| Heroine_1591 a întrebat:

Ma simt stupid ca scriu asta. Am 15 ani, am nasu mai gros si mai luung. Deci concluzie: MARE. Nu am avut in viata mea prieten. Si toti isi bat joc de mine. Sunt mai inchisa in mine imi fac greu prieteni. Mama imi spune sa numi pese de ce zic altii da eu nu ma simt bine in corpul meu. Imi spune ca sunt frumoasa doar pentru ca sunt copilu ei. Asa fac toti parinti. Dar eu nu sunt. Si mereu copii din scoala ma strigau "nasoasa", "nasometru", si chestii de genu asta. Vreau sa fiu si eu fericita. Am putini prieteni. Stiu ca trebuie sa las timpu sa rezolve tot. Dar nu sunt un monstru si nu ar trebui sasi bata joc de mine. Si eu nu prea am ce pot face. Cand vad o fata frumoasa mi ciuda parca si as vrea sa fiu ca ea. Sau cand vad cupluri mor de invidie. Nu am o varsta inaintata pentru un prieten stiu. Mama zice ca ma dezvolt, si ca o sa ma schimb la fata cand cresc asta inseamna ca o sa-mi creasca capu mai mare sau ceva de genu si o sa fie potrivit pentru marimea nasului. Nu mi-a zis ea asa dar asa cred eu. Nu vreau sa fac operatie si nici nu as da banii pe asa ceva. Vreau sa fiu eu dar nu pot. Nu ma simt bine. Cand ma uit in oglinda cateodata imi vine sa plang dar nu ma intelege nimeni. Sunt singura si din cauza faptului ca arat oribil nu vrea nimeni sa stea langa mine. Cum am spus am putini prieteni. Ce sa fac? Sar putea sa nu ma ajutati. Da va rog dati-mi sfaturi. Pentru un baiat stiu ca nu e totul sa arati bine trebuie sa ai si o atitudine super. Dar sincer nu mai pot, de multe ori ma gandeam ca daca as muri toti ar fi mai fericiti. Fratele meu a murit la nastere si ma gandeam ca daca as fi murit eu in locu lui ar fi fost totul mai bine pentru mine.

38 răspunsuri:
| wanna_1834 a răspuns:

Nu are rost sa fii complexata, toata lumea are defecte. Da volum parului si nu o sa-ti mai iasa nasul in evidenta.

| Victoria_Plesa_1947 a răspuns:

Sin eu trec exact prin ce treci tu! si eu am o colega care are nsul mare si fata rotunda; insa e vioaie,si nu se lasa calcata in picioare; si e cea mai populara! si ei ii zic nasoasa,dar ea incepe sa spuna:,,vai,draga, nu mai pot de ras, sincer! altceva, ce mai vrei? si nimeni numai spune nimic
fiecare are un defect si tu poti sa le amintesti asta:le dai exemplele propii, le scoti defectele in evidenta asta daca esti o fire impulsivaiar daca nu ai curajul asta resemneaza- te.gandeste-te la toate femeile maritate nu toate sunt frumoase, dar sunt iubite happy si invata bine.nu te baga in cancanuri si de-astea.fii linistita si daca cineva nu te baga in seama nu te baga tu singura.axeaza-te pe un cel mai bun prieten care sa te acopere in situatii jenante,eu asa fac.iar daca cineva mai zice ceva,le spui si tu ceva de genul asta:ce urechi frumoase si clapauge ai! sau pofta buna in continuare la mancat rahat! sau pur si simplu:pe un ton plictisit:hai ma,ma scutesti cu chestiile astea? de-aia nu mai pot eu!,, sa ai tupeu si sa stii ca nu mereu ei cred ceea ce spun,nu o iau ca ceva important, pentru ca nu ei primesc jignirea, si plus ca tie iti sunt adresate toate jignirile nu una, pe care ti-o da fiecare! nu pune la suflet, gandeste-te ca la intalnirea de la 20 de ani de la incheierea liceului ei o sa se intoarca muncitori, iar tu o sa devii sefa unei firme, pentru ca ai invatat bine... operata la nas...si frumoasawinking gandeste-te si traieste prin viitor,pentru ca si eu trec prin asta si am citit undeva cum un detinut urma sa fie spinzurat,iar cineva i-a propus sa-i taie venele ca sa nu moara in chinuri,detinutul a aceptat si l-au legat la ochi,i-au facut o crestatura prin care nu curgea mult sange,iar omul care i-a facut crestatura a lasat sa curga printr-un lichid la temperatura corpului; detinutul era atat de convins ca va muri,incat a murit! vezi cum ne influenteaza gandurile? plus ca baietii nu se uita doar la infatisare, si nu vor imposibilul de la tine, doar tu te vezi altfel§si fa-ti breton intr-o parte, face ca nasul sa para mai mic, iar tu mai draguta!

