| Good Cat a întrebat:

Povestea :
X o iubeste pe Y la nebunie, o iubire transformata de-a lungul unui an in obsesie.
X si y au caractere la fel. Orgoliosi si incapatanati. X e un finut, baiat crescut in puf, de-o gelozie nemaivazuta. Spune ca are incredere in Y, dar tot ce face dovedeste inversul. X ii cere lui Y sa ii spuna orice, ca la politie : ce ai facut, cum, cu cine etc.

Y s-a saturat. E o fire libera, nu vrea sa fie tinuta in cusca. L-a parasit pe X, dar acesta nu vrea sa inteleaga. De cateva ori a amenintat-o ca se sinucide, devenea violent cu obiectele din jur. Capatau puterea de a zbura prin camera.

Y inainte de a-l parasi a vorbit cu mama lui, mama care a zis sa nu il lase inca ca are examene. Mama lui a vorbit cu el, l-a mai calmat unpic, insa degeaba. X facea ce facea si o enerva pe Y, Y care are deja nervii la pamant si se enerveaza din orice.

Punct culminant : X, cand a primit cadou perechea de papuci, a inceput sa spuna ca Y nu a facut nimic in relatie, ca l-a mintit etc. Cumva ca ea ar fi gresit si el ar fi fost ingerasul.

Cu toate ca Y accepta si varianta in care ea e vinovata, doar ca sa scape de relatie, ii e frica ca X o va mai cauta si ca va incerca sa o recucereasca, chiar daca ea nu il mai iubeste, desi X crede ca inca e iubit.

Intrebare : Ce sa faca Y ca sa il convinga pe X ca totul s-a terminat si ca acesta sa scape de obsesie?

6 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

E o decizie unilaterala, nu e nevoie de acceptul lui. Cei doi rup legatura si timpul vindeca ranile.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Daca i-a dat cadou deja papucii pufosi si rozalii, Y isi poate vedea de viata ei ignorand ce face, ce zice X, de cate ori ii da telefon sau e-mail. Y isi poate sustine decizia prin fapte, nu lasand loc de echivoc.

| myname1s a răspuns:

Y nu prea poate sa faca nimic.totul depinde de X pentru ca pana la urma el trebuie sa perceapa ideea ca s. a terminat, dar daca refuza sau nu vrea, sau poate nu crede...degeaba face Y de toate happy Daca zici ca mama lui a reusit sa. l mai calmeze atunci cand a vb.it cu el, tot ea ar putea sa. l faca, sa. l convinga ca s. a termnat. So. Y ar putea vb. i cu mama lui (ca intre doua femei, poate chiar sa. i si zica clar adevarul si ca gelozia lui exagerata este ceea ce te. a distantzat de el.) si ea sa. i zica ca.pana aici a fost. e mama, so va sti cum sa. l ia, ce sa. i zica, modul sa. i zica cel mai bine. Si asta alaturi de faptul ca atunci cand el o va cauta Y nu va zice nimic, ba chiar va zice de fiecare data ca e gata si sa nu o mai caute.si daca insista atunci sa nu mai raspunda deloc. daca se intalneste cu el nici sa nu. l priveasca, daca vrea sa. i vb. easca fata in fata sa vb. easca cu el ca cu un strain, etc, etc.si alte asemenea care sa. l "ajute" pe X in convigerea ca nu mai e nimic.
Sa scape X de obsesie? asta depinde numai si numai de el.in nici un caz de Y.doar ca dupa despartzire obsesia ar putea creste si mai mult, sau ar putea disparea. dar numai cu timpul, si iarasi depinde de el caci mai este si posibilitatea ca, cu cat u il refuzi mai mult, cu atat obsesia sa se intensifice mai mult.totul depinde de el. si cred ca mama lui l.ar putea ajuta pe X.cat si pe Y. pentru ca in astfel de cazuri (ca al lui X)este nevoie de cineva care sa. ti zica, sa. ti deschida ochii, sa te ghideze.ca singur e f greu si mergi doar pe un drum vazut de tine, un drum care habar n.ai cum este si nici nu. ti pasa, tot ce conteaza este ca ajunge la Y.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

INDIFERENTA. Sa dispara, sa nu mai dea ochii cu X în veci și cu timpul se va rezolva.
Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

X, Y? nici aici nu scap de matelaughing

| Andraaa_1742 a răspuns:

Si eu zic la fel ca marina... Y nu tb sal mai bage in seama sal evite si pana la urma e pb lui X daca alege sa se tina dupa curu ei