| Lightose a întrebat:

Mi-am dat seama motivul pentru care parintii "sotului meu" ne iubeau mult:banii.Intotdeauna s-au bagat in relatia noastra iar azi am surprins o discutie intre sotul meu si ei, la telefon:parintii lui erau suparati ca nu le trimite bani(de cate ori am fost la ei cereau bani mereu).Mie nu mi-a convenit niciodata faza cu banii dar azi m-am hotarat:il trimit la masa! Eu toata situatia asta o vad asa:parintii lui se folosesc de noi.Asa zisul meu sot e un mamos si jumatate iar de azi vreau sa pun punct.Eu muncesc sa imi fac un viitor, el daca munceste pentru parinti e problema lui.Eu vreau un viitor pentru viitorii copii, nu e vina mea ca mama lui are salariu mic si ca tatal lui nu munceste.Mama lui mi-a zis mai demult ca sotul meu trebuie sa o intretina dar eu am crezut ca glumeste.Am ramas socata.Acum ma intreb daca nu cumva sotul meu pentru asta sta cu mine.Ma simt dezorientata,confuza, singura. Vreau sa invat sa fiu rece si sa il uit dar cum?

7 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Eu zic sa nu-l trimiti direct la masa, mai bine verifici in primul rind daca sta cu tine doar pentru bani. e usor, nu-i mai da bani si vezi cum reactioneaza.

| sabin89 a răspuns:

Pai mai, o casnicie nu se trateaza asa usor, ca o haina: nu iti mai convine dintr-un motiv oarecare o schimbi cu alta. Nu asa. O casnicie este ceva foarte serios. In cazuri cu totul deosebite, cum ar fi daca l-ai prinde cu alta femeie, poti sa pui problema divortului sau a separarii. Altfel nu. Orice alte probleme se ivesc trebuie rezolvate cu rabdare, cu intelepciune si cu dragoste in primul rand. Are o slabiciune, am inteles, dar nu treci deja la masuri extreme. Lucrezi la problema asta. Poate nu se rezolva instantaneu, ci in timp. In mod sigur ai si tu slabiciuni, asa cum si eu am, si avem toti. Ti-ar placea sa il vezi luand masuri drastice impotriva ta? Nu, sunt convins ca nu. Mult mai mult ai vrea sa vezi bunatate din partea lui si ingaduinta. Asa ca ce ti-ar placea sa ti se faca tie fa-i si tu lui.

| Alexandru_8107 a răspuns:

In aceiasi situatie am fost si eu.Am ajuns sa muncesc, pana nu mai puteam sta pe picioare, ca sa intretin sotia si parintii ei.Toti aveau loc de munca.Banii ce-i castigam mergeau la parintii ei.Am rabdat cat am rabdat, am si discutat omeneste cu ei, dar degeaba.In final am divortat dupa o casnicie de 5 ani si 3 luni. Divortezi din timp, pierzi mai putin. Daca divortezi dupa ani mai multi, pierzi mai mult...

| Lightose explică:

M-am saturat de familia lui.In loc sa o intereseze pe maicasa de el, o doare sa aiba ea bani de tigari. Familia lui tot timpul vrea bani de la noi, iar noi stam la parintii mei(nu platim nimic; uneori mai luam ceva de mancare).Ai mei incearca sa ne ajute sa facem ceva si ai lui ce fac? Practic ne ''i-au ajutorul''pe care ni-l dau parintii mei si asa cheltuim destui bani pe drum ca au pretentia sa mergem la ei la 3-4 saptamani si costa destul drumul.In loc sa se gandeasca ca si copilul lor au probleme de sanatate, ei fumeaza, beau cafele, mananca bine 2 zile si apoi raman fara bani; iar eu nu imi cumpar o prajitura cand imi e pofta sa strangem bani ca avem planuri mari(garsoniera, etc).E ceva de genul:ei sunt greierii si eu furnica.Nu pot suporta nesimtirea lor.Eu nu sunt o persoana zgarcita, mereu am fost darnica cu ei dar cand ei se supara ca nu le mai dam bani...mi-e scarba de ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer ..mai bine ati discuta.e pacat sa faci o alegere pripita, fara sa te gandesti si pe urma sa regreti ..bineinteles ca-i pasa de mama si tatal lui..pana la urma sunt parintii lui oricat de rai ar fi ...parerea mea e asta.happy

| Sakura25 a răspuns:

Vorbeste cu el cat se poate de sincer si spune-i ce simti si intreaba-l ce vrea el de la viata, de la voi etc.Numai dupa o discutie sincera, daca poate, iti vei da seama ce trebuie sa faci.Si eu l-am "parasit" la nervi de multe ori, dar dupa ce m-am calmat am vazut si rezolvarea.Sunt parintii lui si el trebuie sa vorbeasca cu ei sa le explice ca are o a doua familie.Comunicarea e cheia succesului intr-o casnicie.Succes

| Chaterinna a răspuns:

Nu stiu daca te va ajuta raspunsul meu, dar vreau sa-ti spun ca eu imi iubesc prietenul asa cum este el, cu toate defectele lui, cu toate slabiciunile lui si cu toate greselile lui.