, in ziua de azi putini angajatori se mai uita la tine daca nu ai bac. :/

| michael26iul explică (pentru anonimaalee29):

Eu mi-as dori sa gasesc si cu diploma de atestat de la informatica un loc de munca dar din cate am inteles nu prea se ia in considerare.

| michael26iul explică:

Va multumesc tuturor pentru indrumari. Probabil ca daca nu voi trece de "examenul maturitatii", ne vom descurca mai greu la inceput insa, cu timpul, totul va fi bine. As oferi tuturor cate o funda ca semn de recunostinta pentru faptul ca v-ati rupt din timpul vostru sa imi raspundeti la intrebare. Va multumesc.

| And7280394847 a răspuns:

Cum sa spui asa cevaaa? Cine mai crede ca daca ai facultate o sa ai mai multi bani decat aia fara? Mai baiatule sunt atatea lucruri din care poti castiga bani, nici nu stii cat de mare e posibilitatea ca tu sa faci mai multi bani decat gagica ta cu facultate. Si asta cu discutiile, nu inseamna ca daca nu ai invatat niste rahaturi de opere la romana esti mai incult decat ea.

| michael26iul explică (pentru And7280394847):

Prost nu sunt, majoritatea din jurul meu imi spun ca am sanse sa il trec, insa eu ma confrunt cu o problema, matematica. Imi da batai mari de cap. Sunt profil real, matematica-informatica. La limba romana nu mi-ar fi atat de frica, consider ca de un 7 as putea lua lejer fara sa ma stresez iar la informatica pot lua si 9 insa la matematica...cum spune o vorba, eu in plop si plopu-n aer. Oricum, va multumesc pentru raspuns.

| michael26iul explică (pentru And7280394847):

Eu sunt de parere ca doar cu o diploma de atestat la informatica nu cred ca as putea sa gasesc ceva de facut care ar putea sa imi satisfaca nevoile. In plus din cate am citit si pe net aceasta diploma nu e recunoscuta international iar pe la angajari nici nu prea se ia in seama aceea diploma. Eu nu as vrea sa lucrez intr-o nenorocita de fabrica si sa trag toata viata. Nu vreau sa ajung nici mare director daca nu am posibilitatea. Dar mi-as dori sa pot lucra cu aceea diploma de atestat intr-un domeniu specific acelei diplome. Cat despre relatie, nu ne merge prost, avem deja planul sa ne mutam in vara impreuna intr-o chirie...ea sa mearga la facultate si eu totusi sa imi gasesc un loc dr munca daca nu voi promova acel examen.