| andreiliviu a întrebat:

Mai am multe intrebari si chesti de elucidat in privinta acestei problema... cei care stii si va mai aduceti aminte unele intrebari care vi sau pus de anumite persoane poate mai stiti ca o doamna cu numele "nuty" va cerut ajutorul... da etse mama mea iar eu sunt fiul ei care am fost pus de nenumarate ori in ipostaze foarte proste fata de anumite persoane din anturaj si mai ales de persoana iubita...pe langa aceste chesti am fost chiar jigniti si injosoti mai mai sa ne si despartim... daca este cineva si ar dori sa ma ajute sa inteleg niste chesti sau sa ma lamureasca de ce le face mi-as gasi si eu linistea sufleteasca...in primul rand ceea ce va intyrebat si va spus nu a spus exact totul... a expus problema numai in favoarea ei si punandu-se in rolu de victima asa cum face de obicei.va spus poate sau nu cred asta ca eu am mai avut o relatie cu o alta femeie cu care am o fetita de 3 anisori, un copil reusit, frumos si destept.inca de atunci ea a facut totul sa ne desparta si sa ma indepartez de ei pentru ca nu era timpu sa apara in viata mea un copil la varsta de 23 de ani.alti au copii poate la o varsta mult mai frageda, eu nu am renuntat la acest copil si m-am zbatut pentru relatia mea cu mama ei.in timpul asta mama mea decate ori a avut ocazia a jignito si a facut-o in tot felul judecand-o dupa situatia familiara a ei si a parintilor ei pentru ca nu sunt o familie unita si au probleme familiare...desi foata iubita era contrar parintilor ei.eu acum am 27 de ani ganditiva de cand sunt chinuit de anumite remuscari si cat de greu imi vine sa stiu ca singurul meu copil si primul sa nu il pot avea datorita unor chesti intamplate inainte de ase naste fetita.mai exact m-a influentat sa nu trec acest copil pe numele de familie si sa nu ma declar ca tata, bagandu-mi multe chesti in cap si incercand sa puna si alte persoane sa minta si sa ma faca sa nu fac asta.si cu parere de rau am facut astea...fosta iubita cu care vroiam sa facem o familienu a putut sa uite ce si cum a facut-o dealungu timpului de cand a auzit ca este gravida si pentru faptul ca nu am declarat copilu.imi puteti spune de ce a facut asa? acum 2 saptamani a fost ziua fetitei si m-a dus sa ii duc un cadou si mi-a dat sa pun intr-o punga de GUNOI DE PLASTIC o jucarie de plus pe care o luasem pentru fata.nu mi-a palcut acest gest si nu este prea palcut din punctu meu de vedere sa faci acest lucru plus ca a facut asta si de fata cu actuala iubita si pe care si pe ea a jignito si a facut-o sa faca o intrerupere in luna aprilie. oare sunt eu nebun si bolnav sa ajung sa nu ii mai suport mai ales pe mama mea? astea sunt cateva chesti darcred ca v-as plictisi spunaduva aceste probleme...

7 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Ar trebui sa incerci sa-ti iei viata in propriile maini si sa te indepartezi de mama ta, daca nu iti face bine. Daca vei sta in continuare langa ea este destul de posibil sa te simti obligat sa faci ce-ti spune... Comportamentul fostei tale iubite... m-i se pare oarecum normal. Nu ti-a placut... Nici ei nu i-a placut cand ai lasat-o singura. Fii sigur de asta! Probabil nu ai ajutat-o atatia ani, nu ai recunoscut copilul, nu i-ai dat niciodata nimic si apari acum... Ai ranit-o. Las-o in pace, nu o chinui si mai mult. Gandeste-te bine ce vrei sa faci... Si daca vrei sa ai o relatie las-o la o parte pe maica-ta... si vezi-ti de viata...

| ellene a răspuns:

E incredibil ce povestesti tu aici...ai 27 ani! De ce nu te asezi la casa ta? Inteleg ca iti iubesti mama dar nici chiar asa. Mai ai frati? Poate esti singur la parinti si s-au obisnuit sa iti controleze viata. Alta explicatie nu gasesc. Hai sa zicem poate prima femeie din viata ta era o perversa si mama ta a vrut sa te apare... dar cu a doua ce are? Asta nu e mama... poate are o problema psihica ceva, se teme de singuratate. Daca aveti macar un sprijin minim din partea parintilor prietenei tale eu zic ca e timpul sa iti vezi de viata ta si sa o opresti pe femeia asta care practic iti distruge viata. Numai bine...

