| anonim_4396 a întrebat:

Nu știu cât e de înțelept sa cer un sfat aici.Dar încerc sa ma bazez pe faptul ca poate cumva rătăciți mai sunt și oameni buni, înțelegători și ce pot sa ofere un sfat de bun simt.
Sunt căsătorită de doi ani dar am relația asta de 8 cu un bărbat fidel ce nu consuma alcool sau e violent.Tin la el și încerc sa fac în asa fel încât sa nu ni se destrame relația mai ales pentru ca avem un îngeraș împreună. Ideea ea ca nu știu de ce dar ori din orgoliu, ori pentru ca e el împiedicat de fel face lucurile mereu pe dos.
Știu ca o sa îmi aud reproșuri de genul "măcar face, măcar încearcă, măcar etc "dar devine destul de enervant și insuportabil comportamentul lui.Adica indiferent ce îl rog sa facă face ori pe jumătate, ori cum considera el, ori pe dos de cum ii spun eu sau chiar de loc ai devine stresant.O sa va dau niste exemple poate pentru voi banale dar ce mie una îmi îngreunează viata având și un copil în grija.
Făceam curat în casa și l-am rugat sa ducă hainele în mașină de spălat.Le-a luat și le-a pus pe mașină. Sincer eu ma gândisem ca poate chiar le pune și le da drumu nu ca nu ajunga nici măcar în mașină.A reparat ceva și l-am rugat sa își ducă sculele în garaj sa nu le mai pună în cămară ca am de făcut curat și acolo și am nevoie de spațiu.A spus ok și când am mers la cămară erau acolo.
Spălăm geamuri și ca să terminam treaba am zis sa strângă el un pic din bucătărie.A strâns pâinea și a maturat.Cand am mers sa fac mâncare pentru sărbători ca eram în pregătiri nu știam ce imi pute în bucătărie.Baga-se doua oale ne spălate sub chiuveta în loc sa de-a cu un pic de apa pe ele când a făcut ordine.
L-am rugat ca pana termin curățenia in sufagerie sa meargă pe terasa și sa perieze un pic doua covorașe din bucătărie.Le-a scuturat pe geam și l-a pus la loc iar când l-am întrebat de ce nu a făcut cum i-am spus a zis ca sunt nebuna și ca nu trebuiesc curățate.L-am rugat pana pregătesc eu lucurile copilului ca mergeam la medic și la ai mei (el uita chestii dacă îl pun sa le pregătească el) sa schimbe copilul.Cand am ajuns la medic și i-am dat salopeta jos copilul era în pijamalele lui lălâi și lejere cum dormim toți de altfel acasa de m-am făcut de tot rasul la medic.S-au uitat aia la mine ca la felul 15 și au și bătut un mic apropoo "da cu ce te-a îmbrăcat mămică azi?".
Și nu, nu ii cer prea mult pentru ca toate treburile sunt in mod egal.Si nici obosit de la munca nu e pentru ca e în prenatal.Si nici nu înghit vrajeala cu "asa sunt barbatii" ca nu e o regula.Asa ca întrebarea mea e cum sa rezolv chestia asta? ca de reeducat nu cred ca mai e cazul.

Ps: rog persoanele misogine sa se abțină pentru ca nu e cazul de comentarii de rahat.

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ai raspuns singura la intrebare, ai spus de reeducat nu se mai pune problema.
Deci este o cauza pierduta laughing asa este el, de schimbat nu o sa poti sa il schimbi, iti garantez, dar asta stii si tu deja.
Problema o sa se adinceasca cu cit trec ani, nu o sa se faca mai bine decat este acum, se va face mai nepasator decat este acum.

Asa ca ai doar 2 optiuni.Ori te impaci cu gindu si mergi mai departe, ori cauti alt tatic laughing
Cu vrajeala de aia ca asa sunt tti barbatii, vin tocmai astia, genul cum e si sotul tau, ori care fac lucrurile de mintuiala, sa fie facute.

