| Loveyourself a întrebat:

Prieteni, am o problema mai mare ca Zgarie-Noriicryingcrying
Saptamana trecuta "parintii" mei miau dezvaluit cel mai mare secret care are sami schimbe viata pentru totdeaunasad
Mi-au spus ca, cand eram de 2 saptamani si cateva zile, mau adoptat (ati observat ca i-am pus in ghilimele) si au facut toate chestiile alea cu trecerea mea pe numele lor.Au facut si o intelegere ca, cand eu voi implini 13 ani sa ma intorc la familia mea adevarata si sai parasesc pe cei adoptivisad am auzit ca parintii mei cei reali sunt foarte foarte bogati si ar putea sami ofere tot ce doresc si ca mai am o sora mai mare de 19 ani dar asta ma inspaimanta si mai tare pentru ca eu sunt tare modesta (nu ca ma laud) si mi-e frica sa nu ajung o fitoasa si increzuta.In curand o sa am 13 ani si va trebui sa plec nu stiu unde locuiesc, departe sau aproape cine stie, poate va trebui sa ma mut la alta scoala, si o sa-mi pierd toti prietenii. Mi-e tare frica sa nu ma favorizeze pentru ca sunt noua in familie si sa existe o puternica invidie din partea surorii mai mari! nu stiu ce sa mai fac!sadcrying toate sfaturile si parerile sunt binevenite si va rog frumos n va bateti joccryinge ceva foarte seriossad

33 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Mda.
Din moment ce te-au adoptat esti copilul lor.Nu sunteti la tigani sa faca intelegeri, asa, ca si cum te-ar vinde.
Sincer, e cea mai mare prostie pe care am auzit-o la modul serios pe site-u asta.Cred ca au facut misto de tinelaughing

| Bya132 a răspuns:

Nu înţeleg câteva lucruri aici. Dacă părinţii tăi biologici te vor înapoi de ce te-au dat spre adopţie? Şi dacă ei chiar doreau să te ia înapoi, de ce nu au făcut-o când erai mică şi nu îţi cunoşteai părinţii adoptivi? Nu vreau să îţi urăşti părinţii biologici, dar mi se pare că îţi vor face mai mult rău decât bine: tu deja bănuiesc că te-ai acomodat cu părinţii adoptivi, ai deja prietenii tăi, colegii tăi, anturajul.
Nu cred că sora ta cea mare te va urî pentru că are 19 ani şi cred că (sau cel puţin aşa ar trebui) să fie pe picioarele ei. Şti cum se spune: părinţi sunt cei care te-au crescut, nu cei care te-au conceput, deci le-ai putea spune părinţilor tăi adoptivi "mamă" şi "tată", tot ei vor rămâne părinţii tăi.
Încearcă să fi cu fruntea sus.

| MissxD a răspuns:

sad Cam nasol; sper ca vei purta legatura cu parintii adoptivi si sa pretuiesti faptul ca te-au luat cu ei; pentru ca cine stie ce se intampla daca te lasau acolo. In legatura cu cei reali... fi putin indiferenta la inceput; adica fericita ca ii cunosti, ca in sfarsit mergi unde iti este locul. Poate intr-o zi o sa ii intrebi si ce s-a intamplat de ai fost adoptata si de ce la varsta asta te-ai reintors la ei. In legatura cu sora ta mai mare... imprieteneste-te cu ea. Stii ce frumos este sa ai o sora mai mare? Sa stai sa vorbesti cu ea, sa radeti, sa te invete lucruri noi. Oricum ea nu are de ce sa fie invidioasa pe tine. Fi deschisa fata de ea! Va fi frumos daca o sa va cunoasteti mai bine. Gandeste-te ca sunteti cu acelasi sange si ea va avea grija de tine. Sper sa fie genul sa comunice si sa fie optimista si totul va fi bine. Bafta! happy Sarbatori Fericite!

| Liviucu a răspuns:

Hei, grea incercare te apasa. Eu m-as simti extrem de speriat si nu as mai vrea sa ma trezesc atunci cand m-as pune la somn. Tot ce conteaza si ia-o ca pe o imbarbatare de-a mea, este sa te gandesti ca trebuie ca toata viata ta sa ai grija de familia actuala adoptiva si toata stima pentru ei. Gandeste-te ca daca nu erau ei, tu poate nu mai existai pe lume. Sau, daca existai, erai in alta familie unde cine stie, ai fi trait intr-un mediu mult mai urat. In ceea ce priveste partea cealalta... totusi singura consolare care o vei avea atunci cand vei calca in casa parintilor tai adevarati este aceea ca sunt sange din sangele tau si ca trebuie sa ii ierti orice ar fi. Bineinteles, ar fi frumos ca mai ales mama ta (tatii sunt mai reci) sa iti explice de ce a facut asta si sa aveti puterea sa treceti peste toate lucrurile urate, amintiri, sa treceti peste toti anii astia care au trecut pe langa tine si ea... si ei.

