| TFL007 a întrebat:

Revin si eu cu o alta intrebare la care rog niste sfaturi, dupa cum bine stiti sunt 0 pe plan sentimental la 28 de ani si alerg din floare in floare cum se spune cand vine vorba de locuri de munca (sunt dat afara la foc automat la luna) nu stiu pe ce motiv, va jur cu mana pe inima ca imi respect obligatiile dar degeaba. Ideea e ca locuiesc cu parintii si nu dispun asadar de finante sa parasesc definitiv locuinta lor, va spun sincer ca M-AM SATURAT de EI, de fiecare data eu sunt principalul vinovat ca sunt DAT AFARA de la locurile de munca, ce as putea face in sensul asta? Simt ca maicamea va muri din cauza mea, jeleste de parca i-au murit rudele si sincer va spun ca nu vrea sa asist la lucrul asta. Niste idei de cum as putea sa incep o viata noua, sa plec de la ei, in definitiv, nu e vina mea, ca au nascut un RATAT GENETIC, la care NU SE UITA NICIO FATA pentru ca e un URAT cu SPUME? Va rog ajutati-ma nu glumesc cu intrebarea asta

50 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Aș vrea eu să te ajut, dar din păcate, mă identific puțin cu situația ta. Avem câteva elemente comune.
Pentru început, eu zic să iei o pauză. De ce spun asta?
De regulă atunci când ne simțim constrânși de vreo situație, atunci reușim să dăm și rateuri.

De recomandat ar fi să lucrezi la persoana ta, poate ai o stimă de sine scăzută, prea puțină încredere în persoana ta și din nou, acest aspect conduce la eșecuri.
Din câte ne-ai povestit, nici familia nu îti oferă încrederea necesară, ci dimpotrivă te fac să te simți vinovat.

De preferat ar fi să ne acceptăm condiția de moment, acea de ratat. Să stii că nu este nimic rău în asta. Reține că un prim pas îl reprezintă conștientizarea.
Nu are rost să îți insufli faptul că ești minunat, atâta timp cât tu te consideri un ratat. Nu te va ajuta cu nimic, și asta pentru că trebuie să fim sinceri cu noi înșine, mai ales atunci când vrem să progresăm.
Ratat ești doar pe moment, dar asta nu înseamnă că nu ai putea mai mult de atât.
Fă curat printre sentimentele și gândurile negative care îți umbresc/ sufocă existența și ai să vezi că, cheia pentru succes este undeva acolo ascunsă printre emoțiile negative.
Eșecurile au un anumit rol, reprezintă un rău necesar.
Ne fac rău doar pe moment.
Trebuie să te regăsești, să știi cine ești și să te placi la fel cum ești. Caracterizarea ta ca fiind "Urât cu spume" nu este suficient pentru ca să ai succes pe plan sentimental. Dacă tu nu te placi, nici alții nu o vor face. Prin urmare, vei rămâne doar un ratat. În continuare, decizia îti aparține. Baftă!

| TFL007 explică (pentru Ofiintă):

Pai hai sa o luam cu inceputul -> 1 am fost facut pe fata URAT de catre fete ( ai idee cum m-am simtit ) si nu de una, de trei, patru etc, realmente din nimic, la orele de romana la meditatii, nici macar nu am schitat un gest ca as vrea sa le abordez si mi-au zis chestia asta de fata cu altii colegi si profesori! 2 -> tinder sau badoo cum era de asteptat 0 matches pentru ca nu sunt de un 8+. 3-> la partea cu job-urile e un BLESTEM efectiv si care nu ii dau de cap, cred ca nu le place nici angajatilor FATA mea, de ma dau afara fara motiv, ba ca eram in probe si nu stiu ce. 4. Am frustrari sexuale, intr-adevar, pe care le-am expus sa zic asa parintilor, explicandu-le situatia penibila in care ma aflu dar pe care ulterior am acceptat-o insa lor le e IMPOSIBIL sa o accepte! CINE E DE VINA in chestia asta >) faptul ca nu merg la psiholog sa imi rezolv problema happy In general problema mea necesita mii de euro pentru o reconstructie faciala a craniului si a unei noi FETE mda

| TFL007 explică (pentru Ofiintă):