Ce ai mai putea tu sa faci? Sa afli ce treburi ii plac lui sa faca, pentru ca atunci cand iti place sa afci ceva, le faci cum trebuie.

Insa am vazut ai spus si cu sculele alea, aia e treaba de barbat, daca le lasa si pe alea pe unde apuca, banui ca nu-i prea place sa faca nimic laughing
Etse in prenatal, dar ce a nascut el laughing de aici iti dai seama ce putoare de om este laughing tocmai din faptul ca e in prenatal.

Un barbat adevarat nu sta acasa in prenatal, chair daca legea ii permite.
Asa ca nu stiu daca poti sa faci ceva in privinta acestui om foarte dezordonat, imrastiat si puturos, asta e asdevarul este o mare putoare, duhneste a putoare as putea spune.

Incerci tu sa faci ceva, dar sincer iti zic nu prea ai ce. Ce face el nu e din orgoliu nu e ceva gindit, ala e comportamentul lui, face exact cit poate, cit gindeste.

Sa fii si tu mai relaxata si fericita, cauta pe altul, care sa fie normal, pe asta lasa-l in durerea lui.Sa isi gaseasca o femeia ca si el.Voi nu va potriviti, asta e cuvintul potrivit, nu va potriviti.
Tu nu l-ai vazut inainte sa te mariti cu el, sau inainte sa afci copil? Dal la jalea, indiferent cum arata un barbat, sau o femeie, daca face chestii de astea te saturi la un mom dat, iti trece si de orice placere, la un mom dat o sa ajungi sa il urasti laughing

| Osana254 a răspuns (pentru relian):

Dacă eu ii spun sa facă ceva sau ca nu a făcut bine tot el se supăra ca sunt autoritara și el se simte sclav.Dar eu cred ca nu trebuie sa iti spune sa faci anumite lucuri, ar trebui sa le faci ca le vezi ca nu sunt ok.
Dacă ne împărțim sarcinile și tu speli farfuriile doar pe jumătate.Sau îți spun sa îmi pui lucrul x acolo dacă tot îl muti ca să îl găsesc sau sa îl curat sau etc și tu îl pui mereu în alta parte, sau îți spun fa azi tu curat dincolo cât stau cu copilul, sau invers, stai tu cu copilul cât strâng eu x lucuri și tu dacă faci treaba o lalai și tot nu o faci cum trebuie, sau dacă stai cu copil stai 5 minute îl pui tot la mine ce sunt cu oalele în cap ca mergi la țigară sau mai știu eu ce...cum naiba sa nu ma enervez și sa vorbesc aiurea.
Apreciez ajutorul nu vreau sa fiu înțeleasă greșit, dar dacă ajuți un om ajută-l cum trebuie, nu face pe dos și te supăra după tot tu.
E foarte repezit și nu analizează lucurile. Daca ii spui sa strângă lucurile N de pe jos, vede și el ca lucru x nu ar trebui aruncat dar totuși instinctul ii spune sa o facă.Iar uneori vede lucu y ce clar nu folosește la nimic și îl lasă.Nu poți sa îmi citești gândurile, dar dacă îți spun că nu te duce capul te superi.

| relian a răspuns (pentru Osana254):

Deci l-ai citit f bine, stii cum este, adica ca nu il duce capu prea mult,laughing cum am spus ai doar 2 optiuni, stai acolo sil accepti asa, ori cauti pe altul care sa fie mai aproape de cum esti tu.

Este vorba cum am spus despre compatibilitate, pentru ca nu se refera doar la sex sa fii compatibil, ci la orice, iar el vad, din ce spui tu, nu va potriviti.

Este alegerea ta ce o sa faci in continuare. spui clar, frate daca continui tot in ritmul asta, eu plec si caut pe altul. Daca nici asta nul sperie, ori sa-l faca sa incerce macar sa fie normal, l-ai lasat si pleci miltar laughing fenmei mai sunt, barbati la fel, cam asa e bine sa faci.

