| anonim_4396 a întrebat:

Sunt devastata. prietenul meu a avut un mega-accident si acum e in coma de gradul 3 la un spital foarte mare si bun din tara. suntem impreuna de aprox 10 luni si sunt foarte speriata. azi am fost toata ziua la el la spital si am stat cu el de aseara de la 6 jumatate pana acum o jumatate de ora cand am ajuns acasa. vreau sa stau cu el toata ziua, nici nu stiu de ce am venit acasa. nu stiu ce sa fac, sunt speriata si ma gandesc ca daca nu o sa fie totul bine si daca nu se face bine eu ce o sa fac. imi vine sa mor eu in locul lui, sa ma puna pe mine in patul ala si sa il ia pe el de acolo. mi-e super frica, nu stiu ce sa fac, nu am vorbit cu nimeni de aseara. tatal lui nu e in tara, mama lui e foarte speriata, sora lui la fel, am stat toata noaptea si toata ziua de azi in spital cu ele si am incercat sa le linistesc, a fost si mama cu mine dar eu nu ma pot linisti deloc. ce o sa se intample daca el nu o sa isi revina. nu stiu ce sa fac, mi-e frica sa il las acolo singursad daca pateste ceva si eu nu sunt acolo. acum o saptamana daca imi zicea cineva ca o sa mi se intample mie una ca asta jur ca nu il credeam, ca ii spuneam ca astea is scenarii din filme. mi-e fricaaa, am dormit 3 ore de ieri seara de la 6 jumatate. acum am venit acasa dar cred ca plec din nou la el pentru ca nu pot sa stau acasa, nu am stare, nu stiu ce sa fac, sunt panicatasadsadsad nici nu stiu de ce povestesc chestiile astea dar simt ca trebuie sa povestesc ca sa ma descarc. nu pot sa mananc nimic, plang intr-una. nu stiu ce sa fac. voi ce credeti ca ar trebui sa fac sa ma mai linistesc?sad... si da. contul asta e folosit de mai multe persoane asa ca daca vedeti ca intrebarile nu au nicio legatura intre ele nu va speriati, suntem vreo 3 fete care scriem pe acelasi contbig grin

25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Frica nu va ajuta pe nimeni. Daca etsi panicata, ii faci rau, asa ca trebuie sa te aduni si sa-i demonstrezi ca il iubesti cu adevarat. Toata postarea ta este o lamentare despre ce o sa te faci TU daca nu mai este el. dar la el ai timp sa te gandesti? Fiindca daca o sa o faci, o sa-ti dai seama ca agitatia asta ii face rau, ca daca te apropii de el in starea asta de surescitare i-o transmiti si ii micsorezi sansele de supravietuire. Aduna-te, aminteste-ti ca el este bolnav si ca tu te poti vaicari dupa aceea, fii langa el, fii tandra, calma, tine-l de mana, povesteste-i chestii frumoase despre voi. Asta il va ajuta

| IloveME a răspuns:

Nu ai ce face decat sa astepti si sa te rogi la dumnezeu ca el sa fie bine! roaga-te pentru el! un tanar care a dat de necaz!
Nici familia lui nu este linistita chiar daca tie iti da impresia asta, poate o fac doar pentru a te linisti si pe tine! o fac si ele, dar in felul lor!
Acum vreo 6 ani, am avut o prietena care a facut si ea un accident.ca urmare si a a zacut in coma! parinti vorbeau cu ea, se rugau sa se trezeasca! ea ii auzea si plangea impreuna cu ei.nu vreau sa te supar mai tare,asa ca nu voi spune finalul!
Incearca sa vorbesti si tu cu el,aminteste-i clipele frumoase petrecute impreuna! spune-i cat de mult il iubesti si cata nevoie ai ca el sa fie bine!
Cred ca mi-am intrat cam mult in rol,ma pun in locul tau si deja imi dau lacrimile!
Sincer,nu doresc nimanui rau, dar multumesc lui dumnezeu ca eu nu trec prin asa ceva!
Roagate si tu lui si nu pierde speranta niciodata ca va fi bine!
Sunt cu tine, daca ai nevoie sa vorbesti cu cineva,, vorbim pe privat! linisteste-te, maine poate fi mai bine!

| doc69 a răspuns:

Nu esti atat de panicata daca poti sa scrii atat de coerent si cu sens..pe de alta parte la sfarsitu nu ai uitat sa pui si emoticonul dintos.una peste alta la o asa tragedie daca poti ia un calmant vegetal sa poti dormi un pic sa ai puteri si du-te inapoi la el
multa sanatate

| rikkimady16 a răspuns (pentru doc69):

Nu, nu sunt panicata deloc. ai foarte mare dreptate. prietenul meu poate sa moara in secunda urmatoare si nu sunt deloc panicata. si daca am pus nu stiu ce emoticon inseamna ca ma simt bine, nu? hai sa iti zic ceva... nu sunt bine, mi-e frica si daca vrei sa intelegi asta, intelegi si daca nu atunci punete in situatia mea. Bafta!