Sincer, am ajuns la un punct in care nu stiu ce sa mai cred despre mine, singurile sa le zic asa ''complimente'' au venit valuri de la parinti, de la fete nici nu s-a pus problema ( si prin cunostinte NU S-A LEGAT ABSOLUT nimic ) ala e un moment in care realizezi ca trebuie sa arunci prosopul efectiv, de asta nu inteleg suferinta parintilor vizavi de mine, nu destul sunt eu trist de viata pe care o duc la ce dmz sa ii mai am si pe ei pe ''cap'', pe mine unul ma depaseste realmente

| Ofiintă a răspuns (pentru TFL007):

"Am fost făcut pe față urât de către fete".
În primul rând, nu poți avea așteptări de la toată lumea.
Niște fete de bună credință, cu bun simț și ceva mai cerebrale, nu ți se adresau cu asemenea apelative.
Nu trebuie să te învinovățești pentru orice lucru rău care ți se întâmplă.
Nu trebuie să accepți orice, doar pentru că te consideri urât.
Indiferent de acest aspect, atâta timp cât nu deranjezi pe nimeni, oamenii au obligația de a te respecta.
Majoritatea dintre noi ne intersectăm cu persoane care au un comportament necorespunzător, cu toată că nu le-am greșit cu nimic.
Reține însă faptul că, acele persoane sunt problema, s-ar putea ca la rândul lor să se confrunte cu insecurități, complexe de inferioritate și frustrări.
Este important să nu ai așteptarea ca cineva să te placă, mai întâi de toate, trebuie ca să te placi tu. Până nu se întâmpla asta, vei avea parte doar de frustrări.

| TFL007 explică (pentru Ofiintă):

Foarte profund, exact asta era soluția voalahee hee)

| TFL007 explică (pentru Ofiintă):

Mi-aș dori să experimentezi si tu asta macar odata sa simti cum e, nu zic de două trei ori ca e urat

| Ofiintă a răspuns (pentru TFL007):

Tu ești imbecil de-a dreptul.
Omul încearcă să îți ofere sprijin moral, iar tu îi dorești aceași experiență, de parcă eu sunt vinovată pentru ce ți se întâmplă. Și nu pe mine trebuie să mă lămurești de ceva, că nu eu sunt obstacolul pentru care tu nu reușești să progresezi.
Dar ca să știi, am experimentat destule la viața mea.
Eram destul de neatrăgătoare într-un moment al vieții în care am cumulat 20 de kg din cauza unor probleme de sănătate.
Am suferit în tăcere, știam că nimeni nu o să mă vrea astfel.
Mai toți cunoscuții de vârstă apropiată mă ignorau și desconsiderau.
După un an, am reușit să slăbesc și să ajung la greutatea inițială. Dar in tot acel timp nu am dorit răul nimănui. Cu toate că, după toți acei cunoscuți îmi căutau compania.
S-ar putea ca să nu fi urât doar în exterior, poate ești și în interior.

| cristimihailov a răspuns (pentru Ofiintă):

De ce nu incerci sa il scoti la o intalnire pe tfl007 si sa vedeti daca va puteti ajuta reciproc?

| TFL007 explică (pentru cristimihailov):

HAHA hai sa radem a fost asta o gluma

| cristimihailov a răspuns (pentru TFL007):

Vezi pe cineva ca rade?
Fusese o sugestie reala.
Pana sa apari tu si sa strici ideea.

Iata raspunsul la problema ta.

| TFL007 explică (pentru cristimihailov):

Nici pe departe a dat-o sub forma de ''misto'' daca te uiti mai atent, ar trebui sa fie adus cu picioarele pe pamant ( nu ca nu ar fi ) insa ' e in acelasi **** ca majoritatea de aici, el, la cum arata, ca sa aiba o prietena trebuie sa o castige la loto, o sa vada el cum e dupa 22 in sus fara sa fu ti < o sa innece copii pe banda rulanta>

| anonim_4396 a răspuns (pentru TFL007):

