| anonim_4396 a întrebat:

Mami cred ca il inseala pe tati.Fiindcă mereu când vreau sa ma duc langa ea, fuge si odata am prins-o vorbind cu cineva la telefon.Iar altadata vorbea pe Facebook cu cineva si ii spunea Te Iubesc. Tati este foarte gelos si presupun ca d.aia il inseala.Azi am observat pe telefonul ei ca avea 476 de mesaje cu un numar pe care nu il cunosc si cred ca ala era.Ma simt foarte prost si nu stiu ce sa fac, nici sa dorm nu mai pot.In plus, parca incep sa tremur când vad ca il inseala.Mi-e teama sa nu ma imbolnavesc sau sa se despartă.Nu stiu cum sa procedez. Ajutati-ma! Menționez ca am 14 ani si sunt fata.
In plus, ce om e ala care se baga intr-o căsnicie?! Ala oricum e singur si are vreo 32 de ani(e mai mic decât mami cu patru ani). Cine știe ce obsedat o fi?! Si el e plecat in strainatate, iar tati lucrează ca șofer pe tir.

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

In primul rand, imi pare rau sa aud ca ai aflat asa ceva in modul asta si ca treci prin asta.

In al doilea rand, sfatul meu este sa o lasi pe mama ta sa decida cand este momentul potrivit sa iti spuna despre el, pentru ca din pacate nu ai absolut nicio putere asupra relatiei lor.

Motivul sau motivele pentru care mama ta il insala pe tatal tau pot fi foarte multe, iar gelozia tatalui tau cred ca este unul dintre ultimele motive. Cel mai probabil nu se mai inteleg, nu mai sunt atat de apropiati, daca tatal tau este sofer de tir probabil este des plecat de acasa, s-au distantat iar mama ta a cunoscut intre timp pe altcineva cu care s-a intamplat sa se inteleaga mai bine. Cat despre individul respectiv, faptul ca este cu patru ani mai mic nu inseamna ca este obsedat. Stiu ca este intrusul si ca momentan il vezi drept personajul negativ, insa cel mai probabil nu a facut-o cu intentie. Nu a vazut-o pe mama ta si si-a zis in gand "Hmmmm femeia asta este casatorita si are un copil, ce-ar fi acum sa ii distrug casnicia?". Cel mai probabil s-au cunosvut undeva, a placut-o foarte mult, aflat ca era casatorita, dar deja era prea tarziu. In general relatiile dintre doi oameni rareori au motiv. Majoritatea doar se intampla. Iar din pacate lumea nu este facuta din eroi, oameni cu standarde morale complet corecte si un caracter de neclintit. Multi dintre oamenii care intra in relatii extraconjugale stiu ca ceea ce nu este bine, insa multi se lasa condusi de emotii si nu au taria de caracter sa iasa din relatiile respective.

Nu ti-am spus chestiile astea ca sa ii iau apararea mamei tale sau a barbatului cu care s-a implicat. Nu consider ca ceea ce face este corect, insa nu uita ca mama ta este o fiinta umana si va face greseli. Toti facem.
Imi imaginez ca esti furioasa. Si eu as fi. Insa incearca sa te detasezi putin si sa intelegi situatia si din perspectiva mamei tale, a tatalui tau, a tipului respectiv. Cel mai probabil mama ta are anumite motive pentru care nu i-a spus tatalui tau. Poate ca ii este frica de el. Poate nu vrea sa dezbine familia. Poate ii este frica de reactia ta. Sunt n si n de motive, iar pana nu le stii nu ii poti judeca in totalitate actiunile. Din pacate nu o sa le stii niciodata. Pentru ca esti inca un copil, pentr ca esti copilul lor si pentru ca o relatie si motivele pentru care relatia nu mai merge nu privesc alte persoane decat persoanele implicate. Prin urmare, nu este tocmai treaba ta sa afli de ce nu mai merge relatia intre ei. Asa cum nu este nici treaba sau a altuia. O relatie este o chestie intima.

