| Flors a întrebat:

Maine ma vad cu el, un baiat cu suflet mare, bun ca painea lui Dumnezeu, un baiat care m-a ajutat intotdeauna si m-a influentat pozitiv. Lui i-a placut de mine inca din clasa a 6-a, acum suntem a 11-a, dar invatam la licee diferite. Ultima data cand mi-a cerut sa fiu prietena lui a fost acum 3 luni, insa am refuzat. Imi pare rau, teribil de rau. Mi-am dat seama cat de mult tin la el, cat imi lipseste, cata nevoie am de el. Intre timp, un mare necaz s-a abatut asupra lui si a familiei sale: mama lui a murit intr-un accident de masina acum doua luni, lasand in urma 3 copii: pe el si doi frati mai mici si pe tatal lor.
Trebuie sa precizez ca el este foarte credincios, e in clasa a 11-a la Seminar, doreste sa devina preot. Credinta il va ajuta enorm sa treaca este greutati.
Ce as putea maine sa vorbesc cu el, in asa fel incat sa-l incurajez, sa ii fie mai bine, sa treaca mai usor peste?

1 răspuns:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Păi ce nevoie mai are de niște muritori de rând,când Dumnezeu este lângă el? Lasă-l în pace,ca Dumnezeu are grijă de el, să fii sigură de asta.
Totuși, dă-i o palmă, și întreabă-l dacă încă mai crede în Dumnezeu. Dacă zice că da, atunci e pierdut săracul.