Nu am scris la niciun misto,nu stiu ce degenerati ai intalnit tu de esti asa suspicios,dar te las asa,ca nu te scot eu din vagauna in care estiwinking. Oricum e prea tarziu,chiar daca scapi de depresie,nu mai ai posibilitati de studii,deci nu mai poti sa-ti gasesti un scop in viata! Tu nu esti rata nici ca esti urat nici ca esti virgin,tu esti ratat ca ai picat in plasa asta a societatii! Si tu nu esti in depresie DOAR ca nu ai pe nimeni,tu esti in depresie si ca nu ai altceva de facut in viata! Pana sa ajung eu la starile alea de care zici tu,voi fi deja realizat in cariera,o sa am bani,hobby-uri,o sa calatoresc,o sa uit de toate astea! Altii cum au reusit sa traiasca fara? CUM? Ca nu au stat cu poola in mana si nu si-au plans de mila si au facut ceva in viata! Sa ma aduci cu picioarele pe pamant? Sunt cu ele pe pamant,si lupt ca sa traiesc,asa cum se face in natura! In natura lupti,nu stai! Daca stai,nu faci nimic,ii lasi pe altii sa lupte! "La cum arata,trebuie sa castige o prietena la loterie", ai dreptate, aici chiar ai, crezi ca nu stiu asta? Ba da, crede-ma! Dar uite ca nu-mi pasa! Cum? Mi-ar lua prea mult sa-ti explic si ar fi oricum degeaba!

| TFL007 explică (pentru anonim_4396):

Sa fie asa cum spui tu eu n-am studii, mai editeaza putin comentariul si scrie-l corect gramatical cel putin, daca te vezi nu stiu ce manager la nu stiu ce firma in viitor! E pentru binele tau

| TFL007 explică (pentru anonim_4396):

Sunt destul de capabil sa imi castig existenta din pariuri sportive ( asta daca te fu te grija de viata mea ) asta odata si a doua chestie eu ma refeream la cu totul altceva, tu o tii una si buna pe a ta ca poti duce o viata celibatara fara sa fu ti gen, un lucru in opinia mea aproape imposibil, ti-am zis si ma repet ai rabdare ca nu ai ajuns la aproape 30 sa simti cum e

| cristimihailov a răspuns (pentru TFL007):

Lasa-l boss, nu e cazul de lupta.
Unele victorii te inalta, altele te coboara.

Alege-le pe cele care te inalta. Lasa-l pe el. Unii pot cat pot. Stai frumos pe margine si ii incurajezi.

Nu poti cere pestelui sa fuga...

| TFL007 explică (pentru cristimihailov):

Fix aceiasi gandire, mentalitate o avea si eu la varsta mea, fiind mintit la foc automat de parinti, nu e nicio problema ai 20 de ani, ai timp de fete si bineinteles nu s-a schimbat nimic si nici nu se va schimba ceva pentru ca NU ARAT BINE ( aici nu vreau sa mai intru in discutie ca mi s-a luat, chestii de genul aspectul fizic nu conteaza ). Frustrarile cresc odata cu varsta si nici un alt benefiu pe lumea asta de pilda un job stabil, nu iti va lua gandul de la S E X, pentru ca vei avea un gol in suflet... eu am crezut ca pot sta in dependenta asta a mea a pariurilor la nesfarsit departe de normalitate, de ce vad pe strada, cupluri tinandu-se de mana si sarutandu-se, ajungi la un moment dat cand ti se umple efectiv paharul.

| TFL007 explică (pentru cristimihailov):

La varsta lui pardon am uitat sa editez

| cristimihailov a răspuns (pentru TFL007):

Banuiesc ca stii: lumea nu se va schimba ca tu nu te simti bine in pielea ta. Ci se va schimba in momentul in care tu vei schimba modul in care vezi lumea. Pune-ti ochelari roz, verzi, violeti sau ce culoare vrei tu ca lumea sa se vada altfel.

Si scoate-ti ochelarii aia de cal care te fac sa vezi doar inainte si bucura-te de 360 de grade in fiecare parte.

Ce incerc sa iti spun este ca atata vreme cat crezi ca nu este nici o solutie, ei bine ai dreptate. Esti pierdut, depresiv si faci umbra pamantului degeaba.

Dar in momentul in care crezi ca ai o sansa sau vrei si lupti pentru acea sansa atunci, iar ai dreptate.