| anabelisa a răspuns (pentru rikkimady16):

Nu-ti mai bate capul pentru niste oameni care nu gandesc inainte de a da un raspuns.Numai cine a trecut printr-o astfel de experienta poate intelege cum te simti acum!

| Azµre a răspuns (pentru rikkimady16):

Și stai și pierzi timpul pe TPU în loc să te odihnești și să te duci înapoi la el.

| doc69 a răspuns (pentru anabelisa):

Vorbesti ca sa nu adormi? am argumentat faptul ca nu este intr-o stare de disperare de panica cand ai panica nu mai rationezi..si am spus asta ca un semn bun pentru ea.iar in al doilea rand am spus ca ar fi bine sa ia o pastila sa doarma putin ..are nevoie de putere sa stea langa el si are nevoie de putere sa isi tina firea..asa ca.ce naiba i-am spus ei rau..si ce dracu vorbesti tu aiurea?

| doc69 a răspuns (pentru Azµre):

Corect azure are nevoie mare de odihna chiar si cu somnifere dar sa doarma cateva ore

| anabelisa a răspuns (pentru doc69):

Cred ca ai vazut ca a scris saraca fata dupa ce raspuns i-ai trantit!

| Azµre a răspuns (pentru doc69):

Mă rog cât o fi de adevărată povestea, din punctul meu de vedere un om cu capul pe umeri nu vine să posteze așa ceva, dar să zicem că hai poate. Ori se dă în stambă.

| doc69 a răspuns (pentru anabelisa):

Ce raspuns ia-m trantit? i-a raspuns ff scrut si la obiect crezi ca o ajuta mai mult daca plangeam pe umarul ei? pe mine ma deranejazxa atitudinea ta si faptul ca mi-ai scris in conditiile inc are eu am ales sa tac sa nu ii raspund ei..era dialogul cu ea nu cu tine.

| shadow222 a răspuns (pentru Azµre):

Nu te rade de ea a ajuns la o limita... si nu stie cum sa treaca de ea

| Azµre a răspuns (pentru shadow222):

Dacă ar fi ajuns la o limită numai intra ea pe net...

| anabelisa a răspuns (pentru doc69):

Ma bucur pentru tine!
Sweet dreams!

| shadow222 a răspuns (pentru Azµre):

Asa se descarca ea acum poate fi si o vrajeala dar nu as gasi un rost intr-o minciuna de acest gen

| Azµre a răspuns (pentru shadow222):

Să fie cum spui tu, nu te contrazic.

| doc69 a răspuns (pentru anabelisa):

Iti raman profund indatorat daca ma ignori..multumesc

| PlayWithMe a răspuns:

Eu am alta viziune cand este vorba de asa ceva, din pacate unele lucruri asa trebuie sa fie, pentru a ne da seama ca rasa umana este o rasa jalnica, care nu merita sa traiasca, suntem salvati pentru ca din cand in cand mai exista cineva care schimba lucrurile.Mergeti pe strada si uitati-va in jur cata bataie de joc, dar asta e. Orice s-ar intampla, tu trebuie sa mergi inainte, nu iti mai dori moartea pentru nimeni, primeste asta ca pe o greseala umana, oamenii se grabesc si ajung pana la urma sa sfarseasca asa.

| anabelisa a răspuns:

Buna! Imi pare sincer rau pentru situatia in care esti acum,desi stiu ca va suna ciudat trebuie sa incerci sa te linistesti,sa te calmezi, imi dau seama ca nu-ti este usor, dar incearca sa te gandesti ca totul va fi bine, nimic rau nu i se poate intampla.
Spune-ti acest lucru de zeci de ori!
Sper sa mai aud vesti de la tine, in legatura cu situatia prietenului tau.Multa,multa sanatate si numai bine!

| Azµre a răspuns:

Dacă te ajută cu ceva, șansele lui de revenire sunt minime, ceea ce înseamă un procent de cel mult 35% că-și va reveni.
În afară de a aștepta și al vizita la spital, altceva nu ai ce face.
Doar nu te-oi duce în club să uiți de tot.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Insanatosire grabnica, roaga-te pentru el, nu impresionezi pe nimeni daca stai pe holul spitalului doar te stresezi

| Oana92 a răspuns:

Imi pare rau! Ii doresc sincer sa se faca bine, iar tie iti doresc multa putere si mult curaj. Daca esti o persoana credincioasa roaga-te pentru el si vorbeste cu un preot pentru rugaciuni mai speciale. Fi tare!

Răspuns utilizator avertizat
| y0nutz3ly a răspuns:

Depinde de varsta... poti trece peste sa iti refaci viata nu o sa ramai singura toata viata din cauza lui... daca nu acum pana la urma tot o sa intalnesti pe altcineva

| ctlaida a răspuns:

Tu nu ar trebui sa fi pe TPU ci la spital sau la o biserica sa te rogi pentru el. Dumnezeu exista in caz ca ai uitat El iti poate salva iubitul si pe tine te poate linisti.