| Gilbert9 a întrebat:

Ce pot face in cazul in care am plecat acum 8 luni de la fostul concubin iar ce-i 2 copii pe care i avem impreuna au ramas la el findca eram supusa unor chinuri si nu am mai putut rezista sa locuiesc cu el,eu neavand posibilitatea sa ii iau cu mine au ramas la el,am incercat sa cad la un comun acord cu el sa pot si eu sa-mi vad copii si eventual sa ma viziteze macar in weekend-uri dar din pacate el a continuat sa faca amenintari la adresa mea si am sfarsit sa vorbesc doar la telefon cu ei din cand in cand,eu fac tot posibilul sa le trimit bani in fiecare luna dar sfarsesc prin a-i vedea o data pe luna cate o ora si atunci prin statie deoarece eu nu pot merge la ei,din cauza amenintarilor imi este frica dar in acelasi timp imi este foarte dor de ei,el si parinti lui nu sunt oameni cu care poti discuta,din cauza batailor a trebuit sa plec,vreau doar sa pretrec timp cu copii mei fara scandal,sunt si copii mei si am muncit sa le fie lor bine, ce ma sfatuiti sa fac. multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal, daca vrei sa stai cu minorii, va trebui sa soliciti instantei de judecata stabilirea domiciliului minorilor la domiciliul tau. Instanta va judeca in functie de probe, inclusiv o ancheta sociala si va stabili domiciliul la tine sau la tata in functie de parintele care le poate asigura conditii mai bune.

| Gilbert9 explică (pentru Ioandelasal):

Pai bun EU stiu can copii trebuie sa stea cu mama lor fiindca sunt minori.adica fara sa merg in instanta nu I pot lua.nici macar daca merg LA politie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gilbert9):

Minorii nu trebuie neaparat sa stea cu mama, mai ales daca mama are conditii mai putin bune decat tatal pentru crestere si ingriire. Sigur ca, la conditii aproximativ egale, minorilor le este stabilit domiciliul la mama si tatal este obligat la intretinere.
Si politia nu are nici o atributie, privind domiciliul minorilor, pana ce nu exista o hotarare judecatoreasca definitiva.

| Kron5tadt a răspuns:

Tatal copiilor este fan Pruteanu. Cu astia nu te joci. Cred ca vei trai singura, cel putin pana inveti gramatica de baza.