| ianaslexfgg a întrebat:

"Nu sta nimeni cu tine, fara sa te culci cu el" este foarte adevarat într-o lume materialistă, plină de interese si perversiuni. Cum se zicea, să te păstrezi curat până la cununie. Nu mai este de apreciat asa ceva, ba chiar e de râsul lumii. Eu nu îmi doresc relații, dar anturajelee astea in care traiesc, in care nu e una neatinsă, în care toate rad de tine. Pentru ce? Pentru ca eu nu-s usor de fraierit? Si mama mea spune, că, daca eu o să le vad pe alea de la noi, in clasa a 12 a, ca ele au iubiți, si eu nu, si ele o să mă facă bleagă si chestii, pentru ce? Ca cică o să mă dau si eu dupa anturaj ca să le demonstrez lor. E ca și cum esti în masina cu unu si ala iti spune să bagi viteza si tu ii spui că nu, și el iti spune ba ce prost esti sau laș. Si uite asa bagi si tu viteza. Ce părere aveți?

207 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De ce sa bagi viteza si tu? De ce sa fii ca ei, si nu tu insati?
Un preot ii zicea unei fete necajite ca colegele o tachinau pentru ca ea inca nu avusese partener pana atunci, sa le spuna colegelor asa: "Eu ca voi pot fi oricind, voi ca mine, nu mai puteti niciodata!"
Cind esti luat la rost pentru asta, spune-le la fel. Tu ramii asa cum esti. E mai bine asa, de reusesti pana in ziua nuntii, o vei vedea dupa aceea. Ti-o zice unul care s-a pastrat pana atunci. Relatia cu sotia mea ar fi fost alta daca as fi fost cu alta inainte. Merita din plin sa astepti!

| ianaslexfgg explică (pentru cristi202):

Si daca nu te mai ia nimeni? Adică trebuie să minți ca ai facut, ca să te ia cineva si sa nu te creadă ridicol. Vremurile s-au schimbat. Plus ca sunt de genul feminin

| cristi202 a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Asta nu e adevarat, te mai ia cineva oricind. Eu nu am considerat-o ridicola pe sotia mea, nici ea pe mine. Dimpotriva, a fost cadoul de nunta perfect pe care ni l-am facut fiecare celuilalt. Pentru ca acum ambii stim bine ca ar fi fost altfel daca am fi avut vreunul pe altcineva inainte. Ar fi fost si asa extraordinar, dar acum e divin. Asteptarea merita!
Mai ales daca esti fata, poti sa fii sigura ca baiatul care va stii sa aprecieze virginitatea ta e un baiat serios. Poate fi ca un test, i se pare ridicol, e unul ce umbla din floare in floare, daca apreciaza, e serios si te va iubi pentru ce esti, nu doar pentru feminitatea ce i-o poti oferi.
Stai linistita, si nu uita ca pedala de acceleratie e mai mica decat cea de frina. Nu e neaparat sa bagi acceleratia in podea, frina uneori e o necesitate. Lasa pe altii sa bage viteza si nu baga in seama ce zic. Viteza ucide.
Problema la tine e ca crezi ca te faci de ris. Ok. Daca o faci inainte, iei un baiat care te "accepta" asa, dar in mod normal, raminind virgina, ar ride de tine. Crezi ca e OK. Nu e. Problema e acolo, deficienta lui de caracter e acolo, doar ca nu o vezi tu. Virginitatea te ajuta sa o vezi. Scuza-ma, dar cel ce va ride de tine nu e demn de tine, pentru ca va dori doar ce ai sub mijloc. Si atunci va merita sa astepti pe cel ce va stii sa iti pretuiasca privirea, gindirea, zimbetul, modul de a fi. Daca toata lumea a luat-o razna, nu o lua si tu, ramii cu capul pe umeri. Nu iti ridica piciorul de pe frina, si nu vei regreta mai tirziu. Stii cate fete cunosc care regreta amarnic ca au apasat acceleratia? Viteza chiar ucide!

| cristi202 a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Si inca ceva. Dupa ce am cunoscut-o pe sotia mea, trei luni am avut de lucru intr-un apartament gol, si ea era mai mereu acolo pe linga mine. Unii sigur ar zice ca am fost prost ca avut un loc extraordinar unde sa o facem si nu am facut nimic. Dar ea pe mine m-a cucerit mai mult cu zimbetul decat cu... Ca mai apoi partea cealalta a devenit visina de pe tort, e altceva. Si e pentru ca tortul a existat intii. Visina fara tort e doar o... visina.
Va fi un baiat pe care sa il cuceresti doar cu zimbetul tau. Sau cu oricare alta latura a personalitatii tale. Cei interesati de visina ramin doar cu visina. Si uita ce e mai important, sa construiasca un tort frumos.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cristi202):

Oare indienii aia cu Kama Sutra si cu potrivirile lor intre barbati si femei dpv fizic sunt chiar idioti? Sa zicem ca tu si nevasta-ta ati avut noroc. Acum gindeste-te ca poate tu erai binecuvintat - sau blestemat, nah, depinde cum o iei - cu o scula de vreo 25 cm si groasa binisor peste medie, iar ea se intampla sa fie mai firava din punctul asta de vedere. Orice ati fi facut, sexul ar fi fost pentru ea un chin. Misto treaba asta cu virginitatea pana la casatorie, nu? Sau poate tu se intampla sa fi tras paiul scurt si sa o ai cit degetul mic de la mina si abia sa o gidili. A, stai, poate ca tu esti de-ala mindru cu cei citiva centimetri de la dumniedzau, ca oricum actul e pentru procreere, nu pentru placere! P.S. Bonus-question: daca tot sintem creati de barbos, de ce mama ma-si a montat femeii clitorisul ala care nu are absolut nici un rol in inmultirea speciei?

| ianaslexfgg explică (pentru cristi202):

Păi și de unde pot cunoaste eu intentiile lui? Poate sa ma astepte maxim 3 luni, dupa, se termină șmecheria, oboseste să se mai prefacă. Vede ce nu îi merge si placa mai departe! La alta mai...
Asa ca nu știi niciodată ce intentii are

| cristi202 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mai, tu stii nitica anatomie?!? Vaginul e format dintr-un tesut foarte elastic. E adevarat ca unele sunt mai strimte ca altele, dar asta nu e o problema, gindeste-te ca e atit de elastic incit la nastere, trece un copil prin el.
Dar, ca sa iti satisfac curiozitatea, afla ca m-am izbit de problema asta la inceput. Si totul s-a rezolvat cu o... crema. Vaginul e totusi elastic.
Toata chestia asta cu nepotrivirea e bla-bla. E doar ca sa gasesti un motiv de a o face inainte.

| ianaslexfgg explică (pentru cristi202):

Cum adică, în mod normal, rămânând virgina, ar râde de mine? Nu inteleg! Adică, toți or sa rada! Vremurile s-au schimbat. Dvs faci parte din generatia stră stră stră... acum toți au interese. Nu mai e unul care să te aprecieze pentru ceea ce ești, si eu cu siguranta sunt. Hormonii lor sunt deasupra a orice.
Pana cand voi astepta? Eu astept, dar...mor cu așteptarea.
Aceea cu mașina a fost un exemplu, ceva ca să vă fac să înțelegi cam la ce vreau să mă refer. A fost ceva figurat.

| cristi202 a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Ba poti stii ce intentii are. Daca cauti sa il cunosti, sa vezi ce e in capul lui, in cateva saptamini realizezi ce vrea de fapt. Si nu te implici pana nu stii ce e in capul lui. Totul e sa urmaresti atenta tot ce face, tot ce zice. In plus, mai aveti voi, fetele, ceva extraordinar, intuitia. Ea te poate ajuta sa iti dai seama foarte bine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cristi202):

Da, sigur. Esti tu mai destept ca indienii aia. Banuiesc ca nici nu ti-ai batut capul sa citesti satanismul ala de Kama Sutra sau altceva de gen. Las' ca merge cu frustrarile si limitarile noastre dubioase...

| ianaslexfgg explică (pentru cristi202):

