| anonim_4396 a întrebat:

Ma întreb dacă sunt adoptat.
Daca eram adoptat nu semănăm cu nimeni din familie.
Eram mai scund fata de ai mei.
Și în certificatul de naștere apărea alt nume in loc de părinții pe care ii am.
Nu îi așa?

5 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Da, deci esti adoptat!
FELICITARI big grin

| Mosotti a răspuns:

Nu e neaparat nevoie sa semeni cu unul din ai tai nici la figura nici la inaltime, prietenu meu seamana cu bunicul din partea tatalui, deci asta nu e nici o problema. Dar si daca esti sau nu, ce conteaza? Nu are nici o importanta ca ai fi adoptat, conteaza ca ai niste parinti care te iubesc, iti dau tot ce ai nevoie, atat conteaza.
Nu am inteles niciodata de ce sar multi ca arsi cand aud ca sunt adoptati, bine ca esti si nu ai ramas pe drumuri, sau de unde te-or fi luat, in caz ca ai fi adoptat am zis. Unii mai adopta si de la rude care mor sau au murit.

Da, daca esti copilul celor doi, pe certificatul de nastere trebuie sa apara numele lor complet, e logic.
Deci oricum ar fi, e okey, stai linistit.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i musai sa fie diferenta mare de asemanare sau inaltime, ca-n fond sunt sanse sa fii in limitele care pot crea confuzie.
La adoptie, legal este sa fie trecut numele parintilor adoptivi, nu a celor naturali (care te-au conceput).
Singurul mod in care poti afla daca esti adoptat, este sa faci un test ADN, al tau si al parintilor tai (ambilor parinti), ca sa elimini posibilitatea ca mama ta sa te fii conceput cu alt barbat.
Totusi, incearca intai sa aflii adevarul, de la parintii tai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Pai înseamnă că nu sunt adoptat daca este numele părinților mei naturali, nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mai explicat: in certificatul de nastere apare doar numele ultimilor parinti.
Tu nu ai de unde stii daca esti ori nu adoptat, daca nu faci un test ADN.