| Millis a întrebat:

Mama mea imi interzice sa mai fac orice vara asta mi-am planuit multe sa fac in aceasta vara iar ea mi le-a luat pe toate, adica nu mai am voie nici la calculator nici sa fac poze nici sa ies afara deoarece am stricat niste bani, sa fiu sincerca destui de multi cam 300 de lei dar nu i-am stricat pe bautura ci pe carti, pentru scoala si pentru ziua mea, e vina mea daca vreau sa citesc? si e vina mea ca trebuie sa platesc caiete si tot felul de prostii la scoala si ca a trebuit sa ii iau flori doamnei diriginte pur si simplu nu mai pot sa ma urasca atata vreau sa termin odata cu asta sa ma sinucid si gata sa scape de mine.

7 răspunsuri:
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Nu trebuie sa gandesti asa. Si eu ma cert cu parintii dar nu ma gandesc la astfel de lucruri. Este mama ta, asa cum e, ea te iubeste.Si, da 300 lei pentru carti este o suma destul de mare. Poti imprumuta de la biblioteca si nu e costa nimic.
Incearca sa vorbesti cu ea, sa ii explici de ce ai cumparat cartile... cere-i iertare si incearca sa o convingi sa nu te pedepseasca.

| OoBunnyoO a răspuns:

Este pacat sa gandesti ca viata conteaza cat o pedeapsa data de parinti. Chiar crezi ca este doar atat?
O sa intalnesti in viata mult mai multe greutati decat chestia asta. Nu e capat de lume, toti am fost pedepsiti de parinti pe nedrept la un moment dat. Daca am fi gandit toti asa, nu cred ca am mai fi nici un sfert din cati suntem acum.
Problema se poate rezolva mult mai usor discutand cu mama ta, nu-mi spune ca este mai usor sa te sinucizi decat sa ai o discutie cu ea. Imi pare rau sa iti spun, dar nu este ok sa gandesti asa. Explica-i de ce ai cheltuit banii, ca nu i-ai cheltuit pe mofturi ci pe chestii care iti erau necesare. Probabil o sa te inteleaga. Nu cred ca te-ar fi tinut oricum inchisa in casa o trei luni de zile.

| fuzzer a răspuns:

Explica-i si va intelege.Consulta un psiholog, sa scapi de gandurile astea malefice "sinucidere".

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Cred ca a spus acele vorbe doar pe moment pentru ca a fost putin suparata din cauza ca tu ai trebuit sa dai atatia bani la scoala
(eu sincer ii ceream bani si nu dadeam la scoala nimiclaughing) daca eram in locul tau)
in fine nu cred ca va tine manie pe tine..asteapta putin tim ca ii va trece sigurtongue

| Aprettylittleliar a răspuns:

După părerea mea, ca părinte, trebuie să fii extrem de absurd ca să-ţi pedepseşti copilul că a cheltuit nişte bani în folosul învăţăturii, cumpărând cărţi, caiete etc. Eu zic că cel mai bine e să vorbeşti cu ea, să-i explici, sigur înţelege, doar e mama ta şi nu cred că e atât de absurdă ca să te pedepsească pentru nişte cărţi. Dacă erau cheltuiţi pe ţigări, droguri, băutură, jocuri de noroc, mai ziceam şi eu să te pedepsească, dar pentru atâta lucru, nu. Ai grijă de tine, nu te mai gândi la lucruri macabre, că nu e cazul, ai toată viaţa înainte, cine ştie cine poţi ajunge în viaţă, şi atunci mama ta va fi foarte mândră de tine. Eu te sfătuiesc să renunţi la gândurile negre şi să vorbeşti cu mama ta, sigur o scoţi tu la capăt cumva. Ai grijă de tine!

| AlePisicuta a răspuns:

Sinuciderea nu e o solutie rezonabila, mai bine i-ai da mamei tale exemplul cu elevii care mint atunci cand cer bani si spun ca sunt pentru scoala, dar de fapt ii dau pe tigari, bautura si droguri.Ar trebui sa ii explici ca iti doresti sa citesti mai mult si sa ii spui ca oricum asta a devenit o raritate printre elevii din Romania, asa ca nu ar trebui sa iti ia asta. Poti sa ii promiti ca nu vei mai da banii pentru atatea carti, fiindca le poti lua si de la biblioteca.

| Andra_Bianca_1997 a răspuns:

Sinuciderea nu e o solutie sa scapi.Trebuie sa ii explici sa inteleaga...