Acum 6 luni, un tip mi-a trimis mesaj, era cunoscut, i am raspuns, am vorbit timp de 3 luni cu el, dar doar prin mesaje, pe tru ca de întâlnit, nu pot. Nu am făcut acest pas până acum, să mă întâlnesc cu băieții si nici nu cred ca il voi face curând. Am vorbit ce am vorbit, până când într-o duminică, am avut ultima conversatie pe messenger. El nu a mai zis nimic, eu i-am mai dat like uri ca poate si o aduce aminte de mine, în zadar. M-a uitat. Si vorbeam cu el subiecte, eram prieteni carevasazica. Dar el, având 23 de ani, și eu 16, ce il dorea el oare de la mine? Deci nici măcar în 4 saptamani nu poti cunoaste adevăratele intr ții ale unui băiat. Și am suferit mult după el, chiar dacă au trecut 2 luni de când nu am mai vorbit, si inca sufăr. Nu am fost intr o relatie cu el, dar poate el ma consideră o... fostă. Acum, asta e. Vorbele mele, pe care i le am spus, că mă va uita, s au adeverit. Acum, desigur, a plecat undeva unde,, este bine venit". Un om poate să se prefacă până la 6 luni. Acesta a cedat usor, 3 luni.

| cristi202 a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Deci, ai doua situatii: sa te culci cu cineva, si dupa aceea sa nu mai ai probleme cu risul de tine, sau sa ramii virgina si sa rida de tine. Daca nu mai esti, faptul ca nu ride nimeni nu e o rezolvare. Scapi doar de ris, dar asta e ceva de suprafata. Intrebarea e: daca ai fi ramas virgina in aceeasi situatie, cum ar fi fost? Ar fi ris? Atunci ai fi stiut ca ride. Dar, cu virginitatea pierduta, nu ai cum sa realizezi ca ar fi ris daca te gasea virgina. Stiind ca ride sau nu, afli ce fel de om e. Ride? E lipsit de caracter. Nu ride? E serios. Dar doar raminind virgina poti descoperi asta. Sau, mai pe scurt, raminind virgina, afli doua tipuri de baieti, unii rid, altii nu. Cu virginitatea pierduta, nu va ride nimeni, nici cei care ar ride copios daca te-ar gasi virgina. Asta e beneficiul virginitatii. Desi uneori doare cand ride cate un zapacit. Dar ar trebui sa poti trece usor peste, stiind ca tu esti cea care e OK, nu el. Si atunci poate sa rida cit vrea. Ride de prostia lui si de lipsa lui de caracter.

| cristi202 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Poate ca sunt un pic mai destept happy Pentru ca am primit un pic din intelepciunea divina...

| ianaslexfgg explică (pentru cristi202):

Mda, poate să împrăștie si vorba

| cristi202 a răspuns (pentru ianaslexfgg):

6 luni pe net, da. Nu si in viata reala. Prin mesaje, lipseste tonul, privirea, mimica, gesturile. Hai sa iti spun ceva socant: cuvintele sunt doar 14% din intreaga comunicare. Si in mesaje sunt doar cuvinte. De aceea baiatul a putut sa se ascunda 3 luni. In viata reala ar fi fost altfel. O simpla privire (hai sa zicem una mai jos de mijlocul tau), putea fi de ajuns sa iti dai seama. Ce a pretuit sotia mea cel mai mult la mine la prima intalnire a fost faptul ca am privit-o mereu in ochi, nu ca toti ceilalti barbati, care se uitau la bustul ei. A stiut din start ca sunt serios. Mai apoi, restul comunicarii i-a confirmat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cristi202):

Virginitatea nu are nici un beneficiu, poate doar ala ca poti minti ca nu esti si sa fii. Mare fis. Hai sa punem acum etichete stupide ca e ok sau neok sa fii virgin. La mama draq, e optiunea ei personala, sa fie sanatoasa cu ea!

| ianaslexfgg explică (pentru GabiDumitrescu):

,,Neok,, e cuvant nou în DEX?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cristi202):

Exista totusi si niste limite. De aia uneori se recurge la cezariene, iar pana mai recent se murea la nastere din greu. https://indiansexuality.wordpress.com/......atibility/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

DEX-ul sunt eu! Putem sa inventam cuvinte cand vrea muschiuletzul nostru. E o activitate foarte misto si reconfortanta. Ca si un Scrabble sau o integrama. Contrar parerilor unora, am interese mult mai vaste decat pare. happy

| cristi202 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Chiar asa? Virginitatea nu are nici un beneficiu?!?
Marele beneficiu e increderea, care e baza oricarei relatii. Daca stii ca inainte de tine a facut-o si cu altcineva, mai poti avea incredere ca, odata ce a mai facut-o, nu o va mai face inca o data, ca nu te va lasa pentru altul? Increderea in cazul virginitatii e mult mai mare, si de aceea relatia functioneaza mai bine.

| cristi202 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Uneori. Nu e o regula.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cristi202):

O timpenie mai mare ca asta nu am auzit. Orice psiholog sanatos la cap iti va spune ca atunci cand o sa inceapa sa o manince curiozitatea... ori va fi macinata de frustrari restul vietii, ori o sa te insele mai devreme sau mai tirziu. In ambele cazuri, relatia dintre voi va avea de suferit.

| cristi202 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De ce sa o manince curiozitatea? Daca eu ii dau ce trebuie, ce are nevoie, ce sa mai caute la altii? Curiozitatea incepe acolo unde relatia e subreda.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cristi202):

Daca ai fost hranit de mic copil doar cu cartofi si la un moment dat vezi o rosie, ti se pare misto, o maninci si iti place...

| cristi202 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nuuu! O sa crezi ca e otravitoare. Pentru tine doar cartofii sunt aliment. laughing laughing

| RAY a răspuns:

Dar la vârsta voastră ce vreți nunta,copii? Este normal sa descoperiți sexualitatea, fetele frumoase sunt cele mai curtate și băieți frumoși, restul postează în sfinți,îngerași,dar sunt frustrații și invidioși, vad și pe tiky toko ala la fel,indivizi respinsi social, sexual cu multa ura, venin, asta nu rezolva nimic, facă ai 16 ani ce e rău în a îți face un tip oral sau tu, lăsați ipocrizia asta ieftina

| ianaslexfgg explică (pentru RAY):

Care ipocrizie, măi?

| RAY a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Nu vorbeam despre tine și asa ce am observat eu

| ianaslexfgg explică (pentru RAY):

Păi definește ca nu am înțeles nimic din ce ai spus! Spui ca e NORMAL?

| Catrice a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Lasă-l, își varsă frustrările de virginhee hee

Tinerii te iau în ras, bătrânii te apreciazăwinking

| RAY a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Dacă vrei sa faci sex în noaptea nunti e treaba ta, dacă vrei sa te descoperi sexual e treaba, eu nu vad nimic rău în a face sex de la 16 ani,nu doar penetrare ma refer,dar e decizia fiecăruia dintre noi,treaba e ca uni jignesc aceste persoane ca de ce fac sex vs ca de ce nu fac sex, e treaba fiecăruia ce face, consider ca cei invidioși, frustrați sunt respinși social și sexual de genul opus, la fel și cei care fac femeile materialiste, tarife, e vorba de erori cognitive

| ianaslexfgg explică (pentru Catrice):

Cine pe cine să lase in pace?
Păi eu eu la 16 ani, nu am nevoie de bătrâni, evident. Deci asa i ca mă iau in ras

| Catrice a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Adică sa nu-l bagi în seama.
Nici pe ăsta frustrat, nici pe ăia de râd de tine.

| ianaslexfgg explică (pentru Catrice):

Mersi!

| SkateFunk a răspuns (pentru RAY):

Doamne cat ma poti face sa rad laughing
Esti un total mass man no offense xD ombladon

| RAY a răspuns (pentru SkateFunk):

Las ca e de bine

| RAY a răspuns:

Ce frustrat ma, e alegerea ei ce face

| doctorandus a răspuns:

Oricum vei trai, la batranete vei regreta atat ce-ai facut cat si ce n-ai facut (ocaziile ratate). Vei trece mai usor peste asta daca-ti dai seama ca oamenii nu au liber arbitru si nu puteai face altceva decat ai facut.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Faza e ca se promovează o lume idealista, asa ceva nu exista

| ianaslexfgg explică (pentru doctorandus):

Liber arbitru, adică cum?

| ianaslexfgg explică (pentru doctorandus):

Adica, spui că nu ar trebui să mă intereseze parerea lumii, și să fac ce consider eu de cuviință?

| doctorandus a răspuns (pentru ianaslexfgg):

N-am spus nici asta. Am spus ca indiferent ce faci sau ce nu faci, tot o sa-ti para rau.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Ei, nah. Prostii. Sintem suma alegerilor noastre. Inclusiv pasivitatea in anumite situatii tot alegere e.

