| keikop119 a întrebat:

Nu stiu cum sa scap de depresie! ma simt oribil, ca si cum as fi singura...am inceput sa imi urasc familia, colegii, profesorii dar parca simt ca nu ii pasa nimanui ca ma simt rau apropo nu am nevoie de raspunsuri de genul:du-te la un psiholog pentru ca nu pot...

Răspuns Câştigător
| sigfreud a răspuns:

Hmm. Personal nu-ti recomand sa te rogi la nimeni, fiecare cu convingerile lui. Esti genul de persoana care tace si inghite si din cate observ ai inghitit multe, simti ca numai poti, ca te-au lasat toate puterile si fac pariu ca te intrebi constant daca asa o sa fie toata viata. Trebuie sa te descarci neaparat, daca nu o poti face in fata unui strain/psiholog iti recomand sa iei in considerare toti prietenii tai si care ti se pare cel mai apropiat de tine contacteaza-l si discuta cu el. Spunand cuiva tot ce te framanta va elibera stresul si restul sentimentelor care au pus stapanire pe tine. Fi rationala, gandeste pozitiv si apeleaza la ajutorul cuiva pentru ca nu esti singura pe pamant.

12 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

- dar oare le pasa? - roaga-te la Dumnezeu sa treci de aceasta problema - toate sunt oranduite spre folosul tau - asa vei afla multe adevaruri care te dor - dar timpul isi va spune cuvantul si acum vei vedea cine te va ajuta si cine te va uita - si nu uita niciodata cand lumea te paraseste Dumnezeu te imbratiseaza - capul sus - sunt oameni mult mai bolnavi si amarati si tot nu se lasa

| maissner a răspuns:

Si eu am trecut pe unde treci tu. Tot cam asa sunt si eu, tac si inghit, iar nimanui nu ii pasa de durerea pe care o purtam.Am fost atat de jos in depresie incat am incercat sa ma sinucid, dar nu mi-a iesit, si nimeni nu a aflat de incidentul asta.Pana intr'o zi cand cu chiu cu vai am realizat ca daca nu vreau sa mai fiu ranita trebuie sa ranesc si eu la randul meu,sa raspund cu aceeasi moneda, chiar daca asta e considerat uneori imoral, ca ranesti sentimente si bla bla.Ridica'te si du'te si plateste celor ce te'au ranit! Eu am o vorba...o fii razbunarea arma prostului, dar e dulcee. Si sincer, in momentul ca care am devenit mai rea, si am inceput sa ranesc fara sa mai imi pese de sentimentele lor, cu alte cuvinte, sa ma iubesc pe mine(deci ideea aici e ca trebuie sa inveti sa te iubesti pe tine!). Hai, ridica'te! O sa fie bine! Poti invinge in lupta asta cu viata :*

| doc69 a răspuns:

Sunt pastile naturiste din plante gen valeriana,mai e si sedocalm,ar fi bine sa consulti medicul de familie, cat priveste partea psihica incearca sa iti dai seama ce te relaxeaza si fa micile actiuni care iti dau stare de confort, esti singura altfel si cand faci dragoste elimini din stress ca se elibereaza endorfine

Răspuns utilizator avertizat
| sigfreud a răspuns:

A fost placerea mea. Nu am acces la mesaje si ti-am raspuns aici. Ai grija de tine!

| MasterYoda a răspuns:

Bea o tuica!

| MasterYoda a răspuns:

Bea o tuica

| petaluda a răspuns:

Iesi si distreaza-te cu prietenii,glumele si buna dispozitie te fac sa uiti pe moment,iar cu timpul vei reusi sa treci si de faza aceasta, vorbesc din propria experienta, aceeasi stare o aveam si eu

| cotcodac4 a răspuns:

Fata e ceva normal, crezi a esti singura!? si nu te du la psiholog pentru ca si ei au probleme.eu cand sunt asa es in oras mai mult beau putin si trag ceva.tu esti fata si ai colegi sau vecini ia si fa xxx cu care vrei tu si pe urma ai sa zambesti si nu stii de ce.vb serios

| Neinteresantul a răspuns:

Ocupa-ti timpul facand ceva. Cel mai usor scapi la o iesire din casa, cu prietenii sau cu persoana iubita.

Daca vrei sa discutam mai multe si sa incerc sa te ajut, da-mi add la id: neinteresantul

| InjectabilTerror a răspuns:

Și eu am aceeași problemă... dar poți ieși in parc, să incerci să iți faci noi prieteni, și sigur există cineva care ține la tine :[.
De unde știi că nu ii pasă nimanui de tine?
Imi pare rău pentru tine :[. Succes...

| MaNNNNNNNiak a răspuns:

Incearca sa stai d vorba cu tine s sa te gandesti de ce esti asa... Incearca sa fi mai calm / calma.