| reebee a întrebat:

Ma puteti ajuta la o problema de clasa a 5 a? Este in felul urmator: Aflati 2 numere in urmatoarele cazuri: SUMA NUMERELOR ESTE 38, 75 IAR UNUL ESTE CU 7, 52 MAI MIC DECAT CELALALT.

Răspuns Câştigător
| AmiraAlina a răspuns:

38, 75=a + (a - 7, 52)
Calculeaza ecuatia

3 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Site-ul nu-i pentru teme!
Pentru astfel de ajutor intrebi un coleg, eventual parintii. Nu-nteleg de ce nu faceti asta si cereti ajutor virtual pentru rezolvarea temelor.

| cuvant a răspuns:

Incearca cu segmente sau ecuatie de gradul II daca ati facut. Vei ca in manual ai o problema asemanatoare

| sabin89 a răspuns:

Nu iti fac tema, dar iti dau o idee generala cum sa rezolvi astfel de probleme. Desenezi dous segmente, unul sub celalalt, cel de jos putin mai mare decat cel de sus. Asa poti sa vezi ca daca scazi diferenta aceea (cu cat e mai mare cel de jos) din total obtii dublul numarului se sus. Si apoi, bineinteles, imparti la doi.