| dydo a întrebat:

Patintii mei sau desparrtit de un an si ceva...mama deja are pe altu.ma simt asa singura de multe ori nu simt nici un parinte langa mine ca tine la mine si ma iubeste.pentru mama conteaza mai mlt pretenuso si sa se certe cu taicamio...de multe ori stau si plang noaptea, ei niciodata nu iia pasat de mine, nici nu stiu de ce m-am mai nascut, sora mea e plecata in italia, cu ea ce mai povestesc pe mess si ma descarc ca in rest. cum sa ma obisnuiesc cu situatia? ma simt in casa ca si cum as sta cu niste straini, niciodata nu am stiut ce inseamna cuvantul familie, cu tata nu ma pot muta din alte probleme. ce sa fac? macar pana la 18 ani, ca dupaceea am sa plec sigur

16 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Draga mea se pare ca ai multe probleme tu, imi pare rau dar am citit si celelate intrebari puse de tine pe site. NU mi place viata ta care este destul de plina de... viata sexuala ti ai inceput o [asa ai scris pe site ] si ai 15 ani. nu? te ai cuplat cu un tip. etc etc. Ia pune ti tu ordine in ginduri si in viata si nu mai face pasi gresiti. Vorbeste cu mama ta si cauta drumul drept altfel vei cadea in prapastie. Sincer imi pare rau.

| KellyGreen a răspuns:

Imi pare tare rausad dar nu inteleg ceva tu il placi pe prietenul mamei tale? Daca nu il placi poti foarte simplu sa ii spui verde-n fata asta.Incearca sa ai o discutie serioasa cu mama ta si prietenul ei in care se la spui tot ce ai pe suflet.In cazul in care nu il placi pe prietenul mamei tale poti incerca sa vb cu mama ta poate relatia lor nu e asa de avansata incat sa nu poata fi distrusa de tine pana la urma urmelor tu esti fiica mamei tale si un parinte care isi iubeste cu adevarat copilul cu siguranta ar face orice pentru.ca el sa fie fericit. Iar faza cu discutia e in cazul in care il placi pe prietenul mamei tale dar poti sa o ai si daca nu iti place de el.Intreab-o pe mama ta de ce se mai cearta mereu cu tatal tau daca sunt despartiti nu stiu daca sunt si divortati dar oricum are un prieten de ce isi bate capul sa se certe cu tatal tau dar sti cu se spune "Cine se cearta se iubeste!"asa ca eu cred ca parinti tai inca au sentimente unul fata de altul.Nu cred ca faza cu plecatul de acasa e o idee prea buna pana la urma tb. sa iti faci un prieten sa ai un job in care sa castigi destul de bine pentru. a te intretine, sa ai unde sa stai banuiesc ca tb. sa iti gasesti o facultate asa ca sigur o sa tb. sa ai si parinti aproape.Mult noroc si nu uita tb sa pui punctul pe I ca asa nu se mai poate! Rezolva repede treaba cu prietenu si fa-l sa dispara cat ai zice peste!devil

P. S. Poti sa imi trimiti un mesaj privat cu ID-ul tau.

| claudiea79 a răspuns:

Nu mai plinge.parintii tai au viata lor. parintii mei se cearta de 32 de ani in fiecare zi. tu ai fii vrut sa se certe parintii tai in fiecare zi? parintii tai daca te-au facut te-au iubit. mama ta poate nu vrea sa traiasca singura. vrea sa isi traiasca viata.parintii mei au fost toata viata niste straini nu am ce sa fac. sint alaturi de tine. oamenii mari sint egoisti se gindesc doar ei sa traiasca bine. nu se gindesc si la copii lor.nu te mai consuma. daca parintii tai ar fi ramas impruna te-ar fi stresat cu certurile lor zilnice suportai asta ani in sir?

| alexa_4370 a răspuns:

Exact in situatia asta sunt pusa si eu.
Incearca sa vorbesti cu mama ta si sa ii spui tot ce ai pe suflet, iar in cel mai rau caz cu tatal tau.
Fii tare!
sad

| Fallen Angel a răspuns:

Uneori parintii sunt o problema pentru copii, chiar daca ei nu isi dau seama. Situatia in care te afli este foarte delicata. Am sa incerc sa iti dau un sfat, poate te ajuta la ceva: In primul rand vorbeste cu mama ta si spune-i ca iti lipseste atentia pe care TREBUIE sa ti-o acorde. Sa inteleaga ca te-a nascut ca sa iti croiesti un drum in viata si sa nu o iei pe cai gresite. Pana la 18 ani un copil un copil depinde de parinti (mai mult sau mai putin, dar o face). Spune-i ca trebuie sa te inteleaga si pe tine si sa stea cu tine asa cum sta si cu actualul sot/concubin (nu ai mentionat daca e si casatorita cu actualul prieten), ca certurile cu tatal natural te pot afecta si daca se poate sa le reduca daca se poate definitiv, astea sunt lucruri serioase si nu trebuie sa se joace cu viata ta, mai ales daca esti un copil foarte senibil care sufera din orice.
Daca ea nu intelege vorbeste si cu actualul sot/concubin si roaga-l sa stea de vorba cu mama ta. El trebuie sa aiba o influienta asupra ei... banuiesc.
Eu sper ca e un sfat destul de bun pe care sa il poti urma.
Sanatate si numai bine!

