| anonim_4396 a întrebat:

Pentru că până acum am scris pe aici doar de frustrări, acum vreau să scriu despre bine. Cum am spus am fost la Baia Mare cu un scop de călătorie, dar și cu un scop de a întâlni o amică cunsocută aici, pe forum. happy Deci până la urmă acest forum unește oameni, dragilor. happy Îi mai și desparte sau înverșunează pe alții, ca și în viața reală, mare e grădina Domnului happy dar se pare că totuși forumul are și puterea de a alipi și unii omuleți din capete diferite ale țării, why not, chiar ale lumii. happy

Acum întrebarea.

Cum faci să menții și păstrezi o prietenie durabilă și frumoasă?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Întreținerea unei prietenii durabile și frumoase este un proces continuu, care necesită efort și atenție. Iată câteva sfaturi care te pot ajuta să menții și să păstrezi o prietenie de lungă durată:

Comunică: Comunicarea este esențială în orice relație, inclusiv într-o prietenie. Încurajează-ți prietenul să îți spună cum se simte și să îi spui tu la rândul tău cum te simți. Asigură-te că aveți o comunicare deschisă și sinceră.

Fi prezent: Încearcă să îți petreci timpul cu prietenul tău, chiar și prin intermediul unei conversații telefonice sau a unei videoconferințe. Arată-i că îți pasă și că îl apreciezi.

Fii empatic: Înțelege-ți prietenul și arată-i că îi acorzi atenție. Încurajează-l să îți spună cum se simte și să îl asculți fără să îi judeci.

Împărtășește experiențe: Împărtășește cu prietenul tău momente din viața ta, bucurii și îngrijorări. Astfel, îi arăți că îl consideri important și că îi acorzi încredere.

Respectă-i deciziile: Respectă deciziile și opiniile prietenului tău chiar dacă nu sunt aceleași cu ale tale. Aprecierea diferențelor poate duce la o prietenie mai puternică.

Fii onest: Onestitatea este cheia într-o prietenie. Spune-i prietenului tău ce crezi cu adevărat, chiar dacă nu este întotdeauna ușor. Adevărul poate aduce claritate și poate ajuta la construirea unei prietenii sincere și durabile.

Demonstrează recunoștință: Arată-ți recunoștința față de prietenul tău și apreciază momentele frumoase petrecute împreună. Încurajează-l și susține-l atunci când are nevoie și fii alături de el în momentele dificile.

În general, pentru a menține o prietenie durabilă și frumoasă, este important să fii prezent, să comunici, să fii empatic, să împărtășești experiențe, să respecți deciziile și opiniile prietenului tău, să fii onest și să demonstrezi recunoștință

20 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai dar eu asta am zis de mult, ca forumul poate uni oameni, se pot face uneori dar mai rar si relatii, prietenii, noi uitam ca si aici tot oamenii din real sunt.

Iar aia cum ca "aaaa aici sunt aia dusi", pai daca am sti noi cati dusi sunt si in real, doar ca nu se arata din prima, afli dupa un timp si dezamagirea e mai mare.

Macar aici vezi clar cine e acela la o adica.

O prietenie se pastreaza de la sine daca va intelegeti, daca simtiti reciproc dorinta sa discutati, sa va vedeti si asa mai departe.
Prieteniile mele asa s-au mentinut, nu ne-am pus problema cum sa facem.

Totul a inceput de la pasiuni comune, apoi ne-am apropiat si sufleteste si se alimenta de la sine, eu voiam sa ma vad cu tine, tu cu mine din cand in cand, ne placea compania celuilalt, etc.
In timp ne-am deschis si sufleteste, etc.

| Freya1 a răspuns:

Pur și simplu trebuie sa va înțelegeți suficient de bine încă sa puteți păstra legătura mereu.
Intr-o prietenie se vorbește orce, se oferă sfaturi și sprijin, se glumește, se dezbat subiecte. Orce simti sa faci și sa spui.

| Hammurabi a răspuns:

Din punctul meu de vedere, nu trebuie să faci nimic.
Trebuie doar să fi ceea ce ești și cum ești. Și prieteni îți vor fi cei care te vor aprecia și care se vor simți bine în preajma ta. Cei care se vor "potrivi" cu tine.
Legătura asta de prietenie poate exista sau nu. Simplu.
Nu e ceva ce creezi tu, pentru că dacă nu vă potriviți, nu sânteți compatibili, poți să te forțezi oricât și să investești orice vrei, că tot nu va merge.
De obicei, prieteniile durabile și frumoase apar indiferent de voința ta.
(e doar părerea mea, poți să nu mă bagi în seamă)

| Allhambra a răspuns (pentru Hammurabi):