Pr ca daca stai asa, mai tirziu o sa fie si mai naspa, o sa va impungeti unu pe altul pana la dinci batrineti laughing nervi, o sa va distanti intim si in final no sa aveti o viata prea frumoasa.

Tu stii mai bine ce stiatie ai acolo, ce ai spus pe aici este povestea ta, nu este si el sa zica si el povestea lui, arf fi bun sa mergeti la psiholog, ala va asculta pe amindoi si dupa poate trage o concluzie mai clara.

| VoidEternal a răspuns:

Ai auzit de noțiunea "first world problems"?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ești soția lui nu mama lui sa strângi după el. Pai asta nu este în stare să-și pună la mașină de spălată hainele și nici să-și strângă după el? Păi da ce ești tu dădaca lui sa strângi după el toată ziua? Nu mai strânge după el ca nu ești sclava lui lasă-l să-și strângă singur mizeria după el să-și facă singur de mâncarea nu moare să-și spele singur haine nu moare nimeni dacă își face ceva de mâncarea singuri și tastează câtva butoane la mașină de spălată asta se comportă cu tine ca o sclva nu soția lui Adevărată cu Adevărat Se comportat cu tine de parca ai fi femeie de serviciu în casă aia ce dracu frate sa scuturi covoare pe geam laughing pe copil la fel în tratează zici cai jucărie nu-i copliul lui cum sa mergi cu copiul în pijamale la medic? Ce inima de tata sa fi săte comporți asa cu nevastăta soția ta și copilul tău ce fericire mai mare poate fi ca asta? Nimic absolut nimic când ai femeie pe care o iubești cu adevărat da cu Adevărat și copil cu ia ești ce ai frate nebunești de fericire faci tu totul atunci și nu numai atâta....nu asa trebuie sa va trateze sa se comporte cu voi ăsta...de câte ori îți face inima amară și te amăgește rânește înfurie și arunci durerea în tine și ție și la copil de atâtea ori Dumnezeu sa nu-l ierte. Ăsta merita blestemat sa fie păcatul meu.

| andrey69 a răspuns:

Incearca sa ii spui frustrarile care tibse aduna si poate sa mergeti la o terapie de cuplu. Frustrarile acumulate si ne vorbite nu fac decat sa duca la alte frustrari mai mari, stari de nervi si certuri ceea ce nu este indicat

| Osana254 a răspuns (pentru andrey69):

Am ajuns intr-un punct în care nu ii mai pot spune cu frumosul.Pur și simplu răbdarea mea dus și am probleme deja cu nervi.Pai daca pe tine nu te duce capu sa analizezi anumite lucuri eu nu îți mai pot explica la nesfârșit.Cand îl corectez la ceva sau ii spun ca nu a făcut ok un lucru tot el se supăra ca sunt autoritara, ca el se simte sluga.Pai normal ca ma comport urat și fac crize când ma uit la tine și zic "asta îl pui aici, te uiți la mine ma auzi? dacă îl iei de aici îl pui aici" și când îl pune il pune in alta parte sau sau invers.Te pierzi cu firea efectiv ca nu mai poți.
Când l-am luat l-am luat normal nu cu autism sau vreun handicap.

| Rina95 a răspuns:

M-am enervat numai când mi-am imaginat așa ceva. Aș face cu el un scandal monstru! Nu mai tolera nimic si spune-i clar "ori faci un lucru calumea până la capăt și ma ajuți ori divorțez și mi le fac singură " sunt atâtea femei care își cresc copilul singure nu ai nevoie de el și asa nu te ajută mai rău te enervează. Sincer nu cred ca se va schimba asa este el ca fire, dar poți încerca ca o ultimă variantă să-i faci un scandal să-l ameninți cu divorțul. Poate se trezește la realitate...