| Andu792 a întrebat:

Ma confrunt cu o problema de ceva timp, eu am dinții foarte foarte strâmbi și câțiva sunt foarte cariati și normal ca le-am atras părinților aceasta problema, da parca nu ma baga în seama, vreau sa menționez ca nu ne aflam într-o problema financiara. Din primăvară am spus ca trebuie sa merg la dentist... deja e finalul lui Iulie și încă n-am fost...
Pe lângă viata sociala care este din ce în ce mai grea, neputând sa zâmbesc, căci mi se vad dinții care arata ca dracu, mi-e și frica sa nu ii pierd, la 14 ani nu e fain sa n-ai dinti...
Nu știu cum sa le mai spun, ce credeți ca as putea sa fac?

Răspuns Câştigător
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Salut.
Am avut si eu aceeasi problema.
Zambeam cu gura inchisa nu era nici cea mai mica problema...nu inteleg de ce te stresezi
Am strans bani si i-am facut la 20... tine gura inchisa, zambeste din buze nu mai casca gura, ia pastile daca te dor si pune incet incet bani deoparte ca la 20(cu minim 2 ani de munca ) sa-i faci albi si frumosi...
uite, poti cauta un actor pe google cu care semeni tu si incepi sa zambesti ca el(acelasi zambet cu gura inchisa sa fie)

| trophin a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

Bai. Are 14 anișori... Abia și-a făcut buletin

11 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Te apuci de cautat dentist si le spui sa sune sa iti faca o programare cand cred si ei ca au cum sa te insoteasca.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar de spalat pe dinti te-au invatat parintii?
Dintii se cariaza fiindca nu te speli pe dinti cum trebuie, sau suficient de mult si corect!

| mihai69 a răspuns:

Te duci frumos la Policlinica stomatologică singurel dacă ai deja 14 ani.

| Anonimul151 a răspuns:

Poți să îi întrebi pe părinții tăi dacă poți sa îți faci programare. Pentru că dacă suni tu de capu' tău vei avea probleme. După suni la un cabinet stomatologic și te programezi și te duci în ziua când te programează. Te poți duce și fără părinți, pentru că deja ești destul de mare dacă ai 14 ani.

Dacă părinți tăi nu sunt de acord, mai aștepți până vor fi.

Poți să le spui și lor chestiile acestea, că nu e ok să îți pierzi dinții și restul, și poate vor înțelege.

Dacă ai frate/soră mai mare cu care te înțelegi, il/o poți ruga sa vorbească pentru tine cu părinții tăi. Pentru că poate așa vor înțelege.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Sună sau du-te la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului. Tratează gratuit copii din familii fără posibilități.

| trophin a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Nu e problema financiara, doar neglijenta

| trophin a răspuns:

Sa vorbești cu ai tai... Altceva ce, ca oricum trebuie sa fie ei de acord. Poate au și ei problemele lor.

| trophin a răspuns:

Când ii prinzi în toane mai bune.

| trophin a răspuns:

Și nu poți sa îți acuzi părinții doar pentru ca ai un dinte strâmb și o carie.
Au și ei problemele lor.

| trophin a răspuns:

Când ii prinzi într-o situație precara unei conversații, poți sa întrebi : se poate sa îmi faceți o programare la dentist?