In loc sa te plangi si sa ne pierzi vremea, ia-o constructiv si la rece:

Se dau:
1. Esti urat cu spume
2. Vrei sa ai o prietena.

Ce faci?
1. Vezi daca poti sa schimbi ceva la tine.
2. Nu poti, ok, asta este, cu asta defilezi. Iesi la vanatoare. Mergi la niste cursuri de dans sau alte chestii pe unde se mai plimba fetele.
3. Platesti si tu cateva luni un abonament pe sentimente si tragi in tot ce misca si are sani.

Esti invins cand te crezi invins.

Asa ca in loc sa te smiorcai pe aici, pune mana si trimite mesaje, cere ajutor la prieteni, incepi sa te activezi odata.

La cat vrei sa te activezi? La 50 de ani?

Poate raspunsul pare dur si crud, imi cer scuze daca asa se simte.

Din pacate este simpla realitate din punctul meu de vedere si esti in aceasta situatie pentru ca ai permis asta.

Tu alegi.

| TFL007 explică (pentru cristimihailov):

Am decis sa ma retrag definitiv din cursa asta, de a deveni un om normal, am 28 cum am zis, imi e imposibil sa imi fac o relatie ca nu ma plac fetele, simt ca am imbatranit, vizibil sunt mai urat ca inainte ( am incercat tot felul de frizuri, mi-am lasat barba, nimic aceleasi rezultate ), zilele sunt luni si lunile sunt ani, deci da ma declar invins happy traiesc pentru jocuri de noroc, asta mi-a mai ramas si nu ma poate judeca nimeni pentru ca nu e in pielea mea sa inteleaga ce patesc...ce e mai frustrant pentru un aflat in situatia mea -> cand mata si tacto iti tot sufla-n kur ca arati bine de vreme ce stii foarte bine realitatea, cum esti vazut in societate!

| TFL007 explică (pentru cristimihailov):

Mai aveai putin si ma directionai pe un abonament la tinder, profund mesajul tau, problema pe care ma deranjeaza acum pe mine e faptul ca parintii mei nu inteleg realitatea pe care le-o spun, ei tot o tin pe a lor si asta ma face pe mine sa ma simt si mai depresiv, in loc sa imi inteleaga frustrarile si macar sa aiba decenta sa se opreasca din ''baliverne'' ei mai rau mi le accentueaza!

| cristimihailov a răspuns (pentru TFL007):

Cand abandonezi jocul doar pentru ca altii incearca sa iti insufle incredere, nu mai conteaza motivele, ai pierdut.

Si tu, si eu.

Pentru unii esti ratiunea de a fi. Esti viitorul lor. Pentru altii esti un nimeni.

Dar asta stii si tu.
Si e pacat. E greu sa fii hopeless.

Poate cineva specializat ar putea sa mai aduca ceva speranta in viata ta.

Insa noteaza cuvintele astea: problema esti tu, nu faptul ca esti urat cum spui tu. Nu zic ca esti frumos. Zic doar ca problema esti tu.

| TFL007 explică (pentru cristimihailov):

Viata mea a fost un chin din nastere omule, asta pe langa fata de ca cat cu care m-au inzestrat ai mei, nu vrei sa stii copilaria mea, batjocura de la scoli, toate astea mi-au daunat, sunt constient ca nimic nu ma mai salveaza, daca de undeva din nimic ar aparea o persoana in viata mea si as avea o relatie tot nu ar functiona, pentru ca am lipsuri, nu am experienta si toate cele si asta datorita faptului ca nu am avut si eu gram de noroc la nastere sa mai nasc mai ok ca altii norocosi ai pooli

| TFL007 explică (pentru cristimihailov):

Societatea, modul in care am fost tratat de mic, m-au inchis in mine si singura mea ''scapare'' au fost pariurile sportive, un fenomen care mi-a adus satisfactii destule ( stiu cum sta treaba cu ele ) probabil daca nu era asta, acum as fi innebunit de tot, am fost facut urat jignit in scoli de fete, mai tot timpul ma bateam cu baietii din nimic si asta dintr-un motiv banal ca nu le placea fata mea!

| cristimihailov a răspuns (pentru TFL007):

Eu nu zic ca ai trait in noroc si puf.
Nu zic ca nu ai suferit.