Foarte bine ai scris, sunt de acord cu tine în totalitate.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Asta ați cam spus toți pe aici, humans, dar happy există mereu un dar happy eu întreb pentru că la activ am doar pierderi de prieteni. happy Și toate au început exact ca asta. Dar nu vreau să pierd și prietenia asta, mai ales că m-am dus dintr-un capăt în altul al țării doar să cunosc un nou om. Deci chiar nu aș vrea să pierd nimic de data asta, iar dacă ar fi să mă uit la antecedentele mele ar trebui să spun că și aceasta va fi una distrusă într-o bună zi. happy Și nu vreau asta. happy Deși toți aveți dreptate, relațiile cu oamenii sunt cele mai sensibile porțiuni ale vieții, dar și cele mai imprevizibile, nu poți plănui că faci așa și va ieși așa. Dar eu tot am temeri.

| Emma30555 a răspuns:

Cu prietenii trebuie sa ai o relație de socializare, sa te vezi cu ei, sa discuți, sa te distrezi într un cuvânt sa ai lucruri în comun.

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

In orice relatie trebuie sa investesti. Timp. Efort. Voie buna. Buna credință. Loialitate. D-astea.

Ma bucur pentru tine happy

| Seba2013 a răspuns:

Sfatul meu este sa nu iti faci bisericute aici. Noi oricum vom fi acolo, pentru tine (invatatura ortodoxa si roadele ei le avem toti si multa lume din jurul nostru). Insa nu este bine sa iti lasi inima sau sa te atasezi de noi, pentru ca nu noi suntem comoara ta, ci El. Deci preocúpate si investeste in tine, ca Domnul are grija sa ne unim. Cu Domnul totul este posibil, fara El, nu. Cu totii vrem sa imortalizam anumite momente insa cateodata ele isi fac aripi si zboara departe de noi.Trebuie sa faci voia Lui ca aia nu dispare niciodata. Eu iti spun ca acest temperament il am si eu, insa eu nu ma las in impetul lui, ci il distrug ca sa nu ma pierd pe mine ci sa il castig pe El. Cine castiga lumea isi pierde sufletul, insa cine o pierde pentru El, isi gaseste sufletul inapoi. Insa imi sunt dragute persoanele ca tine care vor sa stabileasca aliante si sa formeze unitate si grupuri ca tine.

| anonim_4396 explică (pentru Seba2013):

Cred că o să declar Șah-mat happy nu mai am ce să zic. Ai spus tu tot ce e mai bun. Încât orice ai spune sau orice replică ai oferi la vorbele acestea parcă nu se potrivesc. happy

| DeMicUnCălător a răspuns:

Cum faci să menții și păstrezi o prietenie durabilă și frumoasă?
Fi om, fi generos și nu aștepta NIMIC in schimb.

| anonim_4396 explică (pentru DeMicUnCălător):

Asta cu nimic la schimb, e cam complicat, sincer toți avem aspirații și așteptări de la o prietenie și prieteni, dar evident că o prietenie frumoasă, mai frumoasă e clar una gratuită, fără așteptări că oricum și dor. happy Acum că spui asta și mă uit în urmă, cred că am găsit un motiv la întrebarea "De ce nu a ținut?" happy Dar bine, doar dacă am tupeul să las egoul la o parte și să mă analizez la sânge. happy

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru anonim_4396):

Astazi am primit un telefon de la un prieten pe care l-am cunoscut in 1997 intr-un autobuz la Ierusalim, de atunci am rămas prieteni și niciodată n-am avut așteptări, e un om bun și om de valoare.
Tot așa mai am un prieten cu care am copilărit și cu care am rămas prieten de la 7 ani. vorbim des și ne vedem de căte ori putem.
Oamenii aștia sunt ca diamantele, rari.

| timidu89 a răspuns:

Cum am patit eu cu un asa zis amic, eram la spital si nu a vrut sa auda sa ma ajute... tot asa unul ce isi tot schimba nickul era.

| AmDatInParanoia a răspuns:

Stii care e cel mai bun sfat pe care ti-l pot da? Sa va faceti timp sa va sunati 10 mim pe saptamana. Si o sa mearga. Eu cu o fata, care app, tot aici am inceput sa vorbim in 2008, pastrez legatura. Si nu vorbim des, dar se pare ca tine. Dar pentru asta imi fac si isi face timp. Bafta si o prietenie cat mai lunga!?

| anonim_4396 explică (pentru AmDatInParanoia):

Mulțumim!
Awww :) dar se pare că nu sunt singura pe care TPU a apropiat-o de anumiți oameni.