| xonia_8592 a întrebat:

Povestea mea:dupa 4 luni jumate ne-am despartit pentru ca ne tot certam.Eu cu gelozia, reprosurile, el culminand cu indiferenta, raceala. Mi-am dat seama ca am gresit in clipa in care mi-a spus(9 ian) ca nu mai stie ce simte, are nevoie de timp de gandire, ca ii e frica sa nu mai sufere (a a vut o rel de 1 an juma, urma sa se casatoreasca cu o tipa, dar l-a inselat. apoi alta rel de vreo 8 luni, inselat)si mi-a zis ca nu stie daca e bine ce face, m-a imbratisat, pupat si a plecat.Deci ne despartisem.

1 saptamana nu am vorbit deloc.doar aflam unul de celalat de la prieteni.

Duminica nu m-am putut abtine si i-am facut o surpriza(ajutata de un pr de-al lui). Am lipit biletele cu `te iubesc` in toata camera si am facut o inima de cico, am pus melodia noastra, etc. El urma sa intre in camera pr. Am intrat si eu dupa el. A ramas ff placut surprins, a zis ca nu se astepta.Am vb. Mi-a zis ca si lui i-a fost dor de mine in saptamana in care nu am vb, ca i-a fost greu, ca ma iubeste.
DAR. Mi-a cerut un timp in care sa se gandeasca, ca lucrurile sa revina la normal, sa se decida daca sa continuam sau nu.Eu am acceptat, desi mi-e tare greu, sentimentele mele fiind f intense.
Mi-a spus ca si el isi doreste sa fie cu mine, ca o sa fie bine, dar sa am rabdare, sa o luam usurel.
Aseara mi-a spus ca putem sa vb la tel, dar ca nu putem sa ne vedem 3 saptamana si m-a rugat sa il inteleg.

Sunt intr-o situatie dificila si nu prea stiu cum sa reactionez. Am 18 ani juma, el 23.
Mi-e frica sa nu il pierd, dar nu vreau sa il presez.Il iubesc si stiu ca si el simte asta. Mi-a spus ca el nu are de gand sa se intalneasca cu alte tipe sau chestii de genu, ca eu sunt cea care conteaza.

Oare ii e frica sa nu mai treaca prin ce a trecut in relatiile anterioare? Credeti ca se va intoarce?

Am nevoie de parerile voastre! Multumesc!

p. s.: deja e a 6 zi. vorbim la telefon...

Răspuns Câştigător
| ELLSSA a răspuns:

Ai incredere in el si acorda-i acest timp ce ti l-a cerut. Posibil vrea sa vada daca il poti astepta 3 saptamani(neinselandu-l ca celelalte). Comunica cu el in timpul asta. Poate ca e un mic test pentru tine, viitoarea lui sotie. Oricum, esti mai speciala decat celelalte din viata lui.

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Daca nu termini cu gelozia il vei pierde. Gandeste-te ce construieste o relatie? Pe langa iubire ai nevoie de comunicare, intelegere si incredere. Ori gelozia este opusul increderii, ea distruge relatiile. Faptul ca esti geloasa pe el arata ca nu te increzi in el si il face sa se raceasca fata de tine.
Cand simti asa ceva, gandeste-te prin ce a trecut el, de cate ori a iubit, si a avut incredere in cineva, si a fost tradat. Si acum el iti ofera tie increderea lui, ofera-i si tu increderea ta in schimb, si cresteti dragostea voastra.
As mai adauga aici altceva, aveti grija de relatia voastra cu Dumnezeu, numai El poate sa faca o relatie sa dureze pe viata.
Domnul fie cu voi.

| Anca a răspuns:

Mie imi pare genul de baiat care nu suporta sa fie cicalit.
Iar gelozia ta, nu va duce la nimic bun.

Totusi, din ce motiv erai geloasa? Era o gelozie fondata, sau esti geloasa din orice?!

| Anca a răspuns:

Xonia, daca nu e vara voi nu va vedeti?!
Nu mi se pare ok.

Iar prietenia lui cu acea fata ...atata timp cat nu depaseste anumite limite, e ok. Dar tu, cum nu stai cu el tot timpul, nu stii de fapt cat timp vorbesc si despre ce exact.

Oricum, atentii din partea ei gen ciocolata etc ...plus te iubesc, desi are prieten si el te are pe tine, nu mi se pare ok.

Si eu am f multi amici baieti, cu care imi permit glume de tot felul, dar atunci cand am o relatie fac in asa fel incat sa nu imi pun relatia in pericol sau sa-mi fac partenerul sa se simta aiurea si sa aiba banuieli nefondate.