| LULUTZAwhitYOU a răspuns:

E ingrozitor ce citesc! Incearca sa iti faci o iubita, sa stai mai mult cu ea si nu o mai baga in seama pe mama ta.Sau du-te la o matusa de pe tata, sau la o nasa. Sper ca te-am ajutat! Succes!

| florin752010 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta. Comunicarea intr-o familie, tine legata acea familie.

| `KiddO` a răspuns:

Hai sa iti dau niste melodii ca sa te mai inveselesti!

http://www.youtube.com/watch?v=LyaNlZaVOpc

http://www.youtube.com/watch?v=zK2ZuescJGA

http://www.youtube.com/watch?v=QxfNDVj191A

Sa revenim la subiect. Pur si simplu nu ii bagi in seama. Trebuie sa te gandesti la viitorul tau, ce vrei sa faci? Sa fi mereu depresiv? Sa nu te realizezi nici pe plan emotional si nici pe plan financiar? Trebuie sa te concentrezi asupra propriei persoane. Crede-ma, stiu cum e, stiu cat te distrage asta de la tot ce faci. Dar gandeste-te, trebuie sa fi cineva, sa le arati ca ai putut si fara ei. Iar la 18 ani nu trebuie sa pleci de la mama ta fiindca iti va fi mai greu.
Cheer up, dude!
Tu esti cel important aici!;) Nu lasa pe nimeni sa iti spuna altceva!

| `KiddO` a răspuns:

Ahh scuze am crezut ca esti baiathee hee

| Rihanna a răspuns:

Grea situatia asta cu parintii.eu zic sa te gandesti ca e mai bine ca s'au despartit.decat sa'i vezi in fiecare zi cum se cearta, mai bie asa. te'ar fi durut mult mai tare sa vezi ca nu se inteleg.acum cu mama ta.sunt sigura ca te iubeste, orice mama isi iubeste copilul.ar fi bine sa vorbesti cu ea, sa'i explici ca te'a durut despartirea de tatal tau si ai mai multa nevoie de ea.trebuie sa o intelegi si tu pe ea. orice om are nevoie de dragoste, asa si ea, de asta are alt iubit, nu trebuie sa o condamni, banuiesc ca vrei s'o vezi fericita. cel mai simplu lucru e sa vorbesti cu ea, sa comunici.nu te inchide in tine, spune'i tot ce te doare.sunt sigura ca poate sa te ajute sau macar o sa incerce.trebuie doar sa accepti ca a luat o decizie buna de a se desparti de tatal tau daca nu se intelegeau si sa te apropii mai mult de ea.esti fata, ar trebui sa ai o relatie buna cu mama.

| myxolaryy a răspuns:

Nu stiu dar incearca sa treci cati ani ai? daca ai 11-17 ani gasesteti un prieten sau o prietena si du-te laea spune-i ce ai in suflet si cateodata dormiti una la alta tu cu cine stai in casa? raspunde-mi si vom mai vb ok pa-pa

| εїз a răspuns:

Fă. te că nu îţi pasă, şi atunci vei fi băgata mai mult în seamă de către familie, te asigur, nimic nu este mai important decat copilul, mama ta te iubeşte, gîndeşte pozitiv.

| ^__^S.y.m.o.^__^ a răspuns:

E dificila situatia ta si mai sunt multi ca tine din pacate, dar totusi ai putea sa faci ceva! Uite, incearca sa fii sociabila, fa-ti mai multi prieteni si astfel daca parintii tai nu sunt acolo pentru tine, prietenii vor fi si ve-ti forma impreuna o mica familie! incearca! Daca vrei sa mai vorbim asta e id-ul meu: svoiniciuc
Te pup si iti doresc numai bine!

| MysteriousVIP a răspuns:

Imi pare rau. pentru tine, incearca sa vorbeti cu mama ta, incearca sa-ti faci un iubit, prieteni ...si o sa-ti fie mai bine. acum te gandesti la parinti. da cand vei fii mare. iti vei gasi jumatatea si vei uita de parinti. hai Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te stresa ai fix acelasi caz ca si mine numai ca parintii mei sunt despartiti de 4 ani.si mama are un prieten si nu il suport nici macar nu m-a intrebat daca imi place de el.noaptea cand ma gundesc ca toti colegii au 2 parinti cu ei in casa plang si eu numai la bunica ii pot spune ce am pe suflet...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te stresa ai fix acelasi caz ca si mine numai ca parintii mei sunt despartiti de 4 ani.si mama are un prieten si nu il suport nici macar nu m-a intrebat daca imi place de el.noaptea cand ma gundesc ca toti colegii au 2 parinti cu ei in casa plang si eu numai la bunica ii pot spune ce am pe suflet...