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu nu predic pasivitatea sau lipsa de a face alegeri.

Liberul arbitru libertarian este absurditate a la On Bullshit de Harry G. Frankfurt. Deci eu nu ii cer sa renunte la liberul arbitru: nu se poate renunta la ceva ce nu exista.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ba poate sa stea cineva cu tine, fara sa te culci cu el. Nu totul se rezuma numai la sex.

Plus ca o relatia in clasa a 12-a, nu inseamna si ca s-a culcat cu persoana respectiva. Acel act ar trebui sa se intample doar cand ambele persoane sunt pregatite, in special fata. Asa ca indiferent de relatie, pana in momentul cand ea nu este pregatita si vrea cu adevarat acest lucru, nu ar trebui sa fie nicio problema.

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

Se cam exagerează cu virginitatea, e sex ce naibii, o faci și gata, nu îl aștepți pe făt frumos și vezi ca nu e în realitate asa

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Numai sunt virgin apropo

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Se cam exagereaza, si nu se cam exagereaza. Nu este vorba de acel "fat frumos" ci pur si simple de momentul cand persoana este pregatita pentru acest lucru.
Poate noua ca persoane de sex masculin, ne pare mai usor de acceptat acest lucru, insa te asigur ca la fete lucrurile stau mai diferit.

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

De acord, dar nu uita de dezamăgire, șansă să îmbătrânească împreună e sub 01%, de ce sa nu se descopere sexual pana la nunta

| ianaslexfgg explică (pentru DoarBogdan):

Păi și asta spun. Cine mai așteaptă în ziua de azi? Nimic nu mai e stabil. Toți se schimba, azi un unu, mâine cu altul

| ianaslexfgg explică (pentru DoarBogdan):

Da, stau mai diferit. si asta spun, cine naiba sta să te astept pe tine? Poate sa te astepte maxim o săptămână, după, daca nu, bye ca esti de aruncat, ce să faca cu tine

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Sunt de acord, asa si ar trebui, sa faca aceste lucruri impreuna pentru a se cunoaste mai bine.

Dar nu trebuie privit acest lucru ca pe o "realizare".

| ianaslexfgg explică (pentru RAY):

Ce? Mai omule, vorbeste mai pe înțelesul unui copil de 16 ani

| RAY a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Faci ce vrei tu

| DoarBogdan a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Sunt o multime de persoane care aspteapta momentul potrivit sa faca asta.

Si ce inseamna sa astepti? Adica doi se pun in relatie si daca unul nu vrea sex, se despart? Pai asta nu prea este relatie...

| RAY a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Și ce e în rău în azi cu unu mâine cu altul? Violează băieți?

| ianaslexfgg explică (pentru DoarBogdan):

Da, cam așa se întâmplă.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DoarBogdan):

Daca unul nu vrea ceva si celalalt e mega-frustrat din cauza asta, iar rezervele celuilalt sunt total nefondate, nu discutam neaparat de sex, atunci da, iti bagi picioarele si pleci catre zari mai senine. Simplu!

| DoarBogdan a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asa este, daca nu este intelegere... o sa se desparta in cele din urma.

| ianaslexfgg explică (pentru GabiDumitrescu):

Aoleu!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai pana la urma care e scopul relatiei? O eterna frustrare? OK, petreci timp, cunosti omul, povestiti, va mai giugiuliti, dar directia catre care va indreptati e aceeasi. Ca la unii dureaza o saptamana si la altii o luna - 3 - 6, asta e partea a doua. E vorba aia celebra din batrini, valabila cam la ambele sexe... "*** nu ***, vremea *** trece"

| DoarBogdan a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da dar... o zici de parca am spus eu contrariul sau ceva. Nu am spus ca nu este asa...

| Mosotti a răspuns:

Pai si daca te culci cu el ce? Ca doar e o placere si pentru fata, nu doar pentru baiat, nu e ceva rau.
Zici ca nu esti usor de fraierit ca si cum ar vrea un baiat sa te bata, nu sa iti fere placere la o adica.

Pai s-ar putea sa te faca bealaga si tu sa pui botu si sa vrei sa te iei dupa ele, are dreptate mama ta!
Ca in mod normal n-ar trebui sa procedezi asa, ar trebui sa fi tu insati fara legatura cu ce fac celelalte fete. Sa nu te intereseze ca te face bleaga.

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Faptul ca sintem programati sa ne imperechem intre noi nu tine de materialism, interese, perversiuni.
2. Sa te pastrezi curat ***... ce e mizeria asta medievala? Exista apa si sapun, exista o gramada de studii mai noi sau mai putin noi care demonstreaza ca in aproape toate cazurile, treaba asta cu pastratul curat pana la... e o mare prostie.
3. Daca nu iti doresti relatii, indiferent de motive... cine te obliga, pana la urma? E viata ta, alegerile tale, poti sa mori fata mare din partea mea. Chiar te doare capul de gura lumii asa de tare?
4. Si mama ta... cam cum se pozitioneaza ea privind aspectul sexual al existentei? Sau e cu icoane, posturi, si alte mizerii sinistre?
5. Ca o sa te dai dupa anturaj... halal motivare si sustinere din partea parintelui care se presupune ca ar trebui sa iti fie alaturi. Nu mai comentez la bucata asta, ca voi incepe sa injur.

P.S. Indiferent de motivele pe care le ai pentru anume alegeri - sa pastrezi supapa intacta pana in viata de apoi, sa mergi/nu mergi in cluburi, sa te apuci sa cultivi lavanda sau sa cresti porci - sunt alegerile TALE iar daca anturajul tau considera ca e adecvat sa te faca sa te simti prost cu alegerile tale, trebuie sa schimbi anturajul, nu sa te schimbi tu.

Eu de exemplu am niste rude idioate si irationale. Cind ii ajut cu o gramada de chestii sunt bun, altfel, datorita opiniilor politice si religioase/spirituale diametral opuse, pe care insa le pot justifica si sustine oricind civilizat, cu argumente, nu sunt deloc bun. In concluzie, incerc sa petrec cit mai putin timp prin jurul lor, pentru ca la faza cu "ce nasol e ala ca e ateu si nu e nationalist stupid si fara minte si pesedeu/aurist ca noi, mama lui de sorosist" mai fac si faze de-alea ca ma cheama sa le rezolv cu ceva, pierd juma' de zi, si imi dau dupa aia 20 de lei. Asta in 2021, nu in 2015 toamna. A nu se intelege ca mor dupa banii aia, dar mi se par efectiv o flegma in ochi. M-as simti absolut ok sa nu imi dea nimic. Ma duc, le rezolv problema, servesc o ciorba-ceva, ii blochez mental dupa ce refuz politicos dar ferm alcool de 2-3 ori - cum adica satanist, ateu, sorosist, progresist, metalist nenorocit, sustinator al drepturilor celor care nu-s ca mine - inclusiv ei - dar sa nu beau alcool? Nu se poate, le da cu virgula, buni crestini ce mi-s ei...