Cat despre o eventuala despartire, este foarte posibila. Insa intreaba-te ce iti doresti mai mult? O familie aparent intreaga unde parintii sunt nefericiti sau o familie separata im care sunt fericiti? Pentru ca in general, nefericirea parintilor afecteaza indirect si atentia acordata copiilor.

Acum, bineintels ai si posibilitatea de a o confrunta cu adevarul. Insa personal nu cred ca este cea mai buna strategie. Fie te va minti, fie iti va spune adevarul, insa pe langa asta va avea o presiune in plus: stie ca tu stii si se va gandi mereu ca ii vei spune tatalui. De asemenea, s-ar putea sa incheie relatia cu tipul respectiv, insa s-ar putea sa devina foarte nefericita is sa isi verse supararea pe tine, caci indirect in mintea ei, nu este imposibil sa dea vina pe tine. In ultimul caz s-ar putea sa se desparta de tatal tau intr-un mod abrupt, iar in general astfel de despartiri nu se termina niciodata bine.

Daca as fi in locul tau as incerca sa accept ca nu este treaba mea sa ma implic in decizia ei, mai ales fara sa cunosc toate detaliile si as lasa-o pe ea sa isi ia propriile decizii in ritmul ei.

| AdrianaManu18 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Mulțumesc foarte mult pentru sfat.Eu mai am o sora de 13 ani,ea nu știe nimic,iar daca afla face "circ" (e mai impulsiva).Si nu, stiu bine de unde l-a cunoscut:de pe Facebook.A vorbit după un cont fals (facut dintr-o prostie)cu el si apoi cred ca i-a plăcut de felul cum gândește ca el e deștept, la fel ca mami, dar tati nu este așa deștept, are cunoștințele pe care le are orice om.Nu vad nicio schimbare in comportamentul lui mami fata de tati, își vorbesc frumos, se saruta..Cred ca ea s-a îndrăgostit de ăsta si nu știe ce sa facă. Tati are 41 si mami are 37 si cred ca d.aia ii place de ăsta, dar sper sa ma înșel.Acum am sunat si pe nr ala si mi-a răspuns un bărbat.Si tati vine la o săptămână acasabsi sta cam 3 zile, deci nu cred ca asta e problema.Singura schimbare a lui mami e ca am văzut ca citește mai mereu de pe Facebook poștari cu iubirea care daca nu e respectata ușor se va duce. Ceva de genul asta.Si sunt casatoriti de mai bine de 15 ani, deci nu cred ca se uita ea așa la oricine.

21 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ti s-a raspuns destul de bine si de frumos la problema ta. Cred ca stii ce ai de facut. Insa as vrea sa adaug ceva. Am citit tot ce e scris aici, si am inteles ca in enuntul intrebarii nu ai spus totul. Si de aceea as vrea sa fac o adaugire. Cred ca lucrurile stau cam asa: tatal tau a avut o lovitura la cap, care l-a afectat, incit i-a schimbat personalitatea. Tu vezi doar gelozia ce a aparut de atunci, insa te asigur ca sunt mult mai multe aspecte, accidentul i-a deformat intreaga fiinta, incit are probabil probleme si la nivel de gindire, si la nivel de emotii. Dupa o saptamana de stat in coma, nu mai esti acelasi, efectele pot fi teribile asupra personalitatii. Acum, privit din perspectiva dinamicii relatiei de cuplu, schimbarea ce a survenit la tatal tau, a avut implicatii majore in relationarea cu mama ta. Daca inainte a fost totul superb, se intelegeau probabil de minune, acum, pentru ca el are probleme, poate mama ta nu mai are cu cine se intelege, nu mai gaseste suportul afectiv atunci cand are probleme, descopera ca fiinta pe care cindva s-a bazat intrutotul nu mai exista, ci are de-a face cu un om care are probleme in relationarea cu ea. Intr-un cuvint, a aparut o fisura in relatia dintre parintii tai. O fisura care o face pe mama ta sa sa simta singura. Si in cele mai multe situatii de acest gen, se gaseste ajutor si sprijin in afara. De aceea a ajuns sa vorbeasca cu acel tip. Dupa cum ti s-a zis deja, e bine sa nu te bagi, ca nu stii toate datele pentru ca sa judeci corect. Nu stii ce a determinat-o pe mama ta sa ajunga sa vorbeasca cu acel tip, nu stii cit de mult e afectata relatia dintre ea si tatal tau, poate la suprafata e totul OK, dar doar ei intre ei stiu care e realitatea de fapt ( si la sora mea parea totul OK chiar cu cateva luni inainte de divort, insa erau probleme foarte serioase intre ea si barbatul ei), si tragedia e ca nu ai ce face, nu mai poti intoarce timpul inapoi ca tatal tau sa fie asa cum a fost inainte de accident, incit lucrurile sa mearga din nou bine in familia ta. Poate ca ar trebui sa fi fericita ca tati tau nu a ajuns leguma, ca inca va poate intretine, altfel, lucrurile erau mult mai grave.