| giovana a răspuns:

Cred ca ar fi timpul sa repari nedreptatea facuta si sa recunosti fetita. Fetita are dreptul sa aiba un nume si un tatic. O sa fie foarte nefericita la gradinita si la scoala ca ea nu are tatic si nu poarta numele taticului ei. REPARA NEDREPTATEA FATA DE FETITA SI FATA DE MAMA FETITEI. Urgent!

| byank a răspuns:

Trebuie sa te gandesti bine ca un copil nu e de ici-de-colo! si mai trebuie sa stabilesti ce sentimente ai tu fata de copilul tau si daca astea sunt asa cum mi le imaginez eu, tu ar trebui sa te angajezi, sa pastrezi o legatura (dar mai distantata) si cu mama ta pentru ca este mama la urma urmei dar sa nu o mai lasi sa iti controleze viata. stiu ca ti se pare usor de spus si greu de facut dar trebuie neaparat sa ai viata ta in care sa decizi singur ceea ce iti doresti si chiar daca vei gresi in deciziile pe care le vei lua vor fi greselile tale nu ale altcuiva si vei invata ceva din ele. am inteles dintr-un alt post deal tau ca ai o noua iubita care este si ea insarcinata. nu-i rupe si acesteia inima neocupandu-te de ea si abandonand-o ca pe cealalata. invata sa iti asumi responsabilitatea fata de faptele tale si arata ca esti un om matur, stapan pe actiunile pe care le faci si suficient de responsabil pentru ati asuma raspunderea pentru greselile pe care le faci. si mai ales, incearca sa ti le indrepti. un lucru m-a socat, insa: tu ne intrebi cum sa faci sa iti intelegi mama si, si mai rau, cum sa faci sa o ierti :-o doamne! nu tiai stabilit prioritatile din viata ta sau daca ai facut-o ai facut-o prost. vrei toata viata sa stai langa mama ta care iti va nega mereu un viitor independent? e alegerea ta dar inainte sa o iei, gandeste-te bine si nu fii egoist pentru ca pe langa tine mai sunt si alte suflete pe care tu le faci, voit sau nu, un mare rau, care mai tarziu va putea fii ireparabil...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da imi aduc aminte
vei gasi niste raspunsuri care te vor uimi. ceea ce nu inteleg, de ce nu iti iei singur viata in maini? de ce nu te duci la fetita ta? eu asta nu inteleg, cum poti fi manipulat.nu este vina mamei, este a ta, pentru ca te lasi manipulat.ar trebui sa cauti profilul lui nuty si sa citesti raspunsurile pe care le-a primit.noi i-am recomandat sa nu mai intervina intre voi doi si sa incerca sa se abtine de la comentarii sau "sfaturi", pentru ca esti destul de maricel. ah! ai o actuala iubita, uite ca pe asta nu o stiam! chiar m-ai surprins, eu personal, nu am fosat de acord cu ceea ce vrea nuty si i-am spus, si nu numai eu. ea nu ma surprinde, asa sunt soacrele, dar tu -da! chiar nu ma asteptam sa ai o iubita, credeam ca ai sa lupti pentru copil si pentru femeia cu care ai copilul, in fine.mama ta hotaraste pentru tine, ok. dar hotaraste pentru prietena ta? inseamna ca a facut avortul pentru ca te lasi influentat si nu are incredere in tine, nu pentru ca mama ta deschide pur si simplu gura si ii zice ca nu ar trebui sa faca copilul.imi pare rau ca nu e si brigaela in seara asta, sa iti citeasca intrebarea.http://www.TPU.ro/......-intrebari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si uite ca mai ai cateva pareri si aici, ar trebui sa tragi niste invataminte din tot ce se scrie.contul mamei tale nu mai exista, probabil a cerut adminilor sa il sterga, dar am cautat in arhiva.eu cred ca ar trebui sa iti revizuiesti comportamentul fata de tine si sa iei o hotarare drastica, ai 27 de ani! http://www.TPU.ro/......vad-ca-nu/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu tot respectul pentru mama ta, TU trebuie sa te definesti ca persoana si sa iei decizii de unul singur; e vorba de viata ta.