| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a întrebat:

Mai vin cu o problema de-a mea. Pentru cei care au frati sau surori mai :ati avut vreodata impresia ca sora sau fratele vostru mai mic are tendinta sa se comporte de parca ar fi copil singur la parinti,sa nu ii pese de nimeni si de nimic,sa dea in toti, e prea posesiv fata de anumiti membrii ai familiei ( mama,bunica ), te lasa pe ine pe dinafara uneori.Asa uneori se comporta sora mea, are 9 ani

Răspuns Câştigător
| Leutzbv a răspuns:

Eu am doi copii cu diferenta de 7 ani si baiatul meu care este mai mic decat fata, se comporta la fel ca la tine. Este normal asa, pe de-o parte. Ei sunt gelosi si vor intr-adevar sa primeasca toata atentia. Eu daca imi tin sotia sau fica in brate, cel mic vine si se baga intre noi. Dar aici intervin parintii care sa nu le faca pe plac. Ei trebuie sa-si spuna punctul de vedere. Can eram tanar, aveam niste vecini ( frate si sora) care se bateau incontinuu, se certau din orice, dar cu trecerea anilor au invatat sa se respecte iar acum sunt cei mai buni prieteni. Sincer itiu spun. Asa ca nu dispera, incearca tu sa-ti faci partea ta si eu cred ca sora ta va intelege asta si se va schimba. Succes!

4 răspunsuri:
| stefan573 a răspuns:

A fost candva in centrul atentiei si acum, brusc parinti poate iti dau mai multa atentie tie.

| MauiNight a răspuns:

Esti bine venita cu tot cu probleme laughing noi venim cu sfaturi.
Este normal la varsta aia sa se comporte asa. E un copil mic, inocent care nu realizeaza inca ce face.

| MonkeyBoy a răspuns:

Nu am nici frate nici sora dar stiu cum e. El este mic si nu intelege chiar daca te enervezi el/ea este tot fratele/sora ta! Dar cand creste se maturizeaza si trebuie sa inteleaga. Funda?

| Lexuletz a răspuns:

Mdea aas e comportau si surorile mele si mi-era ciuda pe ele ca erau in centrul atentiei tongue