| anonimoos a întrebat:

Problema mea este ceva mai delicata.am 25 de ani, m-am casatorit la 22, la insistentele familiei, nefiind sigur de ceea ce vreau... a aparut intre timp un copil, are un an jumate, insa eu tot nu sunt indragostit de sotia mea...de fapt...nu stiu daca am fost vreodata...am mai avut "escapade"... dar nimic care sa ma rapuna...pana acum cateva luni...cand am inceput sa am o atractie nebuna pentru EA...suntem prieteni de familie de aproximativ un an...si...ne intelegem destul de bine... i-am spus ce simt pentru ea...si...surpriza...nici eu nu-i eram doar prieten...eu...am ca motiv in calea despartirii copilul...si normal..."criticii"...ea...nu vrea sa sufere nimeni, si din nou "criticii"...desii...de doua saptamani noi doi suntem cei ce sufera celmai mult...ne simtim extrem de bine impreuna...si...chiar sunt indragostit...nici macar nu ne-am sarutat pana acum...deci...nu avem relatie extra...dar...ne e foarte bine impeuna...idei? sfaturi? pareri?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand nu te simti implinit...stii ce? Iti dau cel mai bun sfat: nu asculta de sfaturi! Prefa-te ca nici n-ai pus intrebarea asta!
Monica

23 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Nu o sa inteleg niciodata chestia asta cu insistentele familiei si mai ales la un barbat. Ce fel de barbat mai esti tu daca nu iti iei viata in maini, nu iti asumi responsabilitati? In plus continui prostia, stii ca nu simti nimic pentru ea si faci si un copil, mai mult te indragostesti de alta.Mergi din greseala in greseala si nu stiu pana unde? Eu zic asa, fa-ti ordine in viata, asuma-ti responsabilitatea, foloseste-te de ratiune si suflet dar nu te lasa condus in viata de sfaturile altora! Impins de valuri, ajungi in larg iar tu nu stii sa inoti si nici colac de salvare nu ai!

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Ma mira ca spui cu atata siguranta ca iubesti aceasta femeie...nici macar nu v-ati sarutat...Nu cred ca o cunosti atat de Bine incat sa faci aceasta schimbare radicala in viata ta...cred ca la fel ai facut si cu sotia ta... te-ai grabit...si sti cum este...graba strica treaba! Nu mai repeta greseala...ai rabdare... daca aceasta noua relatie se transforma intr-o prietenie solida si apoi in iubire, este OK! daca ramaneti doar la atractie fizica...ramane doar ca o aventura!
Sincer, te-ai casatorit prea tanar... voi, tinerii va maturizati mult mai tarziu ca fetele...de aici si deciziile gresite! Si sa stii ca sotia ta nu merita sa plateasca pentru decizia ta pripita...si nu cred ca cineva ti-a pus pistolul la cap ca sa te insori! Nu da vina pe altcineva! Pana la nasterea copilului a trecut ceva timp...chiar nu stiai de atunci ca n-o iubesti pe sotia ta? Trebuia sa iei aceasta decizie inainte de a veni pe lume copilul...usurai intr-un fel situatia!
Te admir ca-ti pui problema copilului... dar nu esti de laudat cu desele escapadele facute...asta arata ca iti place sa schimbi partenerele si nu m-ar mira sa faci acelasi lucru si cu EA... Voi suferiti ca nu va puteti afisa si faceti totul pe ascuns... dar te-ai