Bottomline, nu te schimba dupa anturaj si in momentul in care te simti prost pentru maxim a doua oara cu o gasca, schimba gasca, chiar cu riscul ca urmatoarea ta gasca sa iti fii tu si-atit.

| Freya1 a răspuns:

Viața sexuală ti-o începi Cand crezi si simti de cuviință nu cand vrea lumea.Iar soluția pentru a nu te mai simti prost in fata prietenilor ar fi sa nu mai stai in cercul acela de oameni, ci sa iti găsești niște prieteni normali si cu capul pe umeri.

| SilentRain a răspuns:

Cred că d adevărat, mai greu sa găsești un băiat care sa te iubesc pe tine și să nu caute sex
Tu nu trebuie sa te iei după nimeni, fa ce simți tu
Cum am mai zis virginitatea nu te face mai sfântă/murdară, nu te definește că și om
Caracterul și principiile tale contează cu adevărat, nu gura lumii

| mastadont a răspuns:

Virginitatea a ajuns să fie atât de idealizată, a ajuns să fie pusă pe un piedestal și apreciată ca și cum ar fi ceva important, când de fapt, nu e nimic important la ea, e doar o membrană ce se rupe, dacă nu s-a rupt deja înainte fără să vrei, și gata.
E alegerea fiecăruia când vrea să facă sex și cu cine, însă dacă faci sex doar după căsătorie e posibil să te trezești că nu te potrivești deloc cu partenerul din punct de vedere sexual. Acest risc fiecare și-l asumă sau încearcă înainte, e decizia fiecăruia.

| Sophieka a răspuns:

Nu este rea gandirea ta! Ma bucur ca ai o gandire atat de matura.

Ai timp dupa ce devii adult, sa faci ce vrei in viata...Sa ai iubiti de vei vrea, sau sa te pastrezi pentru un barbat potrivit.

Mai sunt si barbati decenti, fi sigura, doar ca nu ii intalnesti oriunde, evident, la fel cum nici pe fetele bune nu le intalnesti oriunde.

S-ar putea sa ai sanse mai mari sa gasesti un tip fain prin asociatii de voluntariate / ong-uri pentru ajutorul oamenilor / animalelor sau in activitati Crestinesti.

Se organizeaza si tabere pentru tineri Crestini.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Bravo, ești leoaică nu cârpă happy.

| ianaslexfgg explică (pentru BuLaNNNeL):

Haha. Mulțumesc!happy

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

E o fata care are principii. Lupoaicele si leoaicele sunt cu totul altceva

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

In devenire laughing

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Asta e altceva laughing. Orice pas in directia buna se numeste progres... oricat de mic ar fi el

| goguPatent a răspuns:

Daca hotararea ta e sa nu faci sex inainte de casatorie ce iti pasa ce fac restul?

| ianaslexfgg explică (pentru goguPatent):

Păi râde lumea de tine, ca rămâi fără bătrâna. Sau ceva gen, să minți ca ai facut să nu mai fi judecat. Nașpa. Doamne, nașpa. În ce lume trăim într-una in care nu poti sa fi ceea ce vrei. Crezi ca te mai ia cineva daca nu ai experienta? Toti fug de așa ceva

| Mosotti a răspuns (pentru goguPatent):

Si de ce n-ar face si inainte de casatorie? Ca doar nu e ceva rau, e doar ceva placut.

| goguPatent a răspuns (pentru Mosotti):

Ca e alegerea ei si poate face sex cand vrea ea. Nu vad de ce ne ar interesa pe noi.

| Mosotti a răspuns (pentru goguPatent):

Corect, pai nu aia i-am zis si ei? Sa fie ea cum e si sa nu conteze ce zice mama si colegele, nu vrea rel, f bine, viata merge inainte si e frumoasa si fara.
Eu doar comentam ca idee la general partea cealalta, ca multe fete fug de ssex ca de spanzuratoare ca si cum doar baiatu ar avea placere, nu si ele.
E ca si cum "mama, fi atenta ca ala vrea sa-ti dea in cap, fereste-te de excroci, ca te minte ca sa te spanzure apoi".

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mosotti):

Iti dai seama ca decenii de imbecilizare crestinopata acasa si eventual si pe la orele de religie de la scoala nu se poate sa nu lase urme traumatice de-astea...

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai omu mai gandeste si cu mintea lui, nu se ia dupa imbecilizari, se gandeste "oare asa e ma cum zic astia? Sau e cum zice religia? Daca nu e asa, ia sa analizez eu", eu asa fac mereu.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Ai primit răspunsuri folositoare din partea lui cristi202, Joey8, LovedbyGrace, AMATTO îi felicit pentru felul lor de a gândii.Fii UNICĂ, în tot.Nu te lua după prieteni, iar dacă râd de tine, atunci nu îi mai băga în seamă.Fă-ți prieteni doar pe acele persoane care gândesc asemenea ție.Hai să îți explic cum poți realiza dacă băiatul este sau nu serios. Dacă el va încerca să te pipăie,va vrea să te atingă pe sâni,pe fund,va da să te sărute,pentru tine ca fată asemenea comportament ar trebui să fie un semnal de alarmă și ar trebui să te întrebi "oare nu face la fel cu toate fetele?"Păi ba da,asemenea băieți nu se pot abține și ei prin asemenea comportament te "încearcă",tu dacă accepți,dacă le permiți,azi să te pipăie,mâine să te sărute,pentru ei este garanția că în următorul pas o să te convingă și să te culci cu el. Există și băieți serioși,ești tânără,ai toată viața înainte,dacă te respecți și nu te lași folosită ai să dai în viață de asemenea persoane.Un băiat cu gânduri serioase,va căuta să afle ce îți place ție,ce nu îți place, va dori să afle visele tale, dorințele tale, planurile tale de viitor și el la rândul său îți va împărtășii planurile lui de viitor și îți va spune ce i-a plăcut la tine și ce îl face să își dorească să faci parte din viața lui, să devi partenera sa.

| ianaslexfgg explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Toți băieții cu care am interacționat, au fost de pe net. Sunt cunoscuți mie, de prin zona, doar ca plecati din tara, la munca de jos. Imi cer să ne vedem când vor veni ei acasă. Din pacate asta e generatia in care traiesc. Relațiile de pe net, nu mi se par deloc bune. Adică nu asa se creează o relație. Sa ne întâlnim ca să ce, până la urmă? Plus ca eu am părinți cam stricti si nu se pune problema să mă duc. O să vină o dată momentul, dar nu acum. Am alte planuri pentru viata. De exemplu, am conturi false. Și topul care imi scrie mie, imi scrie tot mie, dar de pe co.tul fals, nestiind ca sunt eu, crezand ca e o fata random

| ianaslexfgg explică (pentru ianaslexfgg):

Concluzia, ca vorbeste cu mai multe. Vorba aia : iti spune puiul meu, si daca te uiti in telefonul lui, vezi o fermă întreagă

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Dacă are intenții serioase,băiatul îți va spune ceea ce caută,nu te poartă cu vorba,îți vorbește despre căsătorie.Mă dau exemplu pe mine,dacă îmi place fata îi comunic și îi spun exact ce apreciez la ea. Poți și în online să îl prinzi cu minciuna, dar în realitate cum ți-am scris nu se va putea abține să nu te pipăie.În online îl poți testa, nerăspunzând imediat la mesaje, uneori chiar și a doua zi, iar aceia care nu au răbdare și caută doar distracție ai să vezi că o să-ți răspundă urât sau nu o să îți mai scrie deloc.Voi fetele sunteți mai sensibile și vă atașați de un băiat doar dintr-o simplă conversație.Nu este bine să îi îndrăgești așa de profund.Adică când mergi la magazin,sau pe stradă sau la școală,fiecare băiat pe care îl vezi îl placi și îndrăgești și te simți legată de el? Nu cred. Oricum,mai bine suferi pentru faptul că nu mai vorbește cu tine, că te ocolește, că nu te mai bagă în seamă, sau că nu îți mai scrie, decât să ai parte de adevărata suferință și dezamăgire datorată faptului că te-ai culcat cu el.Concentrează-te pe școală, după 18 ani ai toată viața înainte pentru relație.

| ianaslexfgg explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Păi, un alt băiat cu care vorbesc acum, imi trimise tot asa, bună, azi dimineata, dar nu mă mai uitai fiindcă el nu stie sa vorbeasca deschis, adică stie sa spuna doar bună și cf, eu deschis subiectele. Plus ca îl testați după un cont fals și răspunse, deci vorbeste tot asa, cu mai multe. Stiu de el ca nu a avut relații serioase. Imi dete bună,, să spunem că îi răspund mâine, dar și el mâine sunt sigura ca o să îmi spună,, cf", si nu ca de ce nu am raspuns. Este cam prostuț sincer sa iti zic. Asa e ca fetele când primesc un mesaj si zâmbesc, băieții in schimb, nu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Mai bine ia si perfectioneaza-ti o limba straina, un limbaj de programare, ceva. Faptul ca stai la povesti pe net cu niste unii e fix zero. Omu' il cunosti in viata reala. Nu iti dai seama de pe net daca nu e in stare sa iti deschida o usa, sa te apere de un ciine, sau sa ia un pumn in gura pentru tine. De montat un bec sau de batut un cui nu mai zic. big grin

| ianaslexfgg explică (pentru GabiDumitrescu):

