| anonim_4396 a întrebat:

Nu știu de ce, dar de ce toată lumea când aude faptul că s-a pus cineva cu verișoara sau cu sora lui împreună brusc este ceva anormal? Poate să-mi explice cineva subiectul ăsta serios?

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Se numeste "incest"
https://dexonline.ro/definitie/incest
consta in protectia societatii impotriva unor malformatii congenitale care apar aproape SIGUR la copii facuti intre rude prea apropiate
in istorie, faraonii o cautau in mod explicit (vroiau sa aiba o fata si un baiat ca sa le pastreze sangele "pur") iar foarte multe mumii arata cat de proasta a fost ideea (o tona de boli genetice)

insa, si in ziua de azi, ideea e puternic evidenta in familiile regale europene, care s-au casatorit numai intre "membrii de rang inalt" (si regii Romaniei au facut parte din familia regala Germana), iar cel mai evident e la familia regala engleza, unde sunt o groaza de OTREPE care arata ca dracu, asa ca... SUPRIZA, au renuntat cu desavarsire la ideea imbecila de a se casatorii numai cu rang inalt (si din cauza asta erau prea apropiati genetic) si chiar au dat-o pe gene exotice unde printu' chel si roscovan s-a casatorit cu Markle care e cat se poate de culoare, iar apoi nu au fost in stare sa se abtina si sa nu isi dea alama pe fata si sa ii arate cat de rasisti sunt

totusi, ca sa o luam invers, in ziua de azi, ideea e atat de imorala, ca legea nu o sa dispara prea curand, chiar daca in teorie o pereche poate face copii numai in vitro si absolut deloc unul cu celalalt

32 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Unde s-a pus?

| Sara2 a răspuns:

E incest. Cum dracu să te cuplezi cu sora? Mă faci să râd

| mihai69 a răspuns:

Cum s-a pus?

| Mosotti a răspuns (pentru mihai69):

Adica s-au cuplat.
A zis "s-a pus cineva cu verișoara sau cu sora lui împreună".

| mihai69 a răspuns (pentru Mosotti):

Unde naiba găsiți expresiile astea atât de șchioape?!?

| Mosotti a răspuns (pentru mihai69):

Care expresii schioape?!

| Mosotti a răspuns:

Nu e nici o problema atat timp cat nu fac copii, iubire sa fie, zic mai in gluma mai in serios. Nu au voie sa faca copii, ca pot iesi handicapati, in rest tot oameni sunt toti.
Lumea crede ca e anormal ca asa s-a zis in religie sau unde s-a zis, s-a bagat in cap ce nu e normal, dar fara argumente reale.

Dar atat timp cat efectiv nu face rau asta, nu e anormal deloc.

| Freya1 a răspuns:

In primul rand este incest, deci nu prea legal.
Pe urma nu e normal sa ai relații intime cu o rudă de sânge apropiată.Nu prea poti sa treci de bariera sângelui, iar daca o faci totusi e imoral, ba chiar poti face copii cu un handicap.

| Wr3nch a răspuns:

Daca el si verisoara/sora chiar is rude de sange si fac sex sau sunt impreuna ca iubit/iubita e incest.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Nu-i normal așa ceva trebuie sa fi bolnava rău de tot sa vrei așa ceva sau sate gândești

| Mosotti a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Daca nu fac copii, merge, ca nu se intampla practic nimic rau.
De ce e anormal?! Sa vedem cum argumentezi. Dar nu ca asa e, sau ca asa ai auzit ca trebuie sa fie.

Concret, ce rau se intampla in cazurile astea?

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Mosotti):

Sincer nu pot argumenta asta Mosoti este prea Anormal ma depășește

| Mosotti a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Pai daca nu poti argumenta, nu poti zice ca e anormal, de unde sti ca e anormal atat timp cat nu sti de ce ar fi anormal?
Nu trebuie sa te iei dupa ce auzi in jur, trebuie sa gandesti tu logic, adica e anormal doar daca prin asta se face rau protagonistilor sau altora, daca nu se intampla asta, nu e problema.

Iar daca e problema, sa aud si eu care e acea problema, nu sa zici tu, zic la general.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Mosotti):

Nu este ceva ce am auzit deja o dai in altele

Orice om normal la cap își poate da seama ca nu este normal așa ceva nu trebuie sa fi Einstein sau elon musca ăla sa-ti dai seamă de așa ceva ca este total Anormal cum dreacu sa argumentez eu asa ceva cum ai vrea sa încep nu pot argumenta nu este normal și punct

| Mosotti a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Pai de ce nu e normal? Nu pot sa nu te intreb asta.
Adica nu e normal sa te intreb de unde ai scos ca nu e normal?
Atat timp cat nu poti argumenta, nu e deloc asa sa-ti dai seama ca e anormal.
Ca ca sa accept ca e anormal, trebuie sa inteleg si de ce, altfel nu mi-e clar si nu-s convins ca e anormal.

Sau daca nu sti de ce, poti zice "poate o fi anormal, nu se stie", si aia e altceva.

