| anonim_4396 a întrebat:

Poti spune ca ai trait degeaba daca nu ai avut o relatie?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Omul traieste ca sa lase urmasi, iar apoi ca sa moara. Au fost genii care nu au avut familia lor si au ajuns totusi oameni care au schimbat complet fata omenirii, eu inteleg ca trebuie sa te perpetuezi,, dar viata chiar nu se rezuma doar la relatii, e o parere obiectiva.

25 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu ai trait degeaba, doar pe jumatate.

| ania a răspuns:

Dumnezeu ne=a creat în primul rând pentru a avea o relație de dragoste cu El, dacă avem asta avem cea mai cu sens viață, viața pentru care am fost creați altfel trăim degeaba.

| RAY a răspuns:

Nu exista nici un scop,sens in existenta asta,practic nimic nu e degeaba,dar filozofic vorbid sinuciderea e o lasitate asa ca hai sa traim asa cum vrem, vezi piramida lui maslow vezi invata multa si eu consider nevoia de a avea relatie este benefica,daca atragi sexul opus daca nu incerci sa slabesti,faci culturism,vezi de un loc de munca,faci sport, experientele te definesc in viata, desi la cat mai multe,vb cu fetele asa vei invata sa vb cu ele,una vei gasi,noi dam sens existentei noastre,tu dai in fiecare clipa sens existentei tale,daca stai si nu faci nu se intampla chesti pozitive, deci nu are sens sa gandim negativ ca viata e scurta, nu are sens sa fim resemnati ca e posibil orice, cum viata e scurta sa radem, sa zambim, sa cautam pacea interioara, sa socializam

la multi ani UE

| Wr3nch a răspuns:

Nu. Sunt oameni care nu simt nevoia sa aiba un partener sau o relatie si sunt fericiti si asa.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Wr3nch):

Sunt si persoane care nu au cu cine

| johnnny123 a răspuns:

Kant nu a avut nici o relatie si nu a parasit niciodata orasul natal. A trait degeaba?

| SG1995 a răspuns:

Dacă aceea relație e singura realizare în viață, trăiești oricum degeaba. Deci depinde, dacă ai alte realizări nu e musai să îți faci o relație.

| Nemessys a răspuns:

Daca asta ar fi scopul cuiva in viata, atunci da.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Viata nu se rezuma doar la relatii, gandeste-te la calugari ei stau la manastire nu au femeie, stau toata ziua intr-o camera si se roaga la Dumnezeu, atat.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Raspunsul lui Drimmero e de rahat, tu asculta la ce iti spun eu. Unde scrie ca ai vreo obligatie fata de cineva anume? unde? nu ai poti sa iti traiesti viata in mai multe feluri.

| Apokales a răspuns:

Clar nu.

| aumih16 a răspuns:

Intr-un fel da! dar e si bine sa si astepti! persoana potrivita! poate persoana aia vrea de la tine sa ai masina! bani! etc! lasa bucura-te de viata! ca numai una ai!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu despre oricine.Dar despre majoritatea da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu în momentul de față, da, consider că acum as vrea sa fiu singur undeva. Și nu neapărat sa fiu cu cineva. Deci, părerea mea e că, dacă nu-ți găsești pe cineva cu care poți să vorbești ca cu tine însuți, sa te simți lejer, e mult mau bine singur. Acum m-aș vedea undeva în Asia, într-o regiune săracă, să am o mica slujba cu care sa ma întrețin și sa fac lucrurile care să-mi placa. Și sa nu fiu înconjurat de atâția oameni falși, și defăimători. E un chin până la urmă să trăieşti cu cineva cu care nu te poți înțelege, fie ca e partenerul de viață, fie oricine altcineva.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

*mai bine singur
*și să fac lucrurile care-mi plac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da se poate spune că ai trăit degeaba daca nu îți întemeiezi o familie, sa faci și copii la care sa lași moștenire ce ai. Pe nimeni nu interesează că alții sunt fericiți și singuri(sau se mint că sunt). Câtă vreme nu lasă ceva important un urma lor, care sa beneficieze și alti oameni de pe urma asta practic au trait degeaba.

| admbz a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite ca au lasat chinezii virusi in urma lor. Pot muri linistiti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.Am cunoscut si oameni care au murit siguri, asta nu inseamna ca nu au fost fericiți sau ca au murit degeaba.
Nu trăiești niciodată degeaba, mereu trăiești cu un scop, oricare ar fi el

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, ai trăit degeaba dacă ți-ai pierdut sufletul.

| Dana1999 a răspuns:

Nu. Sunt si persoane asexuale sau singuratice care se bucură de viata

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Nu neaparat.Multi oameni se simt fericiti si impliniti si singuri fiind!

| SoareDaniel a răspuns:

Categoric, sunt constient de faptul ca lucrul asta te macina extrem de tare ca pe altii care nu au avut parte de asa ceva, altfel n-ai mai fi intrebat asta. Se pare ca persoanele de genul asta sunt programate genetic sa ramana celibatari toata viata, sau cel putin asa afirma un studiu facut de niste chinezi.

| anonim_4396 explică (pentru SoareDaniel):

Pana la urma singuri venim pe lume si singuri plecam. Nu stiu cat conteaza daca ai avut pe cineva intre aceste doua momente.

| SoareDaniel a răspuns (pentru anonim_4396):

In opinia mea conteaza, asta ce spui tu aici s-ar traduce cu a trai degeaba, e ca atunci cand ai vrea sa arati lumii calitatile tale dar mai tot timpul esti invizibil.

| sunset10 a răspuns:

Evident ca nu. Viata nu se rezuma doar la asta. Poti fi poate chiar mai fericit singur decat intr-o relatie.