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Ma mira ca spui cu atata siguranta ca iubesti aceasta femeie...nici macar nu v-ati sarutat...Nu cred ca o cunosti atat de Bine incat sa faci aceasta schimbare radicala in viata ta...cred ca la fel ai facut si cu sotia ta... te-ai grabit...si sti cum este...graba strica treaba! Nu mai repeta greseala...ai rabdare... daca aceasta noua relatie se transforma intr-o prietenie solida si apoi in iubire, este OK! daca ramaneti doar la atractie fizica...ramane doar ca o aventura!
Sincer, te-ai casatorit prea tanar... voi, tinerii va maturizati mult mai tarziu ca fetele...de aici si deciziile gresite! Si sa stii ca sotia ta nu merita sa plateasca pentru decizia ta pripita...si nu cred ca cineva ti-a pus pistolul la cap ca sa te insori! Nu da vina pe altcineva! Pana la nasterea copilului a trecut ceva timp...chiar nu stiai de atunci ca n-o iubesti pe sotia ta? Trebuia sa iei aceasta decizie inainte de a veni pe lume copilul...usurai intr-un fel situatia!
Te admir ca-ti pui problema copilului... dar nu esti de laudat cu desele escapadele facute...asta arata ca iti place sa schimbi partenerele si nu m-ar mira sa faci acelasi lucru si cu EA... Voi suferiti ca nu va puteti afisa si faceti totul pe ascuns... dar te-ai gandit cine ar suferi enorm? ...copilul tau, care la 1an si jumatate stie ca-i esti tata, ca te doreste si te asteapta in fiecare zi...ca ar suferi enorm daca ai disparea din viata lui...Il iubesti?
Merita sa faci aceasta alegere? Daca relatia cu Ea nu va merge? ...ci acum este doar un foc de paie... o dorinta imensa de a avea o relatie mai stransa...si odata depasita ...sa-ti spui "nu-i mare lucru!" .si apoi nu mai poti repara ce-ai stricat? De ce oare noi, oamenii ne complicam vietile? De ce nu traim linistiti si fericiti? De ce mereu dorim ceea ce nu avem, si cand avem nu mai dorim?
Grele intrebari... dar si mai grele sunt raspunsurile!
Te sfatuiesc sa ai rabdare sa vezi ce se-ntampla in timp. .si asta nu inseamna o saptamana...ci un an! NU TE MAI GRABI! Ai gresit odata... n-a mai da in bara si a doua oara!

mariana
| mariana a răspuns:

Ai primit o seama de sfaturi bune si foarte bune, dar ai primit si sfaturi "mai egoiste", in care ti s-a recomandat ca, sa te alegi pe tine si persoana ta, in detrimentul stabilitatii caminului tau si a responsabilitatii pe care o ai fata de sotia si copilul tau.
Mie mi se pare ca nu prea esti statornic, pentru ca ai vorbit deja de "rataciri" temporare, respectiv aventuri cu alte femei, chiar daca tu esti casatorit. Mie mi se pare ca nu te-ai maturizat si ar fi cazul sa faci acest lucru pentru ca, acum esti cap de familie si ai datorii pe care trebuie sa le onorezi fata de sotia si copilul tau.
E simplu sa alegi "dragostea", ce ti-a aparut din nou "pe strada ta", mai ales ca "adorata" actuala face parte din anturajul familiei tale, insa sunt convinsa ca nici acum nu este vorba de dragoste, mai ales ca inca nu o cunosti pe femeia respectiva foarte bine.
Consideri ca este o idila si ca aceasta este femeia ideala, pentru care vrei sa-ti parasesti sotia si copilul, insa ar trebui s-o vezi cum este cand se scoala dimineata, cum arata cand este bolnava, cum se comporta atunci cand tu ai nevoie de atentie, de o farfurie de mancare sau cand esti bolnav? Omul in "pijama" arata altfel decat cel ce apare in societate ori cand merge in vizita. Ma intreb ce calitati umane o avea "adorata", daca aratandu-se prietena de familie si deci si prietena sotiei tale, este dispusa sa aiba o aventura cu tine? Cat isi respecta sotul, cand iti face "curte", cum respecta angajamentul luat fata de sotul ei, cum se respecta pe sine si cum se mai poate privi in oglinda, stiind ca tradeaza? Oare tu cum te simti in postura de "tradator", stiind ca te-ai angajat sa fii langa sotia ta, pana moartea va v-a desparti?
Ce fel de calitati si cate defecte are sotia ta si care este motivul pentru care ti-a trecut "indragosteala" initiala, pentru ca atunci cand te-ai casatorit cu ea sigur ca tineai la ea. Pe mine nu m-ai convins ca te-ai casatorit, fiind obligat de familie (a ta, a ei care din ele?). Te-ai intrebat daca iti iubesti copilul, care are nevoie de tata, te poti lipsi de el in viata ta? Ce-i vei raspunde copilului tau atunci cand va fi mare si te va intreba: de ce i-ai parasit pe el si pe mama sa, a fost el o greseala in viata ta si nu un rod al iubirii, asa cum se cuvenea? Cand vei reusi sa-ti raspunzi la aceste intrebari, vei avea multe raspunsuri si vei sti ce sa faci in continuare.
Posibil ca raspunsul meu nu-ti va place, dar fiind un om matur, familist care are 2 copii, care mai are si o meserie, in care am putut vedea ce inseamna divortul si cum distruge el vieti, iti dau un sfat "autorizat" ca, divortul nu este o joaca si ca acest divort are victime si aduce multa durere. Cred ca trebuie sa stai de vorba cu sotia ta si sa va stabiliti prioritatile in viata voastra de familie, mai cred ca este imperios necesar ca, sa renunti la "prietena de familie" si sa nu va mai vizitati. Poti sa-i spui sotiei tale ca nu te simti confortabil in prezenta acelei familii si sa va gasiti alti parteneri, pentru relatii interpersonale, bazate pe prietenie si sinceritate.
Mai cred ca, sotia ta este un om bun si ca merita sa vezi ca, are calitatile necesare pentru a te putea indragosti de ea si s-o respecti. Sigur ca acum ea este mai ocupata pentru ca, are copilul mic si poate nu-ti acorda tie mai multa atentie, asa cum erai invatat, cand nu aveati copilul, insa sunt convinsa ca daca veti comunica, o sa-si gaseasca timp si pentru tine.
O sa-ti spun ca si eu dupa ce am nascut primul copil, am avut o perioada in care mi-am canalizat energia, pentru a-mi ingriji copilul, care era si nascut prematur si atunci sotul meu s-a simtit neglijat. Spre exemplu, dupa ce ne-am casatorit, ii placea sa-l spal pe cap si sa-i acord o mai mare atentie, dupa ce a venit pe lume fetita mea, nu am mai avut timpul necesar sa fac acest lucru si cand s-a "revoltat" si mi-a spus acest lucru, l-am facut sa inteleaga ca, fiind si el "mare" are obligatia sa se maturizeze si sa se "spele singur" pe cap si sa vezi ca a inteles mesajul si asa nu s-a mai simtit neglijat. Fiecare perioada din viata are prioritatile sale si acum sotia ta se afla intr-o asemenea situatie. Sigur ca "adorata" nu are copil mic si atunci are mai mult timp pentru a se menaja ea, decat are sotia ta. E posibil ca, dupa nastere sotia ta s-a se mai fi "rotunjit" si nu mai arata ca inainte de nastere, insa acest lucru este de inteles si cum sotia ta nu a facut copilul singura, cred ca si tu ai datoria de a accepta aceste sichimbari.
Sunt multe de spus dar cred ca, ai inteles mesajul meu: inainte de a actiona si de a cadea - din greseala in greseala- gandeste-te la consecinte, la prioritati si lasa "vraja" ca esti indragostit de o alta femeie.
Trebuie sa ceri sprijinul familiei tale, celei a sotiei tale ca, uneori sa va ingrijeasca ei copii cateva zile, pentru a lua o pauza si a fi doar voi, pentru a va putea apropia din nou. Sa vezi ca nu este greu, trebuie doar sa vrei acest lucru si restul va merge de la sine. Mult succes, multa sanatate si as vrea sa stiu ce fel de hotarare ai luat, pentru ca am incercat sa-ti deschid ochii si as vrea sa cred ca, nu am pierdut vremea in zadar. Sigur ca peste ani, imi vei da dreptate, pentru ca, sfatul meu vine de la "intelepciunea " vietii si nu de la ratacirile tineretii.