Ma tem ca nu intelegi sau nu stiu sa iti explic punctul meu de vedere:

Nu mai conteaza ce ai patit sau cat ai suferit. Este trecut. Ar trebui sa ajungi la intelepciunea da a alege prezentul si viitorul.

Atat. Restul sunt detalii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Există așa se pare și personaje ca dta care par sortiți eșecului pe toate planurile.
Din ceea ce enunți aici, nu rezultă care este esența problemelor dtale.
1. Dat afară după o lună sau foarte repede de la ORICE loc de muncă la foc automat? Dar cei ce te du afară, oameni diferiți, locuri de muncă diferite, nu ți-a comunicat nimeni motivul, toți la grămadă au ceva cu tine, spui nu știu pe cee motiv, chiar nu ști, nu ți-a spus nimeni, doar te-ai trezit cu decizia de lichidare? Iar cauza e la dta, dar care. Povestește ce ai pățit la ultimul loc de muncă, la ultimul, de exemplu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Legat de partea cu munca, de ce te dau afara? Care este motivul pentru care fac asta? Data viitoare cand se intampla asta, noteaza-ti pe ceva si apoi ne zici exact ce au zis ei, exact motivul. Ca sigur un motiv au si ei.

Legat de a doua parte... fii mai sigur pe tine, nu esti urat. Se intampla sa fii asa cum esti tu, daca ai un nas intre doi ochi si gandesti normal, esti la fel ca toti ceilalti. Lipseste increderea in sine. Lucreaza la asta.

| TFL007 explică (pentru DoarBogdan):

Sunt curios m-ai văzut tu cum arăt sau cv de genul ......lasa-ma cu încrederea ta Ca nu e vorba de asa ceva

| TFL007 explică (pentru DoarBogdan):

La partea cu munca nici eu nu prea inteleg sincer si pe mine ma depășește situația, sunt prins într-un cerc realmente de parcă numai am scăpare, tot ce vreau e sa nu mai aud de a mei ( si nu glumesc cand spun asta ) si sa muncesc undeva si pe nimic doar atat.

| DoarBogdan a răspuns (pentru TFL007):

Daca vrei sa nu mai auzi de ai tai, te muti de acolo si gata. Legat de munca, inca odata... nu pot sa te dea afara fara sa iti zica motivul clar pentru care au facut asta. Daca respecti obligatiile si faci ce se cere, nu au cum sa te dea afara.

| Frank51 a răspuns:

Iti lipsesc niste elemente de baza: curaj, tupeu, incredere, optimism, motivatie.

Uite cum facem, iti pun la dispozitie atat aici in Romania cat si in Germania 5 locuri de munca, in domenii diferite. Alegi unul si pleci cand doresti tu, ce zici?

| RoCkKiD a răspuns:

Ai vreo pasiune? Ceva ce iti place sa faci in timpul liber?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-ti viata in piept si mergi in strainatate sa faci bani.

| TFL007 explică (pentru anonim_4396):

Daca ar fi asa usor toti ar pleca in strainatate

| anonim_4396 a răspuns (pentru TFL007):

Cine spune ca e usor? Cine spune ca viata e usoara? Viata e o lupta, trebuie sa supravietuiesti. Iti trebuie tupeu si curaj, ai ceva de pierdut? Gandeste-te ca viata ta nu se va schimba daca nu iei masuri. Aici in tara se fac foarte greu banj, recomand sa iti iei viata in piept sa pleci minim 1 an si sa iti faci banii tai.

| TFL007 explică (pentru anonim_4396):

De acord, aici faci bani greu si cu o calificare la mana, dar fara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai:data viitoare cand esti dat afara intreaba de ce te-au dat afara! Mi se pare ciudat sa te dea afara ca esti urat! Oricum,nu esti singurul,multi au probleme in acest "market al job-urilor".Si in final,daca vrei tu bineinteles,pune si tu niste poze cu tine aici, sau da si tu un cont de social media(daca vrei mi-l dai in privat)ca m-ai facut curios! Sa vad daca esti atat de urat pe cat zici! De ras normal ca nu voi rade, ca urat sunt si eu! Si mie mi-au zis fetele asta, dar nici chiar asa dintr-odata, doar cand era subiectul in discutie!

