| GreatLife a întrebat:

Pro sau contra casatoriilor gay? Argumentati! Si nu ca asa a lasat Doamne Doamne si prin argumente calumea.

Răspuns Câştigător
| FuckOnCocaine a răspuns:

Pro. Dacă aș putea, aș face tot posibilul ca și în România să fie permise. Nu sunt zoofili, pedofili sau mai știu eu ce. Sunt niște oameni normali. Nici nu cred c-ar mai exisa renumitele parade gay, dacă ar fi acceptați în societate.

Tu, dacă ai avea un prieten gay, sau o prietenă lesbiană, ce ai face?

32 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Total pro.
Nu e treaba mea, a ta sau a statului ce fac Gigel şi Vasile sau Ioana şi Marieta în dormitorul lor.
thealchemist dixit: "casatoria este un ritual religios" - greşit. Căsătoria nu este doar un ritual religios ci are şi implicaţii legale. Nu-mi pasă de căsătoria religioasă dar consider corect ca orice adult să se poată căsători cu alt adult pentru a beneficia de drepturile legale derivate din Codul Familiei.

Numai bine.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Speeder96: La fel zice că e şi Allah şi Yahweh şi Flying Spaghetti Monster.

NOname
| NOname a răspuns:

Cum spuneam, fiecare are dreptul să iubească pe cine vrea și nu văd de ce i s-ar interzice unui om să formeze o familie cu persoana iubită, cât timp sunt majori, amândoi își doresc asta și acest lucru îi privește doar pe ei doi și nu afectează pe nimeni.
Sunt PRO.

| GreatLife explică (pentru NOname):

Uite cum definesc eu normalul: starea de bine definita de fiecare pentru el insusi. Ce parere ai? Daca ai, lasa-mi un ID pe privat, e mai comod decat aicihappy

| NOname a răspuns (pentru GreatLife):

Da, sunt de acord. Numai aș mai adăuga: "atâta timp cât binele tău nu încalcă binele celorlalți". Iar în cazul de față nu văd cu ce l-ar încălca.

P.S. Prefer comunicarea pe TPU, aici sau în privat, dacă e ok și pentru tine.

| morena a răspuns:

Pro! Nu vad de ce ar deranja orientarea sexuala dintre doi,sau doua care se iubesc sincer,mai mult decat alte aspecte ale vietii! Sant lucruri mult mai grave care ar trebui sa ne deranjeze,si nici macar nu ne clintim! Cum ar fi betivii,saracia,etc care predomina in unele cupluri,si care chiar nu ma deranjeaza,atata timp ce nu sant afectata eu! Daca sant fericiti asa,tot respectul! Iar pe cine deranjeaza...zic sa-si vada barna din ochiul lor decat paiul din ochii altora, si sa jure pe religia lor, ca fericirea (de cuplu)lui, e ce justa!

| thealchemist a răspuns:

Contra. si cum adica fara argumente religioase? casatoria este un ritual religios, daca nu-ti convine nu te baga, dar asta nu inseamna ca este doar impartirea taxelor sau alt fel de amanunt tehnic, este uniunea a doua suflete pentru totdeauna.

Răspuns utilizator avertizat
| Narcis2007 a răspuns:

Poponar ratat si prost, defect din nastere sunt contra, tot ce ar putea face e sa se sinucida

| GreatLife explică:

Nu pot sa cred ce minte inchisa au unii dintre voi.
@Jamiroquai, daca nu ai copii nu esti implinit? Si ce te faci daca nu poti avea copii? Ramai neimplinit toata viata?
@speeder96, scarbos nu e deloc, dar de unde sa stii tu? Probabil ai vreo 12-13 anisori si vorbesti si tu din auzite. Ca de vazut. n-ai de unde.
@membrugirl2010 ai vazut tu cu ochii tai ca asa a fost? Si eu am citit multe. dar de vazut.
@StopTheWar, nici nu fac toate lucrurile amintite de tine, decat cei batuti in cap. Si deastia sunt mii si hetero.

Nu mai asocitati gay cu pedofilii. Nu au nicio legatura. E absurd si incorect ca pentru 3 persoane care fac circ la TV sa fim catalogati toti! Si nu vad de ce ii doare pe altii ce fac eu in pat. Eu, cel care isi vede de treaba lui si daca se plimba pe strada de mana cu prietenul lui, o face fara sa isi puna pene sau alte chestii, ci umbla ca si tine, ca si ceilalti. De mana.

| GreatLife explică:

@narcis, ma amuzi sincerrolling on the floor) Sa cad de pe scaun nu altalaughing Uita-te draga la tine, si vorbeste dupalaughing

| GreatLife explică:

@speeder, scandal nu am cum sa caut, pentru ca nu am injurat. Tu ai folosit cuvinte mai urate ca mine. Nu asa se argumenteazatongue Zi-mi de ce e scarbos, sa vedemtongue

| GreatLife explică:

@speeder, poate e mai bine. Ce castig certandu-ma cu tine? Nimic, mai degraba pierd timpul. Oricum nu ai intelege nimic.

| Brigi_5231 a răspuns:

Pro: nu conteaza sexul persoanei. atata timp cat se simt bine in compania unui cu celalalt. de ce nu? doar pe noi nu ne afecteaza cu nimic [numa daca nu o divortat parintii tai si s.a casatorit unu cu unu]laughing... sunt anumite persoane care nu pot avea copii si atunci "trec" pe calea asta. nu e asa de ciudat sau scarbos cum zic altii mai jos devil

| mgxxtreme13 a răspuns:

Ok, vrei argument 'calumea': esti gata!happy

| Anonymus314 a răspuns:

Contra,prea scarbos ca sa intru in amanunte, e... pur si simplu... n-am cuvinte.

| Anonymus314 a răspuns:

Ce naiba ma sa faca 2 gay? ma,voi chiar sunteti orbi? ce s-a intamplat in sodoma si gomora se intampla si in zilele noastre,opriti-va!, e un pacat si o greseala foarte mare, oamenii nu se nasc din 2 barbati respectiv femei, ei se nasc prin combinatia barbat-femeie.

| Anonymus314 a răspuns:

Jelli
God,e cel care te-a facut, cel care ti-a dat atatea pe lumea asta, creatorul oamenilor si a lumii acesteia.

| Anonymus314 a răspuns:

Kongeriket nu ma cert cu tine pe seama religiei, n-am chef sa iau stupid de la toti ateii si satanistii

| Anonymus314 a răspuns:

George dragule, te asigur ca am mai mult de 13 anisori,sa inteleg ca tu esti pro gay,bine,noi ne-am exprimat parerea, am argumentat exact cum ai cerut, ce mai vrei? eu cred ca tu cauti scandal si nu stii unde.

| Anonymus314 a răspuns:

E scarbos nu pot intra in amanunte, e mult prea gretos, hai gata ca n-am chef de stupide si nefolositoare.

| nicaruaga a răspuns:

Pro.
in corpul uman exista 2 hormoni, testosteron-specific barbatesc, si estrogen, specific feminin, si fiecare om este atras de cel pe care nu il are.
si in corp la barbati se gaseste estrogen, dar intr-o masura mult mai mica decat testosteronul, si de asta suntem atrasi de femei, pentru ca au acel hormon care ne lipseste noua.

totusi... uneori, apar greseli ale naturii, si unii barbati se nasc cu cantitate mai mare de estrogen decat testosteron, si din cauza asta vor testosteron, deci sunt atrasi de barbati.deci...sunt gay

eu sunt pro, din cauza ca sexualitate nu e o decizie, e decis daca esti gay sau hetero, inca din pantecele mameiwinking

| niku93 a răspuns:

Eu sunt PRO casatoriilor gay
eu am constitutia romaniei si zice asa:
Romania este stat de drept,democratic si social,in care demnitatea omului,drepturile si libertatea cetatenilor,LIBERA DEZVOLTARE A PERSONALITATII UMANE, dreptatea si pluralismul politic reprezinta valori supreme, in spiritul tratiiilor democratice ale poporului roman si idealurilor reovlutiei din decembrie 1989, si sunt garantate.
la familie scrie asa: familia se intemeiaza pe casatoria liber constituita INTRE SOTI(nu zice :intre un barbat si o femeie")/pe egalitatea acestora si pe dreptul si indatorarea parintilor de a asigura cresterea, educatia si instruirea copiilor.
deci, Romania ar trebui sa recunoasca casatoriile gay...

| StopTheWar a răspuns:

Pro, atata timp cat: Nu violeaza copii, nu sunt pedofili, nu fac parade (gen: GayFast), nu fac scandal, au grija sa nu transmita boli(folosind prezervativ).Nu am nimic cu ei, fiecare cu orientarile sale, dar macar sa respecte anumite reguli.

| membrugirl2010 a răspuns:

Contraaaa, pentru ca asa a lasat Dumnezeu lumea, de aia. BARBAT-FEMEIE.

| GiuliaLuvJudasPriest a răspuns:

Pro.Atâta timp cât nu ne-au făcut nici un rău, de ce să fiu contra? Sunt şi ei oameni.

| a22team a răspuns:

Sunt total contra, deoarece este fata si baiat pe pamantu asta nu vad dc un baiat ar fi gay sau o fata lesbi, + cum zice si JQ, nu poti sa ai copii, si daca nu ai copii nu esti implinit in viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro, fiecare cu viața lui, atâta timp cât nu încearcă să influențeze pe nimeni (prin căsătorie, în cazul ăsta).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pro. Fiecare are dreptul să facă exact ce vrea, iar pe mine nu mă interesează atâta timp cât nu mă afectează cu nimic.Mai zicea cineva ceva :atâta timp cât nu se atentează la fundul meu, n-am nicio problemă cu ei laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Membrugirl2010 - Who`s God?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aham. E doar pentru cine crede. Nu aveam nevoie de definiție.
Eu cel puțin sunt sătulă de argumente tip "da asa a lasat dumnezeu cum poti sa incalci voia lui faci un mare pacat" (am scris fără diacritice intenționat, sper să înțelegi de ce). Băi, asta e din naștere, nu e un moft, nu e vina lor că se nasc cu altă orientare sexuală!