Multa multa bafta, iti doresc tot binele din lume si mult succes in viata. Pupicei, copil! :*

| valentingb a răspuns:

1.Nu iti fa griji, nu te vei schimba daca nu o sa vrei. Tu esti TU.
2. Vorbeste cu parintii tai, pentru ca ei sunt parintii tai, sa ia inapoi daca nu te poti adapta acolo.
3.Incearca, nimic rau...ma rog, nimic prea rau nu se poate intampla.
Ai incredere.Pa

| copiladolescent a răspuns:

Pot sa iti dau un sfat pe moment? stii tu un mic pas fara nici o directie. vorbeste cu parintii tai, aceia langa care ai crescut fiindca nu iti sunt deloc mai putin parinti decat cei biologici, ce este acest "targ"! pare desprins dintr-o poveste. intelege foarte bine situatia si cere-le sa iti explice cu toate amanuntele, este dreptul tau! chiar daca ei ti-au dat nastere sau nu, SUNT PARINTII TAI! cere-le lor sfaturi si marturiseste ce simti! vorbeste si cu parintii biologici, ce i-a determinat sa te dea spre adoptie, fii curajoasa si puternica. la urma urmei esti un copil caruia i se naruieste intreaga lume, aceasta nu este normal! daca vrei poti sa imi dai un mesaj cu mess tau, daca ai nevoie de un astfel de sprijin. intelege situatia, trebuie sa stii!

| 0rlando a răspuns:

Au nevoie și de un fiu adoptiv? Sunt disponibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Intr-un fel e trist ce spui tu acolo, in altul e oarecum interesant laughing O sa ai ce sa le povestesti copiilor.
Si stai linistita, fitoasa devii numai daca vrei tu si daca nu te lasi influentata de altii din jur. Fii tu insuti, si daca vezi ca esti favorizata si nu iti place asta, poti sa porti o discutie in familie pe tema asta.
Probabil ei iti vroiau binele si de aceea te-au lasat pe mana altor oameni mai experimentati sa te creasca, sau cine stie, vei afla tu cu siguranta.
Capul sus si fii tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te-au trecut pe numele lor cum sa te dea inapoi la parinti tai materni?
Parinti care te-au crescut vor sa te dea inapoi la parinti materni?

| Loveyourself explică (pentru anonim_4396):

Nu parintii materni ma vor inapoi cu orice pretsad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Loveyourself):

Meritul este la parinti care te-au crescut nu la cei materni!
Si pana la urma trebuie sa te intrebe si pe tine unde vrei sa ramai nu te pot lua cu forta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta chiar este o problema reala laughing.
Iti e frica sa nu devi fitoasa, genial.

| ȘtefiȘtef a răspuns:

Mie personal nu mi se pare deloc normal să te dea spre adopție, iar apoi să te ia înapoi. După părerea mea, ar trebui să afli mai multe despre ei. Iar dacă tu nu vrei să te muți, spune-le că nu vrei! Nu ai nimic de pierdut.
Succes!

| Kyrie a răspuns:

Ca, cand

laughing

| XxlovemusicxX a răspuns (pentru Kyrie):

Esti proasta?

| Kyrie a răspuns (pentru XxlovemusicxX):

Mars ma in colivia ta

| XxlovemusicxX a răspuns (pentru Kyrie):

Sunt fata ma

| Mwha a răspuns:

Stiu ca e o veste rea sa afli asta si sa-ti pierzii oamenii carora le spuneai,, mama " si,, tata " si prietenii, dar gandeste-te e si o veste buna, deoarece nu vei mai trai intr-o minciuna. Iti vei cunoaste adevaratii parintii si sora care poate chiar sunt de treaba si iti simt lipsa. Si oameni bogatii pot fi oameni buni. Pe de alta parte trebuie sa te acomodezi cu noua ta viata, fie buna sau rea. Sper ca te-am ajutat! Paste fericit!

| RubikSD a răspuns:

Stai linistita si ai incredere in tine! Adica nu te speria degeaba. Mai intai vezi cum e adevarata familie si apoi gandeste-te!

| Wowhow a răspuns:

Fii calma! Nu te mai panica inainte chiar de a sti cum stau lucrurile. Daca ai dreptate, atunci poti sa te panichezi.laughing Asa fac si eu, intru in panica si ma sperie fiecare lucru minuscul care eu consider ca ar putea fi in neregula si ghici ce-intotdeauna problema e de zeci de ori mai putin grava decat ceea ce credeam eu si se rezolva de la sine.Deci ideea e ca tu chiar nu ai de unde sa stii ce va fi. Poate sora ta mai mare chiar se va bucura ca parintii ii acorda mai multa libertate si se concentraza mai mult asupra ta.Perioada ei in care avea nevoie de afectiune cred ca a trecut de mult-nu mai e copil.Cu scoala stai linistita, prieteni noi se fac tot timpul, asta poate chiar te va ajuta sa-ti dezvolti capacitatea de socializare.Si in legatura cu aroganta, nu fi asa ingrijorata. Daca ai crescut intr-o familie normala pana acum, sansele sunt mai mici ca asta sa se intampla.Ca sa fii sigura ca nu te transformi intr-o scorpie pastreaza legatura cat de mult poti cu parintii tai adoptivi-asta te va ajuta enorm.Succes! happy

| adrykiba a răspuns:

Daca intelegerea a fost facuta cand te-au dat probabil ca nu au vrut sa isi bata capul cu cresterea unui copil si s-au gandit sa il primeasca inapoi gata crescut si educat.totusi ar fi trebuit sa isi dea interesul sa te viziteze sa nu ajungi dintr-o data numa intre straini.parinti nu-s cei care te-ai facut ci cei care te-au crescut.acuma iti poti incerca norocul si daca nu te acomodezi ma gandesc ca te poti intoarce la parintii tai adoptivi.doar nu o sa te tina in lanturi sau cu forta.

| Cenusareasa09 a răspuns:

Eu cred ac parinti tai cei adevarati o sa tina foarte mult la tine si o sa te iubeasca foarte mult, iar sora mai mare cred ca e destul de mare sa inteleaga aceasta situatie.Prieteni sunt oriunde poti sa-ti faci prieteni noi chiar daca vei merge la o alta scoala, iar cu prieteni tai de acum poti pastra legatura. Acum tu alegi ce faci in continuare.

| AdolfHitler1889 a răspuns:

Bună! Chiar dacă părinţii tăi naturali sunt bogaţi n-ar trebui să le ceri ce vrei, pentru că o să ajungi fiţoasă, şi nu vrei să fii aşa pentru că şi eu în clasa mea am o fată infinit de fiţoasă, şi toţi o urăsc, n-ai vrea să ajungi aşa.Deci mai bine comportă-te cum ar fi să ai părinţi "normali"(adică nu sunt foarte bogaţi)
Sper că te-am ajutat happy

| lazarsergiu a răspuns:

Copilaria mea nu are limite, zboara peste tot NU gandeste limpede!

| SabinaB a răspuns:

Dar nu inteleg de ce sa mergi la familia ta biologica? Sau de ce teau dat daca te vor inapoi? eu zic mai bine sa afli si motivele pentru care teau dat si apoi sa pleci, pentru ca cine stie cum este familia ta biologica... Iti urez SUCCES!

| Loveyourself explică (pentru SabinaB):

Asta nu inteleg nici eu! ce iau determinat sa ma dea spre adoptiesad

| krusedsasuke a răspuns:

Ce vrei sa-ti fac eu.

| KzO a răspuns:

Daca zici ca parinti tai sunt bogati si ai o sora mai mare dc ai fost adoptata? .....sincer eu nu inteleg dc te.au parasit daca aveai un viitor stralucit si puteai sa ai ori ce iti doresti?

| Loveyourself explică (pentru KzO):

Habar nu am poate sau imbogatit in timp

| Rockstille a răspuns:

Pai eu iti spun sa faci ceea ce crede inima ta... Adica tu nu vrei sa-ti pierzi prietenii si probabil nici parintii adoptivi. Te-as sfatui sa vorbesti cu parintii naturali si sa le scpui ceea ce crezi ca este bine. Si ca sa nu-i pierzi pe cei naturali poti sa ii vizitezi in vacante sau in weekend-uri. Sper sa-ti fii fost de folos si sper ca vei lua decizia corecta! Baftakiss

| XxlovemusicxX a răspuns:

Bun

nu conteaza daca te-a adoptat cineva ce conteaza e ca iti cunosti familia sti cine este cu adevarat familia ta o vei cunoaste
nu au de ce sa te judece
doar esti copilul lor
i-ar sora ta nu ar trebui sa fie invidioasa.deci cand o sa-ti cunosti familia poartate frumos si iubeste-o
si daca te muti la alta scoala ce?
la urmatoarea scoala o sa ai alti prieteni.
de ezemplu:
a venit la mine in clasa un coleg nou si are pe toti prieteni si pe mine
nu conteaza daca iti pierzi colegi
pastreaza legatura cu ei spune-le sa va mai intalniti

bafta!
paste fericit!

era sa uit:
PS:urmeaza-ti inima!happyhappyhappy