Sau invers, de ce nu consideri ca e norma? Tot asa si punct, fara argumente.
Deci de undeva ai preluat tu asta dar nu mai sti de unde, si ai preluat asa fara sa ta gandesti "ma, dar oare zic bine aia?! Sau nu? De ce zic aia asa? Care e logica?".

Eu ti-am argumentat de ce zic ca nu e deloc anormal, si anume ca nu dauneaza si nu face rau nimanui, si atat timp cat e asa, nu vad de ce n-ar fi normal.
Sigur, e anormal sa faci copil asa, ca pot iesi handicapati, deci se intampla ceva rau.

Trebe sa inteleg ca e ceva rau, ca daca nu e rau, nu are cum sa fie anormal.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Mosotti):

Mosoti lasă ma in pace te rog frumos
Chiar nu-i moemntul si in Primul rând eu nu argumentez așa ceva nu pot și cu asta basta

| Mosotti a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Am inteles, insa daca nu poti, atunci nu poti sustine ca e anormal, atata tot, pentru ca nu ai cum.
Cel mai bun raspuns e ca "nu stiu daca e normal sau anormal".

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Mosotti):

Sa fi sănătos Mosoti numai bine

| Mosotti a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Mersi de urare, oricum daca e atractie si iubire, atat conteaza, in rest nu mai conteaza, doar sa nu faca copii, haha.

| GraniniCuPiersica a răspuns (pentru Mosotti):

Da nu mai știu ce sa zic oricum ma depășește pe mine așa ceva de asta nici nu pot argumenta

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Atâta vreme cât ai aceeași părinți e anormal. E vorba ca ai acelasi sânge, aceeasi linie genetica. Sex poți sa faci cu străini nu cu rude apropiate, poți iubi mama ca e mama dar sa o iubești ca pe o femeie se poate? Nu e o anomalie? La fel și la frați și la verisori primari. Tu ai putea face sex cu mama ta? Sa presupunem ca nu ar fi deferenta prea mare de vârstă. Natura a permis sexul pentru perpetuarea speciei. S a demonstrat ca în urma incestului urmașii pot avea handicap, sexul pana la urma la asta folosește de fapt, dar sexul nu înseamnă doar plăcere cu cine apuci, e mai mult boala dacă ai obsesia sexului cu oricine, fără sa conteze nimic altceva nici măcar ca persoana aia ți a dat viata și te a alăptat sau ca sora sau fratele tău a fost de mic cu tine ați crescut împreună ați avut aceeași părinți, aceeași bunici și voi sunteți la fel cumva, moșteniți genetic aceleași rude. Atracția dispare involuntar, dacă nu dispare acolo e o problema. Natura în principiu nu permite atracția între rude fiindcă nu ajuta cu nimic la evoluție, deci atracția nu are cum sa existe. În cazul homosexualilor natura a permis asta fiindcă ei nu se pot reproduce, practic sunt neutrii, oricum suntem mulți pe planeta și atunci probabil natura permite genul asta de atracție

| Emma30555 a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Pt el nimic nu e anormal, nici faptul ca ai aceeași linie genetica, ca ești fiul sau fiica cuiva sau sora, fratele cuiva. Faptul ca crești în aceeași familie de mic, și împătasesti iubirea frățească sau de părinte tot nu vede unde e anornalul. Și cu un străin dacă crești de mic ca și cum ar fi un frate tot anormal ar fi sa ai relații amoroase. Deși în cazul unui incest e demonstrat ca nu e sănătos pentru evoluția speciei, ar trebui sa fie de ajuns ca justificare, fiindcă în principiu sexul la asta folosește, natura nu permite atracția între rude fiindcă nu ajuta cu nimic la evoluție, deci atracția nu are cum sa existe

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Nu stiu ce as face daca mama, sora sau verisoara ar arata atractiv si ele m-ar place pe mine, si dif de varsta nu e mare, si ar fi atractie reciproca, nu am fost in situatia asta.
Dar daca m-ar atrage si ele m-ar place mult, cine stie, ca pana la urma femei sunt toate, nu e diferenta.

Nu am eu treaba cu ce a facut natura, asta e treaba ei.
Mi se rupe mie de interesul naturii, nu ne rezumam doar la asta, nu o iau de etalon. Ce permite sau ce nu permite, sa-si vada de treaba ei, ca nu suntem sclavii ei, ca daca nu facem ca ea, suntem anormali, asta e dictatura! Adica imi impui ce sa fac sau cum? Lasa-ma sa aleg, ca de aia am luptat pentru democratie.

Interesu e si sa ne simtim bine si atat de multe ori.

Pai si eu am si zis ca, copii nu e voie sa faca astia care ar face din astea, ca stiu ca nu e bine.

Dar asa obiectiv privind, nu vad nici o problema sincer.
Atractia poate apare, nu conteaza gradu de rudenie, pentru ca gandeste-te cate din astea s-au intamplat cand NU stiai ca e sora, frate, verisoara, deci merge f bine.
Ca pana la urma oameni suntem toti, la fel

Au facut si ssex si tot bine mersi mult timp si n-a fost vreo problema.
Doar mecanic cand au auzit ca-s frati, s-au despartit, deci dupa chestie de conceptie, societate, normele sociale, atat, altfel daca nu faceau copii, nu se intampla nimic rau.