Asa e. În viața reală nu am cu cine să vorbesc, de ieșit nu mai zic. Asa cred, ca sunt prea mica. Nici 16 ani nu am. Ii fac peste 2 luni. Poatè de la 18 în sus, după ce iau bacul, ma voi ocupa. Dar după cum spuneam, colegele si vecinii, vor rade, zicând că nu am gasit pe nimeni

| ianaslexfgg explică (pentru GabiDumitrescu):

Mai nou asa se cunoaste lumea, pe net, nu stiai? Dar e adevarat ce zisesi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Lasa ca si tu poti sa rizi de ei ca au ramas la coada vacii peste citiva ani. Daca nu vrei sa iti pierzi timpul cu asta, nu o fa. Daca cumva s-a inteles din cele de mai sus zise de mine ca ti-as recomanda sa dai iama in lanul de castraveti, departe de mine gandul asta. Fa ceea ce te face sa te simti bine si mai ales fa tot ce iti sta in putinta pentru viitor. Ai 16 ani, e varsta cu un potential IMENS, nu o lasa sa se piarda cu timpeniile care ti se baga pe git la scoala. Liceul te scoate idiot, cu bac sau fara. Incepe sa te pregatesti solid pentru ce o sa faci DUPA. O limba straina, chiar doua, sunt BRATARI DE AUR. Ai calculator, sau macar telefon, poti sa inveti/faci o GRAMADA de chestii. Inclusiv sa convertesti cate 20-30 de lei lunar in diverse criptomonede mai mult sau mai putin exotice. Si BTC care acum e vreo 40.000 USD bucata era sub 1 dolar cindva. Ia si studiaza NLP, iti poate fi extrem de util in anii terminali de liceu. https://nlpmania.ro/despre/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Lol, da. Zise ala care a cunoscut o gramada de gagici, inclusiv pe nevasta-sa, pe net. Acum ~20 de ani. Deci da, stiu. big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Eu daca as fi fata si ar veni unul cu povesti de maritis la mine din primele intilniri, l-as trimite in ma-sa. Casatoria e in majoritatea cazurilor pentru relatii sentimentale aceeasi ciuma care e religia pentru credinta.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Tu ești căsătorit cu acte sau doar așa cum e moda, în concubinaj?

| ianaslexfgg explică (pentru GabiDumitrescu):

M-as fi gândit să dau la drept sau la poliție.
Nu stiu ce sa zic
Am văzut asta cu criptomonedele. Nu ma descurc deloc, nu stiu despre ce e vorba, ma încurcă în cifre, nu le am cu matematica, trebuie cineva sa imi arate ce si cum. Nu prea stiu la calculator. Iar cu limbile străine, stiu, cat sa traiesc, doar. Ce înseamnă Nlp

| ianaslexfgg explică (pentru GabiDumitrescu):

Si, sincer ai inselat-o de atunci?! happy

| ianaslexfgg explică (pentru GabiDumitrescu):

Si daca ai fi baiat si ti ar propune una tot la primele întâlniri? Ai accepta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Cu acte, din pacate. Daca era concubinaj, o terminam de mult. Auzi tu, asa cum e moda. Care e problema? Iti place sa arati cu degetul pe aia care nu-s ca tine, nu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Ti-am dat link apropos de NLP. In limba romana, de citi. E varianta stiintifica si testata/dovedita a povestii cu "M-am rugat lu' dumniedzau de 2530 de ori sa iau examenul, am invatat de am bubuit, si vai! Minune! Mi-a ajutat barbosul sa iau examenul!"

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Nu, dar nici nu mai am absolut nici un interes apropos de ea. O suport. Pentru ca angajatorii si sotii sunt aia ciumati dpv legal in Romania si nu vreau sa o las pe aia mica cu ea. P.S. Inselat e cand esti intr-o relatie si calci pe linga. Din orice punct de vedere, mai putin locativ si legal, nu mai sunt in nici o relatie cu nefasta-mea.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dacă spui că din păcate, înseamnă că o "iubești" mult.

| ianaslexfgg explică (pentru GabiDumitrescu):

Păi și ce trebuie să fac? Sa bag adesea de email si atat?
Cu monedele cripto cum e? Cum să încep? Am văzut pe tik tok, cei care s-au lăsat de facultate si au inceput cu monede de astea și acum sunt prin țări exotice. Nu am eu norocul asta

| ianaslexfgg explică (pentru GabiDumitrescu):

Aaa, ati divortat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Persoana cu care m-am casatorit a murit, practic. Deci, sincer, in momentul asta mi-e la fel de importanta existenta ei ca cea a lui ion iliescu. Cu cit dispar mai repede, cu atit mai bine. Un motiv sa deschid sticla de whisky, chiar daca nu mai consum absolut deloc alcool.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Nope, din pacate nu am divortat. Inca. Nu pot sa o las pe asta mica cu ea.

| ianaslexfgg explică (pentru GabiDumitrescu):

V-ati despărțit?

| ianaslexfgg explică (pentru GabiDumitrescu):

Care asta mică?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Nu, nu, trebuie sa citesti pe acolo sa intelegi despre ce e vorba. Vezi ca ai sectiunea aia Gratuit cu niste exercitii psihologice. Legat de plecatul in tari exotice, in primul rind nu il lua pe nu in brate. In al doilea, poti sa te bagi la 2-3 intiative crypto/blockchain inca in stadiu incipient si sa acumulezi cate ceva gratis. In timp, ar putea sa ajunga sa faca niste bani frumosi. Ca o paranteza, si subliniez ca nu am stat ore intregi zi de zi cum stau unii, din trei airdrop-uri/oferte de lansare ale unor servicii crypto am ajuns la inceputul anului sa am niste monede in valoare de cam 1500 de dolari. Nu e o suma imensa, dar venea practic din nimic. Nu m-am aruncat sa vind nimic, astept sa mai urce. Semnale exista ca in termen de 3-4 ani sa poti face profit de 10-100 de ori pe unele monede (Shiba INU, de exemplu). E mai mult de povestit, iti pot da niste pointere in privat, sper sa am timp weekendul asta. Astazi sigur nu. Spor!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Copchiloo. Face 10 ani in mai putin de o luna.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Nu divortat, nu despartit, doar ca a facut ea niste chestii, mai multe chestii, care m-au facut sa am zero interes de ce mai face. Teoretic, ar trebui sa fie macar mama full time. Practic, nu e mai nimic.

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

NLP este o abordare pseudostiintifica. Nu se poate face nimic cu el, decat predat cursuri la fraieri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Daca e sa o luam asa, si autosugestia e pseudostiintifica. Sau leacurile "babesti" care sunt etichetate astfel pentru ca ar atinge niste industrii de miliarde altfel. Un pic offtopic, dar totusi pe subiect - aseara ma suna maica-mea (junioara e la bunici) ca i s-a umflat maseaua, au au, inchis pe la stomatologi, ce facem. VARZA. Fix asta, foaie de varza, usor zdrobita sau crestata, tinuta acolo. Mai eficient decat mama algocalminului si-a ibuprofenului. A mers la mine, a mers la toti carora le-am recomandat, desi se uitau piezis la mine. Zero efecte adverse, actioneaza foarte rapid. Leac-minune, te miri cum de sute de mii de idioti baga in ei Ketonal, Ibuprofen, si alte mizerii, plus ca alea mai si COSTA. Cu varza de doi lei iti tratez cel putin o suta de "doctore, ma doare maseaua de mor". Bine, simptomele, ca mai devreme sau mai tirziu tot trebuie rezolvata caria care e de obicei la originea inflamatiei.
NLP-ul ca si multe alte abordari mai putin standardizate poate fi ok sau nu pentru o anume persoana. Intre rugaciune, medicatie, meditatie, si NLP, parca as merge pe ultimele doua.
https://inlpcenter.org/is-nlp-pseudoscience/

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nevalidat empiric conform:

Sharpley, Christopher.F. (1984). „Predicate matching in NLP: a review of research on the preferred representational system". Journal of Counseling Psychology. 31 (2): 238–48. doi:10. 1037/0022-0167.31.2.238.
Sharpley, Christopher F. (1 ianuarie 1987). „Research findings on neurolinguistic programming: Nonsupportive data or an untestable theory?". Journal of Counseling Psychology. 34 (1): 103–07. doi:10. 1037/0022-0167.34.1.103.
Heap. M., (1988) Neurolinguistic programming: An interim verdict Arhivat în 15 iunie 2007, la Wayback Machine. In M. Heap (Ed.) Hypnosis: Current Clinical, Experimental and Forensic Practices. London: Croom Helm, pp. 268–80.
Druckman, Daniel; Swets, John A. (1988). „Enhancing human performance: Issues, theories, and techniques". Human Resource Development Quarterly. 1 (2): 202–06. doi:10. 1002/hrdq. 3920010212.
Druckman, Daniel (1 noiembrie 2004). „Be All That You Can Be: Enhancing Human Performance". Journal of Applied Social Psychology. 34 (11): 2234–2260. doi:10. 1111/j. 1559-1816. 2004.tb01975.x.
von Bergen, C. W.; Gary, Barlow Soper; Rosenthal, T.; Wilkinson, Lamar V. (1997). „Selected alternative training techniques in HRD". Human Resource Development Quarterly. 8 (4): 281–94. doi:10. 1002/hrdq. 3920080403.
Witkowski, Tomasz (1 ianuarie 2010). „Thirty-Five Years of Research on Neuro-Linguistic Programming. NLP Research Data Base. State of the Art or Pseudoscientific Decoration?". Polish Psychological Bulletin. 41 (2). doi:10. 2478/v10059-010-0008-0.

Pseudoștiințific conform:

Witkowski, Tomasz (1 ianuarie 2010). „Thirty-Five Years of Research on Neuro-Linguistic Programming. NLP Research Data Base. State of the Art or Pseudoscientific Decoration?". Polish Psychological Bulletin. 41 (2). doi:10. 2478/v10059-010-0008-0.
Carroll, RT (23 februarie 2009). „neuro-linguistic programming (NLP)". The Skeptic's Dictionary. Accesat în 25 iunie 2009.
Beyerstein, B.L (1990). „Brainscams: Neuromythologies of the New Age". International Journal of Mental Health. 19 (3): 27–36 (27). doi:10. 1080/00207411. 1990.11449169.
Corballis, Michael C. (2012). „Chapter 13 Educational double-think". În Della Sala, Sergio; Anderson, Mike. Neuroscience in Education:The good, the bad, and the ugly (ed. 1st). Oxford: Oxford University Press. pp. 225–26. ISBN 978-0-19-960049-6. "The notion of hemisphericity is also incorporated into such cult activities as Neuro Linguistic Programming (NLP)... In any event, NLP is a movement that is still going strong, but has little scientific credibility."
Singer, Margaret, and Lalich, Janja (1997). Crazy Therapies. Jossey-Bass.
(Eds.) Lilienfeld, S., Lynn, S., & Lohr, J. (2004). Science and Pseudo-science in Clinical Psychology. The Guilford Press.
Della Sala, Sergio (2007). „Introduction: The myth of 10% and other Tall Tales about the mind and brain". Tall Tales About the Mind and Brain: Separating Fact from Fiction (ed. 1st). Oxford: Oxford University Press. p. xx. ISBN 978-0-19-856876-6.
William F. Williams, ed. (2000), Encyclopedia of Pseudoscience: From Alien Abductions to Zone Therapy, Fitzroy Dearborn Publishers, ISBN: 978-1-57958-207-4 p. 235
Lum.C (2001). Scientific Thinking in Speech and Language Therapy. Psychology Press. p. 16. ISBN 978-0-8058-4029-2.
Lilienfeld, Scott O.; Lohr, Jeffrey M.; Morier, Dean (1 iulie 2001). „The Teaching of Courses in the Science and Pseudoscience of Psychology: Useful Resources". Teaching of Psychology. 28 (3): 182–91. CiteSeerX 10.1.1.1001.2558 Accesibil gratuit. doi:10. 1207/S15328023TOP2803_03.
Dunn D, Halonen J, Smith R (2008). Teaching Critical Thinking in PsychologyAcces gratuit pentru testarea serviciului, necesită altfel abonament. Wiley-Blackwell. p. 12. ISBN 978-1-4051-7402-2.
Harris, Lauren Julius (1988). „Chapter 8 Right-Brain Training: Some Reflections on the Application of Research on Cerebral Hemispheric Specialization to Education". În Molfese, Dennis L.; Segalowitz, Sidney J. Brain Lateralization in Children: Developmental Implications (ed. 1st). New York: Guilford Press. p. 214. ISBN 978-0-89862-719-0. "NLP began in 1975 and has quickly achieved cult status."
For a description of the social influence tactics used by NLP and similar pseudoscientific therapies, see Devilly, Grant J. (1 iunie 2005). „Power Therapies and possible threats to the science of psychology and psychiatry". Australian and New Zealand Journal of Psychiatry. 39 (6): 437–45. doi:10. 1080/j.1440-1614.2005.01601.x. PMID 15943644.

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cred ca ar trebui sa fii constient ca o pseudostiinta nu vine niciodata singura...

| ianaslexfgg explică (pentru GabiDumitrescu):

E prea complicat

| ianaslexfgg explică (pentru GabiDumitrescu):

Aveti un copil deci. Ea te-a înșelat. Deci, nu tin relațiile de pe net

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Ai putea spune ca m-a inselat cu un prieten imaginar. Nu detaliez. Macar de m-ar fi inselat cu cineva pe bune...

| ianaslexfgg explică (pentru GabiDumitrescu):

Inseamna ca are probleme psihologice atunci, sau poate, tu iti imaginezi acum. Cine stie

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Psihiatrice. Pe scurt - era aproximativ normala, partile anormale erau distractive si nu ma deranjau deloc, a trecut pe linga moarte (embolie pulmonara), dupa care a dat-o in delir mistic, s-a lasat de servici (care era deja la juma' de norma si FOARTE BINE platit - vreo 2700 RON net la inceputul lui 2019, bonuri de masa, alte extra-beneficii ca al 13lea salariu, asigurare medicala de sanatate, asigurare de viata, etc). De atunci STA. Efectiv. Cum ziceam, nu mai detaliez, ca nu am chef sa ma enervez si nici nu rezolv nimic. Daca mai ai vreo mega-nelamurire, pot sa iti raspund in privat. Dar miine. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Ai 16 ani, la naiba, nu 11. E in limba romana. Ai citit macar un Jules Verne, un Asimov, un Frank Herbert pana la varsta asta?

| ianaslexfgg explică (pentru GabiDumitrescu):

Eh, nu te deranja, nu mă interesează, dar te vad cam necăjit pe soarta. Ce ai tu cu femeia? Poate sa faca ce o vrea. Tu nu stai?

| ianaslexfgg explică (pentru GabiDumitrescu):

Neah, eu citesc pe Eliade

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Viata fara sefeu' e pustiu...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Eu stau pe banii mei. Se presupune ca avem un copil de intretinut. Ea sta ca bugetaru', doar ca nu o plateste nimeni...

| ianaslexfgg explică (pentru GabiDumitrescu):

Aaa. Deci tu esti stâlpul casei?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Stilp, fundatie, si alte alea. De zburat, cu grija si atentie.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vai sa-mi trag palme cand vad cum ridici in slavi criptomonedele alea si aproape le bagi pe gat la oameni mi se zbarleste parul meu "lung" tuns pierdut cu 0, 5 pe parti si imi vine sa te propun drept tinta de reglaj la arme rolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Nu am zis sa isi bage toti banii in ele, dar ca alternative la lozul in plic/pariuri merg. Ideea e ca privind inapoi, putina bataie de cap acum s-ar putea sa iti aduca un beneficiu major in citiva ani... sau sa nu iti aduca nimic, dar nici pierderi nasoale.winking