| EUSIATIT a răspuns:

Greu de sfatuit dar. exista un dar f mare daca nu merge relatia va suferi copilu 2nu crezi ca te grabesti din nou?/? 3 asa se intimpla cu prietenii de fam se schimba intre ei ca si parteneri... cred ca e bine sa mai analizezi situatia si chiar daca va despartiti voi ca si soti nu e bine sa incepi o relatie cu o persoana din anturajul vostru comun pentru ca sigur vor exista discutii ca.pentru acea persoana va ti despartit. si un ultim sfat. te ai fript cu ciorba sufla si in iaurt. daca tot faci pasul de a renunta la fam mai i ati un ragaz de 1 an puneti ordine in ginduri sa nu faci o a 2 a greseala,, iar copil. iar nevasta si .plictiseala ...sa o faci pentru restul vietii nu pentru inca 2 3 ani. ia pauza si mediteaza ok bafta

| monyk a răspuns:

Buna, copilul nu are nicio vina ca tu nu iti iubesti sotia, dar trebuie sa te gandesti bine inainte de a lua o decizie, sa nu regreti mai tarziu, conteaza si fericirea ta pentru ca nu cred ca iti este bine sa stii ca esti langa o femeie pe care nu o iubesti, gandeste la rece si fa cum crezi tu ca e mai bine pentru tine dar si pentru familia ta...

| Linda a răspuns:

Parerea mea e ca daca e adevarat ca la un moment dat ea voia sa se desparta de tine, posibil ca sotia ta este un om de care te-ai putea indragosti. Foarte posibil ca sunt schimbari in felul ei de a se purta, cum arata care acum nu iti plac. Vorbeste cu ea, arata-i ce ti-ai dori. Hotaraste-te o data pentru totdeauna ca fericire in cuplu nu se poate fara fidelitate. Eu cred ca nu vrei sa accepti ca nu poti avea si aventuri si viata de familie. Eu cred ca ea simte ca nu-i esti dedicat. In viata fiecaruia dintre noi ii pot aparea oameni mai destepti, mai atenti, mai... dar esti om in masura in care faci tot ce depinde sa tii de ce-ai promis.

| Linda a răspuns:

Citeste prima data cartea asta. http://www.clcromania.ro/......d3467.html Poate simti nevoia sa faci ceva deosebit, gaseste-ti scopuri grozave, lupta pentru ele, chiar daca ai in ecuatie unele date cu care nu esti asa incantat. Unii oameni reusesc sa realizeze chestii grozave chiar daca sunt, orbi, schiopi, cu boli incurabile. Nu le putem avea pe toate.

| Jupiter a răspuns:

Vorbeste cu sotia ta despre asta. Daca hotarasti sa ramai cu sotia ta, e mai bine sa fiti mai deschisi unul cu celalalt.

| Munchkin a răspuns:

Gândeşte-te, dacă rămâi împreună cu soţia ta doar din cauza copilului, oare cum o să se simtă copilul acela? Oare cum o să vă simţiţi voi? Eu nu vreau să îţi influenţez decizia, la urma urmei ce hotărăşti tu contează dar... în primul rând, NU trebuia să faci un copil ştiind că nu eşti îndrăgostit de soţie. Acum că s-a întâmplat...trebuie să te gândeşti foarte bine, să nu faci vreo prostie. De alegerea ta depinde fericirea a 3 persoane... orice ai decide, una dintre ele tot o să sufere. Aşa că ai grijă.

| simoSTAR a răspuns:

Pai e aiurea sa spui ca dupa 3 ani de zile nu stii daca ai fost veodata indragostit de ea... ti-a pus cineva pistolul la tampla ca sa te insori? insistentele familiei? pai scuza-ma, tu traiesti cu o femeie pe care nu o iubesti, nu familia ta.sincer.daca tot nu simti nimic...eu cred ca ar trebui macar acum sa faci ceva pentru viata ta...asta nu inseamna sa iti abandonezi si copilul... el este inca mic, o sa fie greu dar la un moment dat tot o sa trebuiasca sa iasa adevarul la iveala si atunci vei rani familia, sotia si copilul care va creste si va intelege... oricine merita sansa la fericire, poate cu timpul va gasi si sotia ta pe cineva cu care sa isi traiasca viata...stiu ca multi o sa ma judece pentru ce scriu acum pentru ca am vazut ca toti spun sa te gandesti doar la familie...nu iti zic sa faci in asa fel incat sa iti fie bine pentru ace EA de care zici ca esti indragostit, ci pentru tine.

| zeeeeeex a răspuns:

O iubesti de EA, va simtiti bine impreuna, totul e ok... dar gandeste-te daca merita sa rupi o casnicie pentru o indragosteala din asta care poate no sa mearga, sa isi imparta copilul inima si timpul in doua si sa o faci pe sotia ta sa sufere mai mult. Bine ai gresit de la inceput ca te-ai casatorit cu ea daca nu o iubeai. Sfatul meu e sa mai astepti putin sa vezi cum decurge relatia dintre tine si EA si daca tu crezi ca merita ruperea casniciei... FAO... si sotia ta mai devreme sau mai tarziu va intelege ca ai facut asta pentru binele amandurora... Take care!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai o familie, esti sigur ca o sa poti intretine 2 sau 3 copii? si posibil si o nevasta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca esti un pic cam copilaros.de ce ai mai facut un copil daca stiai ca nu ai nici un viitor? sa nu spui ca te-a fortat cineva! ca aici chiar ca sunt alternative.fii cu capul pe umeri, lasa escapadele si limpezeste-ti mintea.incearca si gandeste la rece si peste 2-3 luni mai vorbim. uitam! si mie imi e bine in preajma a doi amici tare dragi cu care, clar, nu am nici o relatie"extra", dar te rog sa ma crezi ca nu imi trece prin cap sa divortez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu as vrea sa fiu in pielea ta nici pentru tot aurul din lume, nici pentru tot nisipul din Sahara...Eu zic asa...sa le iei pas cu pas, indiferent ce faci, fi discret si nu te lasa dus de val si in timp ce faci toate astea...fi fericit! Stiu ce spui si stiu cat e de complicat!"If you want to feel love, choose to love and be patient..."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sunt in masura sa-ti dau vreun sfat, nu stiu ce as face in situatia ta, nu stiu daca ceea ce simti este o dragoste adevarata sau o pasiune trecatoare... Poate ar fi bine sa pui in balanta ce ai avea de castigat si ce ai avea de pierdut daca renunti la familia ta pentru o alta femeie.Iti poti imagina viitorul alaturi de cealalta? Crezi ca ai gasi in ea ceea ce ii lipseste sotiei? Te-ai intrebat ce vei face in cazul in care, dupa cateva saptamani sau luni ti-ai da seama ca cealalta nu este ceea ce pare si nu iti poate oferi ceea ce ai nevoie? M-am razgandit si iti dau un sfat:daca sustii ca nu iti iubesti sotia, discuta cu ea, lasa lumea sa vorbeasca si divorteaza. Te simti capabil sa faci asta? Daca da, fa-o! Nu te poate condamana nimeni la nefericire si o viata lipsita de iubire, trebuie doar sa cantaresti bine lucrurile, sa nu iei decizii pripite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma baiete tu o arzi aiurea. te-ai casatoritla insistentele familiei? presupunand ca e asa, de ce trebuie sa fie o PRIETENA de familie? de ce nu una straina? daca tu cazi la lat in fata ei si a sotiei tale? pe unde scoti camasa? stai linistit si vezi-ti de sotie si copil.nu-ti submina casnicia singur.ca aia asta vrea.de crezi tu ca pentru ea esti mai breaz ca altul? daca nici nu va-ti sarutat?

