| Christinne a întrebat:

Pro sau Contra concubinajului?happy

26 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În totalitate pro şi anti-căsătorii.
Nu am nevoie de o hârtie care să-mi oficializeze relaţia.

| Bacemi a răspuns:

Pro. Dar asta numai atunci cand apare unde e iubire la mijloc. Sa fie concubinaj intre cei care vor sa faca pasul cel mare. Adica zic, hai sa incercam. Vedem daca nu cumva iubirea se pierde pe drum. Concubinaj de genul stai in coltul tau, sau bai sa nu te superi daca vin de la baut si gagici pe la 3-4? Niciodata pro. E o tampenie. Concubinajul e pasul cel mare spre o relatie de iubire implinita de lunga durata, la fel cum sexul e pasul pentru o relatie implinita dupa ce iti dai seama ca iti doresti cu adevarat aceea persoana.

| Flav a răspuns:

Ma abtin desi, in mare, nu-s prea de acord. Sunt pe ideea unui camin inchegat, unit, plin de afectiune si caldura. Desigur, se poate obtine si fara acte, dar parca, ceva nu-l face de a ii spune camin. Poate cuplu, dar nu camin. Si deh, poate si eu sunt demodat. Sunt de acord cu concubinajul pentru o perioada de timp, ca partenerii sa vada daca sunt compatibili din orice punct de vedere, dar pana la un punct.

Abh
| Abh a răspuns:

Pro pe termen scurt, contra pe termen lung si in momentul in care apare un copil eu consider ca trebuie legalizata relatia.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sunt contra, sunt casatorita de 35 de ani, am 5 copii mari, trei sunt casatoriti, sunt mandra de familia mea, suntem uniti, ne ajutam intotdeuna intre noi. Totusi in conditiile actuale e bine ca tinerii sa se cunoasca mai bine inainte de a face acest pas, dar cand se hotarasc sa aiba copii trebuie sa isi legalizeze aceasta legatura pentru a asigura acestora un climat cu adevarat familial.

| gabriela a răspuns:

De acord pentru operioada de timp. Deci merge o bucata de vreme, dar e pacat sa devina totul rutina. fara sa ai parte de emotiile logodnei si al nuntii. Deci ma situez undeva pe la mijloc intre pro si contra!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Pro

| Good Cat a răspuns:

Pro.
Daca in cativa ani te hotarasti sa divortezi umbli prin tribunale, alti bani alta distractie.
Te casatoresti iar, din nou alti bani alta distractie.
Asa mai bine spui frumos gata si gata e, next please!

| luiza a răspuns:

Pro! in ziua de azi poti sa-ti construiesti o familie si in concubinaj, poti sa te desparti si legea iti da drepturile ca intr-o casnicie. Si apoi, apuci sa te cunosti si sa vezi daca poti convietui langa persoana aleasa, asa eviti cea mai stresanta perioada din viata unui om-divortul.

| darrio2007 a răspuns:

Pro.

| tania77 a răspuns:

Eu sunt in concubinaj cu partenerul meu de multi ani si ne intelegem foarte bine, eu am fost casatorita (cu acte legal)si dupa 4 ani de chin si amar deoarece dupa casatorie se comporta cu mine ca si cu un bun personal dobandit prin acte, am divortat. Ok am sa ma casatoresc cu acest baiat minunat cu care sunt impreuna de 10 ani, dar nu imi pare rau deloc de anii traiti in concubinaj impreuna cu el, deci sunt categoric pro.

| Roby67 a răspuns:

Pro.

| albastrel a răspuns:

Pro big grin peste 3 luni fac un an de cand stau cu iubitul meu fara sa fim casatoriti si sincer mai vreau sa stam asa inca 5-6 ani happybig grin de cat sa fac o nunta la cort cu 20 de famili mai bine astept sa strangem bani sa imi fac nunta asa cum am visat de mica, caleasca dar si limuzina, restaurantul inca nu l-am ales (nu imi place nici unul din oras sad ), rochita, buchetul, lumanarile, costumul mirelui, aranjamentele, totul sa fie alb... ehee.

| Christinne explică:

Concubinajul contrazice pe de o parte legea lui Dzeu, si pe de alta parte contrazice legea zilelor noastre...happy

| elamit a răspuns:

Daca exista iubire nu mai conteza.

| gloria a răspuns:

Pro! nu ma intreba si de ce pentru ca daca-s de acord am toate motivelehappy

| lifeistough a răspuns:

Dintr-un anumit punct de vedere da; adica poti so arunci afara cand vrei tu; nu mai ai probleme cu divortul si partaj!

| warya a răspuns:

Buna. am sa raspund la aceasta intrebare prin contra concubinajului si am sa adaug si argumente. parintii mei au trait in concubinaj 15 ani si datorita faptului ca relatia lor s-a sfarsit urat, si cand zic urat ma refer la faptul ca toata munca mamei mele timp de 15 ani s-a dus pe apa sambetei in momentul cand s-au despartit. acest lucru m-a motivat sa dau raspunsul asta. dar in general concubinajul include avantaje si dezavantaje. avantajul ar fi ca partenerii se pot cunoaste mai bine pana in momentul cand vor lua decizia de casatorie dar in general balanta atarna mai mult spre dezavantaje.nu vreau sa par materialista. dar ganditi-va cata lume ramane fara un adapost in momentul ruperii unei relatii deoarece nu exista acea hartiuta pe care multi o considera nesemnificativa. asa este nu o simpla hartie face intelegerea din familie dar are si ea rostul ei.

| eugem35 a răspuns:

Dupa o perioada de timp 7 ani de concubinaji este la fel ca si cum ar fi casatoriti se face partaji sa stiti si vai astia mai minori care puneti intrebari pentru ca bunurile sunt cumparate in preuna de cei doi si sa faci pattaji trebuie un judecator de pace sau civil cum se spune orce bun care este cumparat in timpul concubinajului este la fel ca si pentru ceiu casatoriti numai dac faci contract prenuptial si asta este cu totul o alta mancare. pro nu certificatu de castorie te tine legat si sufletul respectul si increderea

| simi61 a răspuns:

Legatura dintre doua persoane de sex opus nu trebuie sa fie si neaparat oficializata si la ofiterul starii civile? Eu va dau exemplul meu? traiesc in concubinaj de multi ani, sunt cununat religios(se poate fara prea mari proble)si crede-tima ca si dupa atitia ani la noi e super.Si sa stiti ca starea noastra mat de super daca ar si sa ne despartim ar trebui sa impartim si ar dura foarte mult timp numai sa scrim ce avem (si aici nu va ginditi la cratiti si la toale). DRAGOSTE IUBIREA SI IN PRIMUL RIND RESPECTUL PENTRU CEL APROAPE DE SUFLETUL TAU E MAI PRESUS DE TOATE ACTELE SI TOATE AVERILE.

| stefangeles a răspuns:

Pro... la noi in Romania se practiaca nunta cu mare taifas si divortul cu crima deci prefer Concubinajul happy dar in cazul ca apar copii cred ca legalizarea relatiei este un lucru necesar big grin

| monyalexandra a răspuns:

De ce aceasta intrebare?
Eu sunr pro, noi stam in concubinaj de vreo 5 ani si abia acum ne gandim la o nunta, am realizat ca ne intelegem, si ca chiar ne iubim cu adevarat, am ales concubinajul deoarece ne-am gandit ca asa ne va fi mai bine, daca descopream dupa casatorie ca noi nu ne intelegem, si aveam un esec si ajungeam la divort, parerea mea e ca este mult mai bine sa traiesti un anumit timp in concubinaj si pe urma te poti casatori fara nicio grija, stii ca casatoria va avea 100% succes si nu vei ajunge niciodata la divort, ceea ce toti ne dorim, o relatie de cuplu perfecta pana la adanci batraneti.
Deci inca o data sunt pro concubinajului, astfel nu se va mai ajunge la divort, si iti cunosti foarte bine partenerul de viata.

| Himura a răspuns:

Contra. Pentru ca sfant este Dumnezeu care este iubire, iar barbatul si femeia care nu vor sa sfinteasca iubirea dintre ei, treaba lor. Iar aceasta sfintire si binecuvantare a lui Dumnezeu se face in cadrul Sfintei Taine a Cununiei. Nu conteaza hartia pe care o da nu stiu ce autoritate a acestei lumi, pe cat de mult conteaza binecuvantarea lui Dumnezeu. Caci Dumnezeu este iubirea cea desavarsita, care leaga pe cei doi cu adevarata iubire, curata si sfanta, asa cum si noi avem, uneori, de lipit nu stiu ce, si cautam cel mai bun si mai trainic lipici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ifiderent. o casatorie in care ambii curvesc nu e prea departe de un concubinaj.si in ziua de azi nu se mai face diferenta.in concubinaj fiecare poate rupe relatia cand voieste.intr-o asa zisa casatorie in care fiecare face ce vrea, doar o hartie si niste eventuale cheltuieli ii tine impreuna.deci s-au amestecat atat de bine incat numai cununia la biserica mai face diferenta intre ele.si respectarea juramintelor in fata Domnului.acum insa NERESPECTAREA lor le-a adus atat de aproape si le-a facut asemenea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Voi fi intotdeauna CONTRA CONCUBINAJULUI si cu asta nu trebuie sa dau prea multe explicatii. Le gasiti ceva mai sus in adevaratele raspunsuri ale userilor@himura si d-nei@constantaproca raspunsuri cu valoare unica si adevarata. Felicitari celor 2 persoane pentru modul lor de a gandi! Nu mi-e teama de consecintele vietii atata timp cat voi fi contra unui astfel de trai, nadajduiesc ca Dumnezeu intotdeauna va avea grija de alesii sai, cati au mai ramas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pfff nu imi pasa.