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ma stii doar ca sunt mai pamantean si ai vazut cum am reactionat cand imi ziceai de chestii din astea de it si calculatoare deci imi stii parerea. Pune si sfatuieste fata sa faca altceva cum ar fi un curs de bucatar, sau sa invete sa faca ceva mai realist decat chestii din astea pe calculator care la o apasare de buton pot sa dispara si ti s-au dus castigurile alea majore ori ceva benefic cum ar fi un curs de auto-aparare, spune-i sa se duca la ceva cursuri de lupte ( sa zic o mica intamplare : Am iesit acum ceva timp cu niste colegi si unu avea intalnire cu o fata de vreo 16-17 ani si el are 22 de ani si am mers intr-un loc la biliard care avea si masina din aia la care poti da cu pumnul si a dat si asta cu pumnul ca s-o impresioneze pe tipa si a inscris ceva in genu 650 de puncte spre 700, nu mai tin minte exact. Bai si se pune gagica si da si ea. Ba da a dat aia o bucata de a ajuns aparatu la 780 si s-a si zgaltait. Sa raman tampit nu alta... Adica un "drac" din asta la 1, 60 a dat mai mult ca unu de 22 de ani. Faza a fost ca dupa ne-a zis tipa ca face kickboxing si se vedea cu ochiul liber ca face ceva la felul in care a dat. Si aici poti sa ma faci misogin, sexist si cum mai vrei tu dar n-am suportat ca o fata, fie ca facea ea sport si altele sa dea mai tare ca un baiat care mai e si in armata si m-am pus sa dau si eu. L-am dat intr-o parte pe individ cu replica : "Mars de aici ca faci Politia Militara de ras pune si vezi cum se da calumea cu pumnul", mi-am facut o scurta incalzire si pot sa zic ca am dat cu toata forta si cu toata ura de care eram in stare in momentul ala si am inscris undeva la 900 de puncte si am incheiat "disputa". Ce vreau sa zic e ca unele chestii sunt mult mai folositoare din mai multe puncte de vedere adica uite tipa aia a dat calumea in aparat si a starnit interesul baietilor adica o chestie normal, una e cand auzi de la o fata ca face box sau ceva sport de contact si alta e cand auzi : Investesc in crypto si sunt in domeniul IT. E satula lumea de IT-isti, pune mana si fa ceva pamantesc, mai realist ) ca astea nu ti le mai ia nimeni. Internetul poate sa cada si maine daca cineva apasa un buton deci nu e sigur deloc.

| SkateFunk a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

Am citit ce ai mai scris, desii critoponedele sunt ok zic eu, nu le fac reclama sau ceva, insa criptomonedele nu tin de internet neaparat, da unele de fapt majoritatea blocurilor tip blockchain sunt stocate in servere dar contractele prin care functioneaza tranzactionarile sunt publice world wide, cel putin in cazul ethereum si bitcoin, fiind decentralizate, ele nu au un punt central, oricine poate mina hash si sa devina parte a unui pool. chiar daca internetul pica, ele exista si se pot oricand restaura daca este nevoie.infine cu id-ul mi-a placut faza cu datul cu pumnul si fata accea sincer as fi procedat ca si tine in acele momentewinking oricum am ras la modul cum ai rectionat lui Gabi laughing mersi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WolfgangKreutzfeldt):

OK, de acord intru totul privind cursul de bucatar/ospatar, DAR - si aici sunt sigur ca esti de acord cu mine - o limba straina gen engleza e vitala, chiar si ca bucatar.

P.S. Oi fi dat tu 900, dar ca sa inchei disputa mai raminea sa te bagi cu aia in ring si eventual sa iei bataie. big grin

La gradul de informatizare la care s-a ajuns pentru o gramada de sisteme pe tot globul, daca pica netul trei zile o sa traim ca in jungla dupa aia... big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crede-mă...dacă te păstrezi până la căsătorie o să fii mult mai fericită. Dacă cei mai mulți dau cu capul în gard, nu trebuie să dăm și noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă să cunoști / descoperi o persoană cu principii / idei care să rezoneze cu ale tale!
Poate dacă te rogi lui Dumnezeu vei găsi pe cineva pe / cu astfel de principii!
Nu dispera, fi optimistă!
https://m.youtube.com/watch?v=2SlBLpOkmUY

| ianaslexfgg explică (pentru anonim_4396):

Nu disper deloc! Doar că este o presiune pe mine, oarecum. Si acest HIV, arată că nu ar trebui să ai niciodată contacte. Sau exista preventii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa merge lumea, nu mai e ca mai demult cu "vrajitul" timp de luni, ani. Insa e alegerea ta cand o faci nimeni nu te poate obliga dar gandeste asa: baietii buni de varsta ta imediat sunt agatati de fete care accepta sa se culce iar tie ce iti mai ramane?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era o fata pe-aici care spunea ca e credincioasa dar anturajul o influenteaza si mai uita de Dumnezeu.
Asa si tu, trebuie sa fii puternica ca sa te pastrezi asa cum vrei desi toti sunt decazuti.
Si nici sa nu-i judeci ce fac, e problema lor.

Răspuns utilizator avertizat
| Celestina003 a răspuns:

Eu sunt neatinsă, îmi place gândirea ta.

| ianaslexfgg explică (pentru Celestina003):

Tine-o tot asa. Cati ani ai?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Se pare ca suficienti ani cit sa ma ignore. Probabil ne-am contrat pe undeva si a binevoit sa ma ignore, ca multi altii de pe aici, indiferent daca aveau sau nu dreptate. @Celestina: Si eu sunt teatotaller dar cred ca astia care nu beau alcool deloc sunt niste ratati plictisitori. big grin

| ianaslexfgg explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu cred că aia care beau alcool sunt niște ratați plictisitori, cum facem? Care are dreptate? Nu-mi spune că tu, că îți spun si eu, că eu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Raspunsul era pentru ea, la modul in care facuse afirmatia aia. Gen "Wow, esti virgina, si eu sunt virgina, hai sa ne apreciem una pe alta." care e o abordare relativ penibila si puerila. P.S. De ce naiba inca mai stau pe aici in loc sa imi iau zborul? big grin

| ianaslexfgg explică (pentru GabiDumitrescu):

De unde stii tu ca nu mint ca sunt virgina? Poate ca am vrut să văd și eu parerile oamenilor. Hehe.
P.S. : ia-ți zborul cat încă mai ai aripi

| Celestina003 a răspuns (pentru ianaslexfgg):

| FantasyBoy a răspuns:

Extremele nu sunt bune nicicum, nici sa te culci cu tot cartierul, dar nici sa te pastrezi ca-n Evul mediu, dupa casatorie!
Ce te faci daca sunteti incompatibil anatomic?! Divortati a doua zi?!
Am fost de doua ori in situatia asta, desi nu-s vreun gigolo, n-a fost problema, dar nu-mi imaginez situatia in care am fi fost inainte la primarie! Evident, asta nu era posibil, chiar si o masina o testezi, daramite o sotie.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru FantasyBoy):

Dacă ai plăcerea și se poate să explici cum poți să fi incompatibil anatomic?

| IAR a răspuns:

Ai o gandire de apreciat, gandeste cu creierul tau si nu cu creierele altora.
Sunt putine fete ca tine si lumea are nevoie de mai multe.

| ianaslexfgg explică:

De fapt, astea au iubiți din clasa a 7 a

| Mosotti a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Pai au iubiti din clasa 7-a, si nu e nimic rau in asta. Asa ca ele se simt bine, se distreaza, si altele stau pe abtinere ani de zile, asta e.

| ianaslexfgg explică (pentru Mosotti):

Abtinere? Unele nu vor de la mama natura

| Mosotti a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Alea care nu vor de la mama natura nu le-am pus, ca aia e si normal sa nu vrea daca nu simte ca vrea.

