| anonim_4396 a întrebat:

N-o mai suport pe mama! Pur si simplu nimic din ce fac eu nu e bine si ea e prea zgarcita. De exemplu, a inceput sa tipe la mine ca de ce am luat fructe ca erau prea scumpe. M-a tras chiar si de par si ma face proasta. In plus, sunt inscrisa la Avon si nu vrea sa-mi lase mie discount-ul. Adica imi cere mereu banii pe care i-am strans eu pe produse, ea ii pune pe ai ei si ii raman ei bani. Vreau ca de acum sa-i calculez cat are sa-mi dea si sa nu-i mai dau comanda de nimic(adica ce comanda prietenele si colegele ei). Niciodata nu imi da bani si sunt nevoita sa-mi cumpar singura cele necesare. Chiar si daca imi iau un pachet de absorbante bune, ma cearta pentru ca au fost prea scumpe(stupid exemplu, dar cat se poate de adevarat, asta ca sa va dati si voi seama cat de zgarcita poate fi).
Ce-as putea face in sitatia de fata?

9 răspunsuri:
| danielcretu1980 a răspuns:

E trist. nu ar trebui sa te loveasca sau traga de par. chiar daca e mama ta. e gresit.
daca esti destul de mare incat sa puteti discuta, nu are de ce sa te bata. zii sa nu mai faca asta.

daca te stradui faci banii tai, nu are ce sa-ti reproseze. trebuie sa te lase sa-i cheltui cum crezi tu. ai muncit pentru ei. spune-i si asta.

daca abuzurile continua poti sa te adresezi la oficul pentru protectia copilului, desi nu e bine. e totusi mama ta.

toate astea sunt valabile in cazul in care tu nu i-ai gresit cu nimic, esti ok si cuminte.

vorbeste cu ea. stabileste niste limite. asuma-ti niste responsabilitati. cheltuielile din banii tai nu sunt subiect de discutie in familie, cu atat mai mult cu cat sunt bunuri de importanta personala (ex. cu absorbantele e f bun, iti trebuie confort in perioada aceea delicata si neplacuta, e normal sa cheltuiesti).
Nu e totul in viata banul. Mai ales daca e strans fara rost.

| Pirkko a răspuns:

Si ce situatie financiara aveti? Ca de asta nu vorbesti, doar de zgarcenia ei... Poate ca nu-ti da pentru ca nu are de unde.

| CocalaraRockerita1989 a răspuns:

Eu as reclama-o la protectia copilului si as face-o sa inteleaga ca gresete

| CocalaraRockerita1989 a răspuns:

Uite ceva ce te poate sa iti ajute Art. 2.
(1) In sensul prezentei legi, violenta in familie reprezinta orice actiune fizica sau verbala savarsita cu intentie de catre un membru de familie impotriva altui membru al aceleiasi familii, care provoaca o suferinta fizica, psihica, sexuala sau un prejudiciu material.
(2) Constituie, de asemenea, violenta in familie impiedicarea femeii de a-si exercita drepturile si libertatile fundamentale.

| Tlbi a răspuns:

Unde te crezi draga, la "Copii contra Parinti"?rolling on the floor Nu iti ia banii degeaba. Daca esti rea".e normal sa se poarte asa cu tine! Eu zic sa inghiti in sec, sa taci, si sa ii multumesti pentru ca munceste, se chinuie pentru tine sa cresti mare.sa-ti permiti sa stai pe net sa pui intrebari pe TPUhappy

| wintage a răspuns:

Si tata nu are nimic de spus?

| Cristian95Alex a răspuns:

Draga mea, vorbeste cu tatal tau despre situatia ta, cum ca nu o mai suporti si nu ai destula intimitate, cei drept nu stiu de ce ar face o mama asa ceva, ea ar trebui sa iti dea sfaturi in orice. Fundita?

| DotPunct a răspuns:

Si inca ceva: Nu ma lasa sa-mi cumpar nimic de la Avon sau Oriflame. Daca vreau sa-mi cumpar un gel de dus sau un sapun care miroase frumos, sau un luciu de buze, un balsam, orice altceva, nu ma lasa. P.S: Sunt fata, am 16 ani.

| CocalaraRockerita1989 a răspuns (pentru DotPunct):

Stii ce as face in locul tau nu as mai lasa-o sa se apropie de mine.deci,nu ii mai lasa nici un ban din comanda. furai bani cand nu e acasa si cumparati si monteza-ti un lacat la camera cand ea nu este.strange-ti bani si iat-i ce ai nevoie.nu stiu ce sa iti zic