| vladionut94 a întrebat:

Mă confrunt cu o problema in familie si as ori un sfat din perspectivă voastră, cum vedeti situatia pe care am să o relatez pe scurt. După ce m-am căsătorit la 23 de ani cu aleasa inimii mele... o perioadă de 1 an ne-am inteles minunat până când a apărut fratele ei din străinătate si ne-a rugat frumos sa il lăsăm un timp să stea la noi deoarece sotia mea si fratele ei au crescut la un asistent maternal si cum au iesit din sistem s-a casatorit cu mine in ciuda familiei mele, eu fiind dintr-o fam buna. Acum acest,, cumnat" la insistentele sotiei mele l-am primit sa stea la noi doarece nu are unde sa stea si problema este ca au trecut luni si nu mai doreste sa plece. Persoana la 20 ani care ar fi capabil sa isi faca un rost dar prefera sa stea pe capul nostru, sa traiasca asa de pe azi pe maine cum poate. Ce m-ati sfatui? Cum as putea scapa de el? Sau ce as putea face sa ma inteleaga si sotia mea ca nu il mai suport sa stea in caminul nostru conjugal... niste sfaturi si pareri va rog

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| WhatABeautifulDay a răspuns:

Nimanui nu ii place sa aiba un parazit in spate. Vorbeste cu sotia ta, poate sunteti pe aceiasi pagina. Are salariu? Daca da macar pune-l sa plateasca chirie daca nu iti faci curaj sa-l dai afara. Sunt multi oameni care daca le dai un deget iti iau toata mana. El deja a cam profitat de ospitalitatea voastra, asa ca chiar daca il iei cu frumosul i-ar intra pe o ureche si i-ar iesi prin cealalta. Du-te la el si spune-i clar ca au trecut luni si nu si-a respectat angajamentul de a se muta si te deranjeaza asta. De angajat, sunt multe lucruri care angajeaza non-stop:ar putea fi curier, ar putea distribui fluturase, ar putea lucra la un hotel, la un fast food, la un supermarket sau ca chelner etc. Conteaza sa vrea.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O iei pe nevastata si ii zici ca te-ai saturat de ala in casa ta, sa se duca in chirie la o camera pana isi face treaba si isi inchiriaza un apartament mai mare, daca nu-i de acord amandoi afara pe usa ea si el. Sper ca locuinta sa fie 100% a ta asa ai drept sa bagi si sa dai pe cine vrei afara

| anonimg a răspuns:

Situatia este delicata. Acum nimeni nu-ti poate spune cum sa procedezi -pentru ca cine mai are frica de Dumnezeu nu-ti va spune ca sa-l dai afara ca pe un caine. Chiar si daca un patruped si-ar gasi un loc in casa ta, tot nu l-ai da afara in strada: ori te-ai ingriji ca sa ajunga la un centru, ori l-ai tine in casa. Cu cat mai mult ca sufletul care si-a gasit odihna in casa ta este aproapele tau, semenul tau -chipul si asemanarea lui Dumnezeu, Tatal nostru.
Sfatul meu este sa-i cauti binele. Si nu tinandu-l in casa, dar nici sa-l dai afara; ci sa-l ajuti ca sa se puna pe picioarele lui. Daca va avea servici, statul roman il poate ajuta cu o locuinta sociala.
In felul acesta il vei castiga de partea ta, si nu te va ura. Daca iti este greu sa stai de vorba cu sotia ta, atunci arata-i mesajul acesta.
Sunt intr-adevar oameni care nu se pot descurca singuri in viata, si au nevoie de indrumare, de ajutor pe toate planurile. Cauta ca in tot ce faci sa-i cauti binele, si sa nu actionezi niciodata din impuls, din lipsa de rabdare.

| Treaem24 a răspuns:

Vorbeste cu ea explica-i problema care este daca te iubeste ar trebui să înțeleagă daca nu intelege sa măritat cu tine sa aiba ceva si sa-si faca un rost

| vladionut94 explică (pentru Treaem24):

Adevarat. prefer să divortez decat sa stiu ca l-ar alege pe el in detrimentul meu asa ca cauza este pierduta

| Anonim1445 a răspuns:

Salut,ai putea să îl iei cu vorba buna si sa incerci sa il îndrumi cumva sa isi ia un serviciu si o locuinta

| vladionut94 explică (pentru Anonim1445):

De parca nu am incercat asta... cred ca are inpresia ca noi suntem fam lui si trebuie sa il avem griza de el din perspectiva mea...