Cred ca, o persoana, daca nu are nimeni cu altcineva, face lucrurile in favoarea ta, intotdeauna.

| NickiMinaj a răspuns:

Bravo tie ca nu 'joci' dupa reguli si esti sincera happy

| Mirruna a răspuns:

Lasa gelozia aia...

| Ririru a răspuns:

Eu zic sa nu-l grabesti. Cel mai tampit lucru pe care-l poti face, este sa-l grabesti.

Intelege-l.Fi alaturi mereu cand are nevoie de tine. Chestii d-astea.
Bafta:*

| many_9557 a răspuns:

Stii ce se intampla el inca o iubeste pe cealalta, care a stat si de aia iti cere tie timp. el umbla dupa ea, si el asteapta in partea aia lanta,, dar nu trebuie sa te influenteze chestia asta, e frica normal a devenit nesigur pe el, si nu astepta 3 saptamana. du-te si cautal suna-l intalnitiva si propune-i diferite lucruri ca asa il scoti din ce are in mintea lui.mult noroc

| babydollella a răspuns:

Nu stiu ce sa cred, e o poveste frumoasahappy...eu zic ca atata timp cat tine legatura cu tine, chiar isi doreste ceva, dar chestia asta cu trei saptamani km da semne de intrebare, inseamna ca nu e sigur de ceea ce simte. nu arata si u foarte mult...baietii cand stiu ca is iubiti se lasa pe o urekelaughingfii doar rabdatoare, va da roade

| xonia_8592 explică:

Ellssa, cred ca ai intuit foarte bine.
Adevarul e ca da, sunt o fata speciala. si el e special. la fel si relatia noastra.
Numai ca e dureros sa astepti, sa nu-l ai langa tine.

In aceste zile.habar nu am.nu am fost la fel de intimi in discutii si ma simt asa, data un pic la o parte din toata povestea. dar efectiv...nu pot sa fac nimic.

Apropo, acum jumate de ora am vorbit cu acelasi prieten comun... zicea ca a vorbit cu EL, ca vor juca fotbal de la 19 si ca ar putea rezolva sa vin eu +o amica (cu masina) pentru ca si EL vrea sa vin.
I-am zis ca amica nu vine, deci nici eu...

De fapt, nu am vrut sa ma duc "de umplutura". pentru ca nu stiam daca EL a luat vreo decizie in privinta noastra. SI nu vreau sa par tipa care n-are altceva de facut acasa si care e obsedata &stuff.
of.

| xonia_8592 explică:

Anca, pentru mine, problema era ca il tot cauta o fata (sta la 200km). ii trimitea mesaje (gen 'ce faci', cu te simti bla bla). sau pe mes, imediat intra pe ea (asta cand eram eu prin preajma). Intr-adevar, tipa arata f bine (dar asta nu inseamna ca eu sunt mai prejos!), si are si ea pasiunea pentru motociclete ca si el(dar si eu il intreb mai mereu, desi nu ma atrag 100%). Ba mai mult, EA i-a trimis prin posta 3 Cd-uri, ciocolata etc! Numai ca el a fost sincer si mi-a spus fix in acea seara. Si mi-a mai zis ca de ziua lui(21 iulie) tot fatuca aia i-a marturisit ca il iubeste! (desi are prieten de 1 an). Dar EL mi-a zis ca nicidecum nu e interesat de ea, ca sunt singura pe care o iubeste. Si adevarul e ca. i-am auzit vorbind (si asta e o problema, el fiind MAGHIAR, eu nu inteleg prea multe). si discutiile sunt inocente, adica formale asa.
Intr-adevar de cateva ori am exagerat si l-am facut sa se simta nasol de tot, desi stiam ca e mai sensibil si ca il deranjeaza. Asta e apropo de gelozia mea. fondata sau nu.

Mai e o problema. Noi stam in localitati diferite. Masina nu are, doar moto. Si vara.ne vedeam pe bikebig grin
Fiind iarna, e mai complicat sa ne vedem.dar.nu stiu.inca nu a pomenit ca o sa ne vedem sau ceva.
DESIIII, acum 2 zile, am vorbit vreo 3 ore si mi-a spus ca ma iubeste tare mult si ca de abia asteapta sa vina caldura sa ma ia, sa ne plimbam, etc

Vreau sa vad putin interes din partea lui. :-

| xonia_8592 explică:

Anca, ne vedem si cand e iarna. Saracul venea seara la 7-8 dupa ce termina de lucru.Numai ca si asta e.ca lucreaza de la 8dim -8 seara... e stresant si obositor si pentru el. Dar ma bucur ca, in situatia actuala a tarii, lucreaza.