Si daca nu se intampla nimic rau (fara copii, evident), unde e problema?!
Anormalitatea asta e relativa impusa de normele sociale de multe ori, si anume ce e in afara chestiilor care fac rau, ca acolo e altceva.

Inca una "e anormal sa iubesti doua femei la fel in acelasi timp", de ce? Asa cum iubesti si trei copii la fel daca ai, asa poti iubi si doi parteneri la fel, nu e nici o problema.

| Mosotti a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Am inteles, asta e. Tocmai de aia e bine ca atunci cand te depaseste ceva si nu sti ce si cum, sa nu sustii ca e sigur asa lucrul ala, poti folosi "nu stiu, e posibil", asta zic la general, nu doar in cazul asta.
Ptr ca daca te trezesti cu intrebarea "pai de ce?", nu o sa stii ce sa zici.
Asa cand zici poate, nu stiu, cred ca, nu mai ai ce intrebare sa primesti.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Natura nu ne face sclavi, noi suntem parte din natura suntem biologic și urmam acțiunile ei involuntar. Atracția pentru rude de sânge e o anomalie, din punct de vedere biologic, tu poți fi contra naturii dar ceva nu e în regula în creierul tău dacă natura permite asta în cazul tău.

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Cum nu ne face sclavi daca ne face sa urmam actiunile ei involuntar, deci ne-a facut sclavi sa facem ce vrea ea.

E anomalie din punctul naturii de vedere doar pentru copii, ca iesi aiurea, dar atat.
Si la multi nu apare atractia pentru ca pur si simplu nu s-a intamplat sa fie sora, verisoara, sau fratele, verisorul pe placul celuilalt, ca altfel poate apare.
Adica s-a intamplat sa nu fie pe plac astia.

Si demonstratia ca nu e de la natura interdictia, este ca daca nu sti ca e ruda, te poti indragosti de nu te vezi, pai cate cazuri nu-s.
Nu are cum creieru tau sa faca diferenta! Ca doar nu are semn in frunte ca e frati-tu.
Nimic nu ii emite creierului tau ca ala/aia e sora, frate, verisoara.
Deci are liber sa aiba atractie fata de orice persoana care corespunde naturii, daca exprime trasturi evolutioniste.

Ce te opreste si iti inhiba atractia, sunt normele sociale, cand stii ca e fratale, sora, etc. Si da, normele sociale, religioase pot fi asa de puternice in creieru tau, ca poate inhiba atractia, sau nu o inhiba dar tu doar nu te manifesti, te blochezi tu.
Dar si aici e partial, ca daca e atractie mai tare, unii trec si peste normele sociale.

Deci dupa ce afli ca aia-s rude, abia apoi iti reprimi atractia si toate.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

"Ce te opreste si iti inhiba atractia, sunt normele sociale, cand stii ca e fratale, sora, etc". Te oprește si biologicul din tine, natura ne-a făcut asa, părerea mea, și ți am explicat în mesajele anterioare cum funcționează, mai mult nu pot sa ți explic.

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Nu ai inteles.
Hai sa-ti dau situatie:

Vezi o tipa sau un tip, nu sti ca ti-e ruda, ce face biologicu? De unde stie ca aia sau ala e ruda?! Daca sti cum merge, poti sa-mi spui in situatia asta cum stie.
Pe ce baza blocheaza atractia?!
Ca daca nu sti cum, atunci nu poti sustine asta.

| Emma30555 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu am și spus ca atunci când crești în aceeași casa, când mama ta te alăptează și te naște ar fi o anomalie ca atunci când crești sa fie atrasa sexual de tine, fiindcă te a crescut, ești bucățică din ea, sau un tata cu fiica sa, astea sunt boli mintale, e posibil și în cazul descrus de tine, sa nu simți atracție fata de aceea persoana fără sa stii de la ce este. Poate și semeni fizic cu aceea persoana. Dar cu atât mai mult când ști ca ti e ruda, crești cu acele persoane, mintea ta nu mai produce hormonii sexuali.

| Mosotti a răspuns (pentru Emma30555):

Cand sti ca ti-e ruda, da, am zis exista o puternica cenzura sociala care automat te blocheaza fara sa realizezi, poate o avea leg ca, cresti cu ei, nu se stie mecanismul exact.
Cand nu sti ca e ruda, se intampla, bine, daca acea persoana conicide cu idealul tau de partener, evident, ca altfel nu se intampla nici asa.

| geoconda a răspuns:

Inteleg acest fel de anormalitate. Nu stiu, e poate pentru că ținem la persoana aceea si vrem sa nu fie rănită, și o avertiza de n ori ca nu e potrivita, chiar dacă e.
Sau poate fi invidia, pe de altă parte, in familiile mai,, certărețe,,
Fundă? happy

| LuluOneMillion a răspuns:

Cu veri e permis in unele tari printre care si la noi, cu rude in linie (frati, surori, mame, tati, fiice, fii, bunici, strabunici, stranepoti) se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani.