| wendy434 a întrebat:

Pai uite eu am 2 surori una mai mica alta mai mare. Dar aveam 3 daca va intrebati cum am ajuns la 2 susori pai uite inainte cu o saptamna sa plece mama mea in Italia a fost la plimbare cu sora mea ea a luat-o inainte dar cand Sisi(ea era cea dea 3 sora)a vrut s a traverzese la mijloc a lovit-o masina si atunci a zburat la propriu 2 metri avea corpul in doua si inima sa desprins si a zburat si sa gasit la 1 metru distanta.Si ce credeti ca a fost vina ei sau ca traim in Romania si aici accidente se intampla atat de des incat devine un lucru obisnuit daca vreti sa adaugati o urare gen(Dumnezeu so odihneasca) nu-i nicio problema.

13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. Condoleanţe pentru pierderea suferită.
2. Dacă era pe trecere de pietoni nesemaforizată, legal este vina ei pentru că trebuia să se asigure înainte de a trece (asta dacă nu cumva şoferul avea peste viteza legală din acel loc)
3. Dacă era trecere semaforizată şi era culoarea roşie, atunci e exclusiv vina ei.
4. Dacă nu era trecere de pietoni de niciun fel, vina este de asemenea a ei din toate punctele de vedere. A riscat şi a pierdut. Soarta!
5. Indiferent de circumstanţe şi indiferent că legal vina va fi atribuită şoferului sau surorii tale, tot vina ei este pentru că ar trebui să fi instinct ăsta: Înainte de a trece o stradă, indiferent pe unde, te uiţi în dreapta şi-n stânga şi TE ASIGURI.
Salut.

| Psihiatra a răspuns:

SArmana de tine...Cred ca e groaznic sa-ti stii sora moarta intr-un mod asa de crud.Nu e vina ei, din moment ce as traversat pe trecere, dar nici ca e Romania tara in care a trait.Sa nu crezi ca numai in tara noastra se intampla lucruri din astea.Se petrec in toata lumea, din nefericire, datorita incompetentei si iresponsabilitaii oamenilor. Sper sa poti trece peste asta si Dumnezeu so odihneasca

| IooMar a răspuns:

Wow napsa dar la cate sunt in aceasta tara de rahat te poti astepta la orice.Condoleante!

| CosteaVlad a răspuns:

@Kongeriket, " Dacă era pe trecere de pietoni nesemaforizată, legal este vina ei pentru că trebuia să se asigure înainte de a trece " -> Tu te-auzi ce prostie ai debitat? Înţeleg că a trecut un an jumate de când mi-am luat eu permisul, dar totuşi, elementele esenţiale din legislaţia rutieră nu le-am uitat.
Dar ca să ştii şi tu, LEGAL, ca şofer, la trecerile de pietoni NEsemaforizate, eşti obligat să reduci viteza până la limita la care dacă ţi-a apărut ceva în faţă, când ai călcat frâna să-ţi şi înţepenească maşina. Dacă ai atins un pieton pe trecere cu vârful oglinzii, se cheamă accident cu victimă, iar dacă-l iei pe capotă şi-l mai şi omori, se cheamă puşcărie şi PUNCT. Nu există texte de genul: "pietonul nu s-a asigurat", sau "aveam ceva viteză şi n-am putut să mai opresc la timp". Pe trecerea de pietoni orice pieton are prioritate. Dacă-l loveşti înseamnă mai pe româneşte c-ai "belit-o", de aia trebuie să caşti ochii cât cepele de fiecare dată când treci cu maşina pe la treceri...
Logic că este indicat ca şi pietonul să caşte bine ochii când trece strada, dar din punct de vedere "legal", cum ai spus tu, pietonul nu este absolut deoc vinovat. Dar evident, nu ştiu de ce mai insist atâta, că doar oricum la noi în România, la faze de-astea tot timpul "mortul" e de vină. Şi mai ales când inculpaţii sunt baştani putrezi de bogaţi, care e de ajuns să dea un telefon şi-şi mută trecerea cu 3 metri mai încolo. Şi deci, aşadar şi prin urmare... pietonul nu era pe trecere! (Ca la noi la nimeni)
Of of... condoleanţe sincere surioarei tare. Îmi pare nespus de rău, sincer, de la o vârstă fragedă să-ţi ia viaţa un imbecil care şi-a luat permisu la "Piteşti". Ăla ar trebui să-ncărunţească-n puşcărie... sad

| marya a răspuns:

Condoleante.

| deea_5723 a răspuns:

E ingrozitor ce se poate intampla din cauza unor dependenti de viteza. Dar traim in Romania... tara tuturor imposibilitatilor! Dumnezeu s-o odihneasca...

| Kiko a răspuns:

Mama mea l-a pierdut pe fratemiu ( care era in burta) cand eu aveam 2 ani. Acum am un frate, cu 5 ani mai mic ca mine. Asta este...

Imi pare sincer rau pentru tine. Nu imi vine sa cred. Cred ca si mi-e mia sarit inima. pe bune... Nu cred ca un om isi mai poate reveni dupa asa un accident. adica serios?! cine vede in alte tzari accidente din-astea? ( tari fara romani)

Oau, mi-e imi e greu sa scriu in jurnal ca mi-a fugit pisica, apoi ca mi-a murit sora si sa mai si descriu cum...

Sper ca ti-am fost de folos si sa stii ca noi cu totzii suntem alaturi de tine. kiss

| Gema a răspuns:

Imi pare enorm de rau. dumnezeu sa aiba grija de ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Condoleantze sincere straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare foarte rau
ai condoleantele mele
sicer sa spun sunt alaturi de tine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da dumnezeu so odihneasca in pace

| Paty3 a răspuns:

Condoleante. sad

| duaA a răspuns:

Din mom in care ea a traversat pe trecere.si nu sa grabit pe trecere.normal nu este vina ei.doar ca la noi in Romania se pot intampla tot feluri d minunihappysi imi pare foarte rau, condolenate>big grin