Daca si tu esti asa, e okey, nu e nici o problema, dar nu sa vrei si sa te abtii, atata tot.
Ramai asa, si nu cont ce zice mama si colegele, fi tu asa cum simti si nu face relatie si gata, viata e frumoasa si fara o relatie deocamdata, nu te lasa influentata.

| Sktrkdk a răspuns:

Da, asa e

| sofiapetre a răspuns:

Uite iti vb din experienta...Baietii adolescenti nu stiu cum sa scape de virginitate mai repede si apoi nu stiu cum sa o faca, cum mai multe fete pentru a se lauda cat de cool sunt ei. Si atunci apeleaza la santajul emotional. Multe fete pica apoi pentru a nu se da ele c##e sau proaste, le conving pe alea inteligente sa pice si ele in capcana. Pe principiul nu mai sunt considerata c@#va sau proasta daca toate sunt asa. Un baiat serios care te iubeste cu adevarat, niciodata nu va insista. Eu te asigur ca din moment ce i-ai dat ce a vrut, ori te lasa ori te trateaza ca pe un nimic. Apoi la despartire toata scoala, tot cartierul va stii ca ai facut-o si cum plus va mai baga si bonus pe langa ce s-a intamplat de fapt. Iar toate fetele alea care te incurajau sa o faci te vor barfi si vor rade de tine pentru ca esti stirea zilei/saptamanii. Sfatul meu e sa fii foarte increzatoare in ce vrei ba mai mult poti sa le iei/ sa ii iei finut la misto..asa in gluma. Eu asa am facut. Din momentul in care ei se conving ca nu numai ca esti sigura ca nu vrei dar ti se pare si o prostie sa pici in plasa uniia in calduri pentru a-i da material in subiectul "Am fff pe aia", atunci ei/ele vor da inapoi. Arata ca nu-ti pasa

| ianaslexfgg explică (pentru sofiapetre):

Un băiat acum, mai mare ca mine cu vreo 5 ani, imi tot spune, bună, ce faci, sa ai grija de tine. Dar astea sunt tot nimicuri de 2 lei. Adevarat ca m-am inmuitat dar subconstientul meu stie si cunoaste. Eu ii raspund din bun simț, nu ca ar fi el vreun frumos sau ceva, dar el poate crede că îi răspund ca imi place de el. Nu. Sunt sigura ca vb cu mai multe, asa cum fac toti. Mie mi se par prostii chestiile astea. Nu vreau relatie

| anonim_4396 a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Băiatul ăla mai mare cu 5 ani când îți spune să ai grijă de tine o face din politețe și ca și cum tu ai fi sora lui. Nu se gândește el la prostii cu tine. Tu ai impresia că el îți dă prea multă atenție.

| ianaslexfgg explică (pentru anonim_4396):

Nu, din contră, nu îmi dă prea multa atentie deloc. Imi scrie asa când își aduce aminte. Oricum, pe lista lui de priorități sunt alea de 18 în sus. Atunci, care îi e rostul să îmi scrie mie asa ceva? Imi zicea ca sunt cea mai frumoasa domnișoară pe care a cunoscut-o. Eu am 16 ani peste 2 luni, el are 21. Ce dorește atunci? Eu nu cred ca am înțeles greșit. Vrea o relație, carevasazica. Si a vrut să văd dacă eu pic, deși nu are cum. Asa e, ca nici eu nu cred ca s ar gândi la prostii cu mine, dar, de multe ori, aparentele înșeală. Acum, daca imi spune si asta seara,,, buna"?
Ce urmărește de fapt când îmi scrie? De ce mă consideră o surioara? Si de ce nu mă co suferă doar un prieten obișnuit de pe Facebook

Răspuns utilizator avertizat
| ianaslexfgg explică (pentru Avner):

Mai bine să nu o facă. Nu am nevoie. Dar eu, tot continui să răspund fiindcă am bun simț. Asa e, nu par de 16 ani. Mulți imi dau 19.

Răspuns utilizator avertizat
| ianaslexfgg explică (pentru Avner):

Păi da, dar faza e că tu nu ai avut ganduri serioase cu ea, adică să o iei de nevastă. Sau nu chiar, Dar sa cauti mult cu ea. Pentru că oana la urmă trebuie suportată si cu defecte.
Nu stiu ce sa mai zic, vad ca Nu Mi mai dete mesaj. Si oricum, nu prea insista el asa cu mesajele. Adica, imi zice doar,, buna,, si nimic altceva, așteaptă să îi răspund. Ii zic si eu bună,, si dupa zice,, cf,, ii spun si dupa zice bine mai vorbim te pup Nb. Si cam atat. Dacă nu duc eu discuția... o dată am incercat sa despic firul in 4, sa discut si altceva, chiar dacă eu nu vreau o relatie, vorbim ca oameni, să mai treacă timpul, si atunci si a dat si el putin drumul. Dar, cum spuneam, are multe altele. Nu e el cine stie ce, poate ca nu e deloc, dar mna. Eu ii raspund. O ținea cu mine numai cu,, buna cf bună cf bună cf. Păi mai las o dracu.

Răspuns utilizator avertizat
| ianaslexfgg explică (pentru Avner):

Nu sunt îndrăgostită deloc de el. Dar apreciez tipii care imi scriu. Deși, eu am părinți stricti si nicidecum cu întâlnirile, nici măcar pe furiș, deci vise ce scrii tu. El e plecat in alta tara la munca. Faza e că eu pe Facebook am pozele mai drăguțe, putin mai retusate. Nu arat asa in really.
Poate acceptam să ies asa cu el, ca un amic, dar, daca aveam 18 ani. Si daca aveam si eu masina mea. Nu vreau sa imi încep viata sexuală.

Răspuns utilizator avertizat
| ianaslexfgg explică (pentru Avner):

Ha ha. Eh, ce o fi, o fi

| ianaslexfgg explică (pentru Avner):

Chiar că intr o lume imaginară trăim cu toții aproape. Imi zise acum,, cf prințeso,, vad ca isi cam permite. laughing dar și eu ii zisei ca stau in castel laughing il întrebai si eu cf am dat nu răspunse. Imi zise doar ca e bine ca stau eu în castel, de altfel, cum spune mereu. Ce ar trebui să îi fac? E si asta tot un cocalar de ala care vorbește cu vtm si cu pisi. Aoleu, doamne.

Răspuns utilizator avertizat
| ianaslexfgg explică (pentru Avner):

Nu, Nu prea avem. Dar oricum, nici nu am de gand sa merg. Am spus că sunt mică si am părinți și bunici stricti.
Pe internet vorbim. Asa vorbeste toți, asta e normalitatea în 2021. Imi trimise un clip de acolo de unde e el, cu ploaia de acolo, ca așa a zis ca imi trimite peisaje si chestii, ca imi plac, dar mna. Ce să mai zic. Eu tot vorbesc si le răspund și rezultatul final tot 0 este pentru că știu eu.

Răspuns utilizator avertizat
| ianaslexfgg explică (pentru Avner):

Nu sunt măi îndrăgostită! Sunt îndrăgostită poate de vorbe doar. App, imi ceru să îi trimit o poza cu mine, sa ma vada, si ii zisei ca am pe Facebook, si zise ca le-a văzut și că sunt frumoasă. Dar stii cum scrise:,, le-am vazut" deci, e cam analfabet. Eu am intrat la liceu cu media 9. Iti dai seama ce si cum de aici. Dar fii atent, fază. Am vorbit cu el si de pe un cont fals, și mi-a cerut si pe ala o poza cu mine, nestiind ca sunt eu, crezând că e o fata normala. Dar eram eu un spate. laughing deci, vorbeste cu o tonă, dar nu mă interesează. Nu e de nasul meu.
Niciun rezultat, am spus că știu, dar uite vorbesc ca proasta doar pentru niște amăgiri.
Da, poate atunci! Deocamdata, in satul in care stau eu, nu am prieteni, adică, vorbesc cu lumea ca doar nu sunt speriată, dar ăștia sunt mari, au iubiți, si au luat zborul

| ianaslexfgg explică (pentru ianaslexfgg):

Scuze, acolo sus interveni corectorul meu. El scrie le am împreunat,, asa,, le-am văzut

| ianaslexfgg explică (pentru ianaslexfgg):

De fapt vad ca Nu te lăsa să publici greșeli de scriere. Dar el asa a scris împreunat, si multe altele. Vad ca a început să se întindă, nu o să îi mai raspund

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sofiapetre):

"Cine iubeste si spune, ala nu e om pe lume/Cine iubeste si tace, nici draq n-are ce-i face."

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ianaslexfgg):

Ce e incorect la le-am vazut?