| Denisa85 a întrebat:

Mamelor, voi ce parere aveti de avort?
Eu, una cred ca e cel mai mare pacat pe care il poate face cineva.De ce sa iti omori propriul copil inainte de a se naste?
Pana la urma, si el ar vrea sa traiasca viata aceasta, buna, rea cum este.este viata lui.In ultima vreme au fost foarte multe avorturi, si oare, de ce?
(funda pentru un raspuns corect)

Răspuns Câştigător
| AjutorTPU a răspuns:

Unele femei sau chiar fete ajung sa ramana insarcinate foarte devreme unele dintre ele, astfel vor a avorteze.
Eu cred ca este un lucru rau si este pacat ptc. cum ai spus si tu cum poate cineva sa isi omoare propriul copil?! :O

Toate cele bune! Te pup! :*

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Totul depinde de conjunctură, nicio metodă contraceptivă nu oferă protecție de 100% (excepție, abstineța sexuală!), lipsa banilor, vârsta înaintată a mamei, starea de sănătate a fătului, etc.
În concluzie nu avem voie să comentăm de ce fac întrerupere de sarcină la cerere (avortule este o expulzie a fătului de către organism pe perioada sarcinii), decizia le aparține.
Pa, pa.

| aaaa12345 a răspuns:

Nu sunt mama am doar 10 ani numai ca as dori sa devin medic si m-am informat despre acest subiect.
Multe dintre viitoarele mamici se gandesc 'guvernu nu mai ne lasa 2 ani acasa', 'mi-e frica de nastere', 'am prea multi copii', 'trebuie sa le dai toate conditiile'. Sunt doar cateva dintre subiecte.
Si eu m-am intrebat :de ce mai fac copii ca s aii avorteze? E o intrebare cu mi de raspunsu doar care nu le poti asterne pe o foaie.
Da si intrebarea ta 'de ce sa iti omori copilul de a sa naste'?
Pentru ca sunt mamici care nu au suflet, sunt rele, nu stiu cand vor muri ce vor pati, nu s-au gandit niciodata ca daca ele nu le-ar fi nascut mamele lor ele or fi mai trait?
Raspunsul este nu.Eu consider ca a fost cat de cat un raspuns si nu stiu cate iti vor raspunde, funda?

Pa, pa!

| amanda33 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......emeditate/ cititi raspunsul de aici

| VζŠё ¢ΦLô®α†€ a răspuns:

Nu sunt mamica dar profesoara de religie ne-a povestit despre un documentar care a ramas cu numele de strigatul pisici
era vorba de un copil in burtica mamei si cand se apropia doctorul cu bisturiul de el s-a ascuns intr-un colt si a deschis gurita exact ca un pisoias care cerea ajutor nu putea tipa dar tot cerea ajutor cand ne-a povestit asta toti eram miscatii si inspaimantati ca asa ceva e permis :-s

| LarisaAndreea a răspuns:

Buna! happy
Eu, nu sunt mamica, dar cred ca te pot ajuta cu o parere.

Avorturile se fac din cauza adolescentelor care isi incep viata sexuala prea devreme si nu se protejeaza. Dar nu numai asta.
Si femeile, care mai au un copil sau doi, si nu au posibiltati, abia ii hranesc pe cei pe care ii au, daca ar mai veni inca un copil ar fi mult mai rau.

S-au familiile cu 8-9 copii, care din intamplare au mai facut unul, nu il pot pastra, pentru. ca oricum ceilalti copii nu au ce manca, sa mai vina si un bebe ar fi mult prea greu pentru. ei.

Astea au fost decat cateva motive, dar, probabil lista mai continue.

Dumnezeu considera avortul o CRIMA. Nu omori un OM, dar omori un PRUNC, care NU a avut dreptul la viata.

| babylove_4189 a răspuns:

Au fost multe sunt si vor fi deoarece nu mai e ca pe timpul lui ceausescu, acum e permis acest lucru...inainte era saracie dar erau familii cu 10 copii, pe cand acum rar mai vezi 2in aceeasi fam.inca un motiv ar fi pentru ca tinerele din ziua de azi isi incep viata sexuala mult prea devreme si o fac fara protectie.si mai nou e o vorba. un copil care are copil.oh go on.sunt foarte multe metode pentru a evita asta insa ca sa se intample trebuie sa iti mai si doresti.sa fii cu capul pe umeri.parerea mea e ca pe zi ce trece lumea si societatea decade.se uita incet incet de suflet, de principii si de valorile vietii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E dureros... da nu poti tine un copil cand ai o varsa foarte frageda