| JuAl a întrebat:

Pot ajunge nebun la psihiatrie daca continui sa locuiesc cu o familie in care ambii părinti se enervează din absolut orice si ma iau pe mine la scandal cu strigate si amenintări?

Răspuns Apreciat de Editori
| AlexElektro1987 a răspuns:

Asta depinde de tine, cât de "tare" este psihicul tau si de cum știi sa gestionezi situația. Dacă consideri ca motivele pentru care ei țipă si se enervează nu sunt unele bune, nu ai de ce sa te enervezi, superi sau chiar sa plangi. Dacă poți sa pleci de pe langa ei si sa îți iei un loc de munca in alt loc si sa stai undeva cu chirie sa nu te frece nimeni, chiar daca o sa trăiești cu mai putin, e mult mai bine decat sa stai cu ei. Daca nu, incearca sa nu ii mai bagi in seamă, nu mai sta in raza lor, stai mai mult prin camera ta, unde banuiesc ca ei nu prea intra si lasa-i ca pe ei. Cand mai poti, mai iesi pe afara si plimbă-te decat sa stai sa le auzi tipetele lor toata ziua prin casa, incearca sa nu ii mai bagi prea mult in seamă si asta este, ca banuiesc ca daca încerci sa vorbesti cu ei niste chestii, nu ai cu cine discuta. Si bănuiesc ca daca le spui sa se calmeze, mai rău se enervează.

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Viata nu e fair.
Tine de tine cum alegi sa reactionezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde, cine te duce acolo? Cum sa ajungi? Mergi cu picioarele tale acolo cu ce motiv? Sau ca te duce cineva cu forta acolo?
Poti sa te duci oriunde iti permiti sa mergi, orice directie alegi.

| Bruno92 a răspuns:

îți poate afecta copilăria da, poate întreaga viata dar pana la 18 ani nu ai ce sa faci, cum sa te descurci pe cont propriu.
o sa ajungi sa te tratezi în urma multor vizite dar nu vei fi internat involuntar.
du-te la altcineva, la alți membri familiari, paraseste cocina dacă poți.

| ColonelulBurtăGrasă a răspuns:

sad Eu am aproape 18 și tot sunt în situația dată. Nu știu ce să fac simt că îmi pierd timpul degeaba