| Codrut_Crz_1997 a întrebat:

am 18 ani si anul acesta am aflat ca sunt adoptat, parintii mei adoptivi mi-au spus numele mamei mele, dar este din Buzau si nu stiu cum pot da de ea, am fost adoptat de la 3 ore deci nu am apucat sa o cunosc, dar totusi as vrea sa imi vad mama care ma nascut.Ma puteti ajuta cumva cu vreun sfat cum sa o gasesc?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In hotararea judecatoreasca de aprobare a adoptiei ar trebui sa fie trecute datele mamei, inclusiv adresa de domiciliu. Roaga parintii adoptivi sa ti-o arate.
Te poti adresa si Oficiului pentru adoptii din judetul unde s-a aprobat adoptia, acestia au si ei dosarul de adoptie.

| Peridava a răspuns:

Poti sa-i intrebi chiar pe parintii tai adoptivi. Din moment ce a fost o adoptie, ei stiu numele.
Sper ca vei aprecia efortul lor de a te creste, de a te educa si nu vei incerca sa schimbi acum parintii.
In momentul in care afli numele, daca nu ai adresa, te poti adresa biroului de Evidenta populatiei (politie) cu o cerere argumentata.