| TFL007 explică (pentru anonim_4396):

Pe bune, i have a sharp face with a double chin, ma iei la mișto, chiar vrei sa vezi cum arat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TFL007):

Nu te iau la misto! Bro, vezi ca si eu sunt urat! Asa de cancer ma crezi ca fac misto de unul in aceeasi situatie ca mine? Bine, daca nu vrei nu arata, am zis, dar sunt multi care chiar nu-s asa urati asa cum se cred! In fine!

| TFL007 explică (pentru anonim_4396):

Eu sunt o fire foarte impulsiva, crede-ma, doar ai citit pe aici si ma enervez foarte tare, ce p l m nu ai inteles am o fata ascutita cu GUSA ce poate fi frumos in asta, ma poti lamuri? ca nu vreau sa mor prost

| TFL007 explică (pentru anonim_4396):

Tu nu ai trait ce am trait eu, sa fiu facut URAT pe fata la orele de meditatii cu profesor de fata si cu altii baieti pe langa, m-am simtit ca ultimul **** si asta fara sa am cum sa spun o directie spre a aborda fetele respective, a venit mai mult asa indirect!

| anonim_4396 a răspuns (pentru TFL007):

Si mie mi-au zis multi pe Facebook(necunoscuti)niste insulte nasoale rau de tot! Ba, da rau de tot! In viata reala n-a fost mare branza sau asa(decat am mai fost tachinat din cand in cand atunci cand era un subiect care are legatura cu aspectul sau relatiile), dar crede-ma ca si pe net e naspa ca acolo vad multi si se alatura si eu! Mna, ce sa mai zic?!

| TFL007 explică (pentru anonim_4396):

Eu inteles ca vrei sa dai sfaturi bune, doar atat iti zic ca un sfat prietenesc, acum nu simti nimic ca nu stiu cat ai 18 19 20, nu te macina faptul ca nu ai dat la scorbura, dar o sa ajungi la vorbele mele, asculta bine, cand o sa ajungi sa fii virgin batran de la 25, 26 in colo, nici nu iti imaginezi prin ce o sa treci, de la lipsa poftei de mancare, pana la lipsa somnului, semn clar ca ai nevoie sa fu ti si ce sa vezi NU POTI ca esti urat ca poola, doar asteapta

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ei*

| anonim_4396 a răspuns (pentru TFL007):

Cu masturbarea cum ramane?

| TFL007 explică (pentru anonim_4396):

Pai nu stiu, mai bine te-ai oprii din comentarii ca observ ca ma cam iei la poola si mie nu imi plac lucrurile astea, ok?

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns:

Ai o calificare? Incearca sa inveti ceva practic și lucrurile bin de la sine

| TFL007 explică (pentru 95AnastasyaNastyaSya0997):

Am avut o ruda de care m-am rugat insa nu a vrut sa auda, si-a ajutat un prieten cu un job in afara ...nu stiu daca in 28 de ani am avut un gram de noroc in CEVA, NIMIC 0

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns (pentru TFL007):

Toți avem noroc daca stim unde sa căutăm?
Tu depinzi de o singură persoană? nuuuuuu
Daca vrei un job in strainatata ce ai facut pentru asta?
Ai invatat o limba străină? Ai obtinut o calificare? Ce vrei sa faci acolo?
Eu voi pleca in strainatate sa lucrez
Pentru asta invat acum sa obtin o diplomă și nu voi avea nevoie de ajutorul vecinuluihappy

| TFL007 explică (pentru 95AnastasyaNastyaSya0997):

Trebuie sa fac ceva in sensul asta, macar, de voi reusi asta intr-un fel voi scapa de stresul asta, care mai nou a devenit o problema pentru parintii mei, viata pentru unii chiar nu e DULCE ca VINUL din pacate si trebuiesc luate lucrurile ca atare

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns (pentru TFL007):

Cine a spus ca viata este usoare?
Este grea
Dar dacă esti atent vei vedea ca ne putem descurca daca muncim.