| oFataNebuna a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep. E o poveste asa de aiurea ca nici mie nu-mi vine sa cred ca vo povestesc. Voi incerca pe scurt. Nu stiu daca o sa ma credeti. Dar cum poate o persoana sa aiba asa de mult ghinion? Eram in Romania si aveam numai o singura prietena cea mai buna. M-am mutat in Germania si am invatat limba si acum sunt in scoala normala. Problema e ca m-au bagat cu fete de 13 ani in clasa si eu am 16. Prima aparitie a fetelor? Destul de dragute dar nu foarte. Nu stiu poate suna de tot caca*u si ma scuzati ca spun. Poate credeti ca sunt faze de filme. Toate fetele din scoala credeti-ma ca se uita urat la mine pentru ca am nasu putin mare si gros. Nu vorbesc cu mine. Ele au bani si is faine si au haine si papuci si tot ce vor. Eu cum am venit anul trecut din Romania is mai saracie va dati seama. Nu am eu nu stiu ce bani. Si si daca as avea nu as putea sa ma imbrac cu haine foarte colorate pentru ca nu mas simti bine. Hainele pe care le port imi aduc aminte de Romania si ce fain ma distram cu prietena mea. Mie dor de ea foarte mult. Mai departe. Va rog sa ma ajutati. Cui chiar ii place sa ajute oamenii va rog sa ma ajutati. Nu inventez absolut nimic. Fetele alea nu stiu cum e sa traiesti in Romania. Se dau in stamba, se uita urat la tine si nu sunt deloc dragute. Azi 2 au si ras de mine si de nasu meu. Au si zis cuvantu "nase". Uitati-va pe google transdlate sa vedeti ca inseamna nas. Sa nu ziceti ca am inebunit. Dar nici un Romania inapoi nu vreau sa vin. Pentru ca recunosc ca imi e mai bine aici ca in romania si imi pare rau ca nu avem si noi o tara cat de cat bunicica. Sa avem si noi bani ca nemtii, englezii, americanii. Cred ca la partea cu banii multi dintre voi ma intelegeti. Iertati-ma daca am scris mult. Nu stiu ce sa mai fac. E mai bine aici da simt ca innebunesc sad Ma simt singura nu am cu cine sa ies in oras numa in casa stau cand vin de la scoala la mine la bloc sunt numa copii mici sad M-am saturat. Help. In pauze e plictiseala de moarte. Abia astept mereu sa ajung acasa. Cand ajung acasa ma cert cu mama. Crede ca suntem in germania gata toata lumea e mai educata ca in romania dar nu e asa. Orice tara are idiotii ei. Nu stiu ce sa fac. Aveti voi vreo idee? Poate sa-mi ridicati moralu? Am vrut sa merg in romania inapoi la bune. Da cand ma gandesc ca nu avem capace la canale, e gunoi pe strada, se ia lumea de tine pe strada, te bate chiar, ma tot razgandesc da iar imi vine gandu. Nu sunt eu frumoasa dar aici imi place ca oamenii nu striga dupa tine pe strada hei nasoasa sau ceva de genu. In romania esti batjocorit de toti. Mai bine las. Deci sfat ceva? Imi pare rau ca am vorbit asa despre tara in care m-am nascut. Asta e nu toti sunt patrioti.

3 răspunsuri:
| Supps a răspuns:

Well, din cate mi-am dat eu seama, acele fete nu se iau de tine neaparat pentru defectele fizice, ci pentru ca esti cu 3 ani mai mare, iar baietii vor fi mereu mai interesati de tine decat de ele, asa ca ele incearca sa te denigreze in fata lor, ca sa isi arate ele "cojones"-urile sa zic asa.

| CariocaAlba a răspuns:

Hey! Uite eu m''am nascut cu nasul normal dar m''am lovit o data si mi s''a facut o cocoasa...crying( acum aproape toti colegii mei rad de mine si spun chestii gen:''Da''ti nasul!'' ''Ti''ai luat nasul la purtare'' ''Unul dintre parintii tai a fost elefant'' etc. si chestiile astea doroh go on dar chiar mi se rupe.Am invatat sa fac poze pe care sa le pot posta in anumite pozitii incat sa nu mi se obs nasul.Acum problema cu banii nu toti ne''am nascut din parinti campioni.Esti tu asa esti tu si asta este.Nu ii asculta! Priveste inainte si spera ca vei ajunge mai bine decat ele, ca sa ''le dai peste nas''winking. Mult succes:*

| 7r31 a răspuns:

Buna! In primul rand vreau sa-ti spun sa nu te descurajezi! Gandeste-te ca nu multi au sansa sa ajunga intr-o tara straina straight face Si eu mi-as dori sa pot sa ajung intr-o tara mai civilizata si sa am mai multi bani, sa-mi fac un viitor mai bun sad Eu am intrat la facultate in Olanda, insa neavand banii necesari am ramas aici. Mama lucreaza pe un salariu de 500 de lei lunar...crede-ma nu merita sa te intorci in Romania, nu ai pentru ce.
Fetele la 13 ani sunt imature si rautacioase chiar si aici in Rom...nu le baga in seama, esti mai mare si sunt sigura ca mai matura decat ele. Am tot auzit ca germanii sunt rautaciosi de fel, nu stiu daca e asa, dar daca acolo iti poti asigura un viitor mai bun, nu merita sa te intorci aici doar pentru ca niste copile de 13 ani ti-au spus ca ai nasul mare. Tu trebuie sa te simti bine in pielea ta!
Cat despre timpul liber, daca esti o fire mai sportiva poti incerca sa mergi la un club sportiv sa practici volei, handball dansuri sau orice crezi ca ti-ar placea, sa nu mai fi nevoita sa stai in casa. In felul asta ai avea cu ce sa-ti umpli timpul. Nu baga in seama toate rautatile si mergi inainte orice ar fi! Multa bafta!