| AdrianaManu18 a răspuns (pentru cristi202):

Accidentul asta stiu toti ca l.a afectat.A inceput sa ii cada parul din cauza asta.si DA, inainte se comporta foarte frumos cu mami

| cristi202 a răspuns (pentru AdrianaManu18):

Inseamna ca de acolo au inceput problemele. Si nu prea ai ce face. Viata e dura uneori, te loveste cand ti-e mai mare dragul. Pacat ca pentru tine e cam devreme. Sper ca, orice ar fi, sa poti face fata situatiei.

| Adry05 a răspuns:

Nu ai ce sa faci decat sa discuti cu mama ta dar ma indoiesc ca va recunoaste in fata ta, dar merita incercat.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Nu va recunoaște ca i-am mai zis.Mersi totuși pentru sfat.

| minrest a răspuns:

Tatal tau sufera de o gelozie patologica, adica e nebun, indiferent daca mama ta il inseala sau nu (vorba ta, poate sa il insele din cauza asta), si din pacate copiii preiau comportamentele astea anormale. La tine deja se cunoaste gandirea paranoida preluata de la tata. Gandeste-te bine daca vrei ca viata ta sa fie doar o acuzatie neantrerupta si absurda la adresa celor din jur. Succes.

| AdrianaManu18 a răspuns (pentru minrest):

Tati nu era asa gelos, dar a suferit un accident grav la cap si a stat in coma o saptamana(i-a busit o roata in cap). Poate ca i-a afectat gandirea.

| minrest a răspuns (pentru AdrianaManu18):

Da saracul. Am banuit ca are o boala din categoria tulburarilor de personalitate, numita personalitate dizarmonica de tip paranoid, dar stiu ca paranoicii se acopera cu lovituri la cap si ale chestii fizice sau chimice, asa ca s-ar putea sa fie chiar paranoic. Dumnezeu sa il ajute. Scopul tau nu ar trebui, dupa mine, sa fie cel de a elucida chestiunea fidelitatii conjugale a mamei tale, ca nu esti detectiv, ci, dimpotriva, sa iti pastrezi mintea sanatoasa. Iar asta o faci refuzand sa gandesti in mod paranoid. Asta inseamna sa respingi gandirea banuitoare, acuzatiile la adresa celor din jur, si mai ales interpretarile care conduc la acuzatii si banuieli. Succes!

| AdrianaManu18 a răspuns (pentru minrest):

Eu ii tineam mereu partea mamei cand se certau, dar acum sunt dezamăgita fiindca a facut exact ce banuiau toti (si neamurile lui tati).In fine, vad ca nu prea ma intelegi.

| minrest a răspuns (pentru AdrianaManu18):

Pai neamurile tatalui tau banuiau asta pentru ca tendinta paranoida exista in familia lui. Ce date ar fi putut avea ei? Nu am vrut sa iti spun, dar sa stii ca nici tu nu ai date concludente. Te sfatuiesc sa te duci la un psiholog. El o sa discute cu tine si veti stabili daca ai date solide sau nu, si ce atitudine sa ai ca sa iti fie bine.