| x_8127 a răspuns:

Ai facut o mare greseala atunci cand te-ai casatorit, fara sa iubesti. Ai mintito pe ia si te-ai mintit pe tine. O relatie (casatorie) in care nu exista iubire nu poate avea un viitor placut.
Mai intai de toate trebuie sa ai rabdare sa iti dai seama daca relatia cu noua "prietena" se bazeaza pe iubire sau e doar un fel de amagire trecatoare.
Cand o sa fi sigur ca esti indragostit, ar fi corect sa vorbesti si cu sotia ta si sa fi sincer, explicandu-i situatia. In rest...alege IUBIREA.

| selenasweet a răspuns:

Nu fii stresat vb cu sotia o sa stie sa te consoleze

| betty_4608 a răspuns:

Buna, trebuie sa-ti spun ca ai o situatie destul de incurcata... sfatul meu sincer ar fi sa nu-ti parasesti familia...eu am crescut fara tata...crede-ma ca o copilarie fara ambii parinti nu este una normala, ci una foarte dureroasa, chiar daca poate spui ca o sa-l vezi mereu, o sa-l scoti in parc, etc.Nu este acelasi lucru... sfatul meu ar fi sa nu dai o aventura, pe o familie, si nu spune ca voi sunteti cei care ati suferit cel mai mult...nu sti cat va suferi copilul cand va fi un pic mai mare si va realiza situatia...

| mitzi a răspuns:

Am un raspuns foarte bun...Comunica cu sotia ta, descoper-o, jucati-va... ia-o de la zero, incepi altfel si vei vedea ca apare si dragostea... poate ca de fapt nici nu o cunosti...am f multi prieteni care au gresit cu escapadele...asa ca nu te sfatuiesc...incearca s arepari ceva in casnicia ta care iti spun eu ca a fost facuta cu buna stiinta dar te ascunzi in spatele familiei considerand-o o greseala...altfel nu aparea copilul...omule ai un copil...trezeste-te... ai o familie... putini oameni o au, multi isi doresc doar.Priveste partea buna a lucrurilor :* Succes >big grin

| anonimoos explică:

Deci...parerile sunt pro si contra.totusi...revin cu ceva detalii...am avut o prietena, extrem de geloasa, nu puteam merge pana la chiosc sa iau paine fara sa stie, si, ca sa scap de ea, m-am "pus pe bune" cu actuala sotie, care, la inceput vroia sa imi dea papucii, dar, am luptat pentru cavroiam sa fiu eu cel care ia decizia...numai ca intre timp a intervenit familia( a ei, pentru ca eu de la 16 ani nu i-am mai avut aproape)...si, mai dormeam la ea, pana cand au inceput hai va luati? si... mi-a fost frica sa spun nu, eram de 3 ani impreuna...si in plus nu aveam unde sa "fug"...cu cine sa discut...viata de scris romane...revin...am facut pasul, bine, doar cununia civila, ...la altar eram sigur ca nu are rost sa ajung...apoi...copilul a aparut dupa o greseala de calcul, iar in urma deliberarilor am hotarat sa il avem(e cel mai frumos lucru din viata mea)...doar ca soti a devenit la fel de geloasa...am crezut ca o sa ne fie bine cu copilul, si a fost... putin, apoi am plecat din tara, si i-ar am avut ceva liniste...pana cand, tot sotia, imi zicea de EA, ca am glume cu ea, ca vorbim prea mult(sunt mai extrovertit din fire)...s.am.d. pana am inceput sa cred, si acum sunt convins...copilul il voi iubii mereu... dar viata mea nu poate fi fericita asa... daca as sti ca ajung in IAD, daca divortez, nu cred ca as avea curaj...in rest...pentru fericirea pe care o simt cand sunt cu EA...as renunta la tot si as luao de la capat... undeva departe...in mexic...