| Cuvintefarainteles a întrebat:

N-o mai suport pe mama! Pur si simplu nimic din ce fac eu nu e bine si ea e prea zgarcita. De exemplu, a inceput sa tipe la mine ca de ce am luat fructe ca erau prea scumpe. M-a tras chiar si de par si ma face proasta. In plus, sunt inscrisa la Avon si nu vrea sa-mi lase mie discount-ul. Adica imi cere mereu banii pe care i-am strans eu pe produse, ea ii pune pe ai ei si ii raman ei bani. Vreau ca de acum sa-i calculez cat are sa-mi dea si sa nu-i mai dau comanda de nimic(adica ce comanda prietenele si colegele ei).
Si inca ceva: Nu ma lasa sa-mi cumpar nimic de la Avon sau Oriflame. Daca vreau sa-mi cumpar un gel de dus sau un sapun care miroase frumos, sau un luciu de buze, un balsam, orice altceva, nu ma lasa. Niciodata nu imi da bani si sunt nevoita sa-mi cumpar singura cele necesare. Chiar si daca imi iau un pachet de absorbante bune, ma cearta pentru ca au fost prea scumpe(stupid exemplu, dar cat se poate de adevarat, asta ca sa va dati si voi seama cat de zgarcita poate fi).
Inteleg ca nu avem o gramada de bani, dar uneori chiar exagereaza. Voi ce credeti?
Daca vrea cineva sa vorbim, dati add: infinitatedecuvinte
Dau funda!:*

13 răspunsuri:
| odorash a răspuns:

Cosmote - Fluturele ---pune asta pe youtube si uitete. profita cit parintii mai sunt in viata!

| Eille2EtcnupD a răspuns:

Cosmote - Fluturele ---pune asta pe youtube si uitete. profita cit parintii mai sunt in viata!

| NuConteazaShinee a răspuns:

Trista situatie *_* imi pare rau de tine sad

| AmanoYuno a răspuns:

Nu spune asta.o sa regreti

| FroddoLikesBlood a răspuns:

Soarta.

| CrIsSLoveCristi a răspuns:

Fiecare mama are un punct sensibil...trebuie sa il descoperi. dupa iti vei da seama probabil ce ai de facut

| emignon a răspuns:

Încercați vă rog să vă preocupați de adevăratele valori în viață: adevărul,dreptatea,cinstea,corectitudinea,Iubirea.
ADEVĂRATELE VALORI NU SE CUMPĂRĂ! ELE SE MERITĂ,SE CÂȘTIGĂ,SE DOBÂNDESC.
De ce ați renunțat la concentrarea asupra adevăratei dumneavoastră frumuseți? Adevărata frumusețe vine din interior,din ceea ce realizezi,din cunoștințele și însușirile acumulate.
Viitorul nu depinde nicio secundă de ceea ce reușim să cumpărăm de la un magazin.
Viitorul ni-l construim,cu fiecare lucru pe care-l face începând de acum.
Niciun lucru pe care l-am putut cumpăra cu bani n-a contribuit cu aproape nimic la realizarea scopului meu.
Cât despre părinți,nu i-am ales noi,ei au ales să ne aducă în existență. Iar Universul le-a îndeplinit dorința disperată și ne-a creat. Considerați că acești părinți nu merită nimic pentru că datorită lor suntem ceea ce suntem,vedem lumina Soarelui și ne putem bucura de,,școala" acestei planete? Pământul e în general o școală,în cadrul căreia putem învăța diverse lucruri,printre altele adevărul că lucrurile materiale și cumpărăturile nu sunt totul,că fericirea e o stare și nu depinde de lucrurile materiale.
Asta nu înseamnă că le țin partea părinților. Există, bineânțeles, părinți dificili și chiar imposibili.
Părinții nu trăiesc azi, și nu trăiesc în lumea noastră. Ei au un fel de lume a lor care se numește CONTROL. Adică le place să fie totul cum vor ei, să controleze totul și să fie unicele persoane din viața copiilor lor, pe care îi văd tot copii și la 50 de ani. Adică părinții nu sunt foarte diferiți de noi,la urma urmelor avem și noi dorințe imposibile,nu-i așa? Astfel, nu-i firesc ca și părinții să și le aibă pe ale lor?
În lumea asta, nu poate fi nimic perfect. Niciun lucru pe care l-am putea cumpăra cu toți banii din lume nu ne poate face mereu fericiți.
Totuși, într-o anumita măsură depindem de unele lucruri pe care le cumpărăm de la magazine.
Dar ce-ar fi să așteptăm până terminăm facultatea, fără să-i punem la curent pe părinți cu privire la viitoarea noastră carieră până le demonstrăm independență financiară, că părinții de asta au nevoie.
Părinții trăiesc pe undeva prin secolul XVIII.nu fac parte din viața noastră,iar dacă-i punem în fața faptului împlinit din alte puncte de vedere decât cel economic,de exemplu construindu-vă o relație stabilă și secretă cu o persoană de sex opus,veti putea depăși dominarea exercitată de părinți.
Recunosc că există părinți zgârciți,după cum există și părinți mincinoși,fanatici,agnostici,atei,corupți și coruptibili.
Mai devreme sau mai târziu,părinții zgârciți vor pierde mai mult decât cruță,cei dominatori vor fi dominați de evenimente triste din viață și de oameni răi,pe scurt,în timp fiecare va primi ceea ce merită.
Încercați vă rog să învățați despre independența financiară, iar cu prima ocazie când puteți s-o obțineți, veți scăpa definitiv de influența ne-dorită a părinților. Dar până atunci, pentru binele și fericirea dumneavoastră durabile vă rog concentrați-vă asupra adevăratelor valori, care nu se cumpără niciodată. Mult succes, și s-auzim numai de bine!