| AdrianaManu18 a răspuns (pentru minrest):

Am discutat cu mami si s-a rezolvat.Se pare ca era un vechi prieten.

| minrest a răspuns (pentru AdrianaManu18):

Da, ma bucur. Ai grija sa nu inveti atitudinea paranoica de la tatal tau. Succes!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Sfatul meu de om batran trecut prin de toate si care am vazut multe e sa ramai neutra oricum vor evolua lucrurile. Cam banui care este gradul in care condamni faptele si ca prima ta intrebare e - Eu cui raman? Tocmai pentru ca nu poti face nimic ca sa indrepti lucrurile ci cel mult sa mai strici ceva e bine sa fii paralela cu orice se intampla in subiect. Nu stii toate datele, directia pe care o iau situatiile astea este f imprevizibila, daca te amesteci poti deveni partinitoare si iti atragi un pic de ura din partea unuia din ei si nu e ok. Viata celor mari e uneori atat de complicata uneori incat n-o inteleg nici ei, de asta trebuie sa iti ramana amandoi tata si mama pentru ca ai nevoie de amandoi iar ei, nici unul, nu e pregatit sa faca fata si condamnarilor la care ii poti si tu supune. Cine stie ce ai sa mai afli, poate ca mama-ta trebuia sa-i plateasca ceva lu taica-tu. Nu stiu, dar se mai intampla si asa. Poate nu e asa grav cum crezi sau cum zic eu si iese cat mai omeneste pana la urma. Nu poti decat sa mai pui gaz pe foc. Stiu ca vei avea zile grele dar incearca sa-ti vezi de preocuparile tale si sa iti fie mintea la altele. Crede-ma ca am si studiat toate astea pe toate fetele cu tot ce am gasit la indemana si nu iti spun de rau. Poti sa-mi scrii cand vrei.

| AdrianaManu18 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Mulțumesc mult de sfat.Cred ca așa voi face.

| Viitorulapropiat a răspuns:

Ok...tu trebuie sa stai linistita si cand sunteti doar voi doua acasa, ii spui ca stii care e situatia, ca ai vazut toate mesajele.Nu-i spune tatalui tau, totul ar putea degenera in rau.Cazi de comun acord cu mama ta la o intelegere ( sa-l lase pe acel tip, sau sa-i spuna chiar ea tatalui tau).

| TabletaSB a răspuns:

Am auzit cazuri similare; tu esti temelia relatie dintre parintii tai.
Nu cunosti situatia in detaliu, prin urmare trebuie sa le spui parintilor ca ii iubesti si nu poti trai separata de unul sau celalat ci doar in familie.
Astfel poate va constientiza. Roaga te si pentru ei.

| AdrianaManu18 a răspuns (pentru TabletaSB):

Sincer,cred ca zic Crezul si peste 2-3 rugăciuni pe fiecare noapte. Daca nu eram credincioasa, la cat pun eu suflet oriunde, eram vai de mine.Mulțumesc pentru sfat! Si ultimul lucru pe care il doresc este sa se desparta. Oricum, ei stiu ca daca se cearta, eu si sora mea ne bagam mereu intre ei fiindcă ii iubim prea mult ca sa ii lăsam sa se certe.Si s-au certat de muuuulte ori, poate prea multe.

| TabletaSB a răspuns (pentru AdrianaManu18):

E greu, dar te ajuta rugaciunea. Sa le arati cat si cum tineti voi la ei.

| Boy91 a răspuns:

Salut,parerea mea ar fi sa stai de vorba cu mama ta, daca ii spui tatalui tau avand in vedere ca este gelos s-ar putea ajunge la divort

| AdrianaManu18 a răspuns (pentru Boy91):

Am mai incercat, dar nu recunoaște nici daca ii pun asa-zisele dovezi in fata.