| Lina7Bajm a întrebat:

Bună. Acum 2 sau 3 ani am fost într-o relație de 2 ani. În ultimul an am fost mai mult forțată sa fiu cu el. Ma viola zilnic, m-a filmat și am ajuns pe internet, îmi vorbea urat, ai mei nu ma lăsau sa ma despart de el ca ne facem de ras(sunt de la tara), el ameninta in stânga și în dreapta ca se sinucide. Si plus ca vad multe povesti din Ro unde politia te ia în ras, ca nu exista viol în relații și casnicii. Iar spre sfârșitul relației, mama lui a dat în mine pentru ca ma tot urmarea îngrijorat ca îl înșel, pana a fost exmatriculat. Si capra a căzut pe mine. Tatăl lui de asemenea m-a amenințat ca ma omoară etc. Apoi m-a urmărit luni bune si isi facea conturi false dupa ce ne-am despărțit. În prezent am scăpat de el, însă... abia acum as avea curaj sa merg la politie. Dar nu am nici probe, nici nimicsad pentru ca video ul a fost șters. Se mai poate face ceva?
De asemenea, el are iubita încă de pe vremea când ma urmarea, însă mi e rușine sa o caut sa ii spun toate astea, dar mi e teama sa nu pățească ceva.
Țin sa menționez ca am 21 de ani acum.
... sfaturi?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi fost bine sa actionezi la vremea respectiva, mai ales ca la viol raman si urme de violenta fizica si aveai o proba, la fel si proba video de care spui si poate vreun martor.
Daca nu ai deloc probe mai bine sa te abtii sa faci plangere penala, ar fi doar cuvantul tau impotriva faptasului, parintilor acestuia si posibil si altor martori.
Asa fiind, daca depui acum plangere penala, ai putea fi invinuita pentru infractiunea de inducere in eroare a organelor judiciare.