| zuziOoO a răspuns:

Am patit si eu asta acum ceva timp si uite ce am facut.intr-o zi cand mama era mai fericita dar nu obosita! ea statea la TV eu am asteptat pauza publicitara la emisiunea respectiva apoi m-am asezat langa ea si i-am zis ca imi trebuie si mie unele chesti sa vina la mine in clasa sa vada cum arata fetele alea cu ruj cu rimel erc.am varsat si lacrimi fiindca numai puteam si i-a ma strans n brate.de atunci mama imi da bani cand i cer si ma lasa sa imi iau ce produse vreau.tot ce trebuie sa faci este sa porti o discutie emotionala cu mama ta sa-i spui ce te doare succes sper ca te-am ajutat

| Camirzan_Ileana_1980 a răspuns:

Salut. Sincer, nu vreau sa ma laud, dar eu nu am avut niciodata o astfel de problema, dar totusi imi voi da cu parerea.
Daca nu merge cu frumosul, sau cu "emotionalul"(cum a zis zuziOoO), atunci incearca sa o faci invidioasa, de ce spun asta? Poate mama ta vrea sa concureze cu tine la "feminitate". Desi nu te-am vazut, cred ca esti frumoasa. Tu zici ca e prea zgarcita, dar de asemenea mentionezi ca ea isi comanda diferite produse, si le mai comanda si altora...
Sper sa intelegi ce vreau eu sa iti explic aici, INFRUNT-O PE MAMA TA!

| xereth a răspuns:

Multe mame sunt asa, deci nu te supara din cauza astawinking
Mult succes.

| UnisonRaid a răspuns:

Nasol...Pai pui eu ti-as zice sa ai o discutie intre 4 ochi cu mama ta...K? Contacteaza-ma si zi-mi daca merge!
Te las,
Ja Ne.

| anabela29 a răspuns:

Buna. Nu stiu cati ani ai, dar eu una, fiind o fire independenta de felul meu, as incerca sa imi castig singura banii de buzunar si in felul asta nici unul din parinti nu ar avea de ce sa imi reproseze ca le cheltuiesc banii. Incearca sa te faci reprezentant la firme de cosmetice - pentru inceput nu e mare branza dar castigi niste bani de buzunar in mod cinstit happy Eu iti recomand Cristinne Cosmetics.
PS: sper sa te intelegi mai bine cu mama ta

| MisSsogiN a răspuns:

Cel mai greu in viata este atunci cand nu stii sa iti impui punctul de vedere, pentru ca daca stiai nu se ajungea aici, indiferent de caracterul omului, fiecare are o slabiciune.