| cristaleyou a răspuns:

Imi pare chiar foarte foarte rau de tine :* Nu arati oribil numai ca in ziua de azi lumea e rea si invidioasa trebuie sa te simti bine in pielea ta.:* oricine e frumos in felul lui trebuie sa te simti frumoasa daca vrei sa fi. uite eu nu te cunosc dar oricine este frumos. Ppoate esti mult mai frumoasa inauntru.:* Sper ca te-am ajutat te pup si te rog din sufletul meu numai fi asa..Numai fi asa dura cu tine insusi, te rog.Pa-pa

| Anemia2XD a răspuns:

Nimeni nu este perfect :) uite. incerca asta http://lectiadestil.ro/......ele-fetei/ ^^

| Anemia2XD a răspuns:

Hey! Nimeni nu este perfect, incearca... :) http://lectiadestil.ro/......le-fetei/. Sper ca ti-am fost de folos! ^^

| turbatu007 a răspuns:

Da si u zvonu ca iti place p...laughing))si gata sa vezi cati o sa te sunelaughing)

| KiduuSiiAtat a răspuns:

Te inteleg.Dar dc nu gandesti pozitiv? Poate ca acesta este farmecul tau... Ai putea sa iti pui in evidenta calitatile talecum ar fi desenul daca ai talent, sa fi mai amuzanta, orice calitate. Sau ai putea sa tefaci mai interesanta schimbandu-ti lookul, ai putea sa iti faci o coafura care sa iti micsoreze nasul, sau sa te evidentiezi prin gusturile tale la ales haine.
Incearca sa nu mai pui la suflet ce zic ceilalti.stiu ca e greu.si eu am trecut prin asta. dar incearca sa iti evidentiezi partile bune ale talewinking Sper ca te-am ajutat :* Mult Succes!

| Ana2017 a răspuns:

Hei! Buna kiss Eu am 14 ani si am aceeasi broblema. In primul rand eu sunt si slaba asa ca nu ma avantajeaza niminc. Eu intr-un timp ma gandeam ca atunci cand cres sa imi fac o operatie dar eu chiat daca as vrea nu as putea droarece am avut dinti strambi si am avut aparat dentar si doctorita a observat defectul meu asa ca mi-a adus dintii mai in fata in asa fel incat buza de sus sa se ridice si sa nu para nasul asa de mare, deci desi doctorita a facut asta nasul meu pare foarte mare cand zambesc dar ca sa fiu sincera ru pana sa imi spuna dentista de nas eu nu il observasem, dupa mine na strigat nimeni nasoasa dar mi-au zis doua colege de-ale mele despre el si niste copii maim mici dar nu i-am bagat in seama si nu mi-au mai zis. Faza amuzanta la mine e ca desi am un nas mare copiii nu si-au batut joc de asta ci de faptul ca aveam dintii strambi imi ziceau in toate felurile dar la un moment dat nu au mai facut asta. In legatura cu baietii sa iti spun ceva nu trebuie sa ai un iubit ci doar un prieten de care te poti atasa prin personalitatea ta... eu nu am avut multi admiratori ci doar unu doi la scoala primara iar acum anul acesta i-a placut unui baiat de mine cu un an mai mare si nu mi-am dat silinta cu nimic... chiar nu ma asteptam si sa stii ca era frumos nu exagerat dar era ....si i-am zis si lui ca sunt urata si a zis ca nu ca ma insel ....deci in concluzie trebuie sa astepti si sa stii ca faptul ca noi cei care avem acest defect facem o greseala mare si aceia ca evitam sa socializam nu uita timpul le rezolva nici eu nu credeam in vorba asta dar sa stii ca sunt mai fericita asa deoarece am cateva prietene ff bune care nu ma lasa la greu pentru ca prietenia e rara de aia avem putini prieteni nu pentru ca ai nasu mare ok?