| polkmn a întrebat:

Saaalut
deci
am o situatie mai naspa
parintii sunt divortati dar tot se impaca si tinand cont ca tatal meu e violent si a abuzat de mine, o ruda vrea sa ma "adopte". ce pasi sunt de urmat? cam cat timp ia? se poate si impotriva vointei parintilor mei?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Adoptia nu se poate face daca esti major si nici fara acordul parintilor minorului, decat daca acestia ar fi decazuti din drepturile parintesti si poate dura cca 1 an.
Pentru detalii poti citi legea adoptiei, nr.273/2004, republicata in 2014, cu md. si compl. ulterioare.
Detalii gasesti si aici:
http://www.protectiacopilului6.ro/......i_pg_0.htm

| Violleta2022 a răspuns:

Legal, nu se poate face nimic impotriva parintilor tai!
Trebuie semnatura de aprobare a adoptiei, de la ambii parinti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai dreptul sa te muti la un alt membru al familiei, daca tatal tau refuza, poate fi bagat la puscarie.

| HLucian a răspuns:

Salut. Din punct de vedere legal..ar trebui sa se sesizeze protectia copilului..prin care tu sa iesi din custodia lor.iar mai apoi acea ruda sa inceapa procesul de adoptie. Nu este usor, e un drum destul de lung si epuizant. Imi pare rau, insa nu te intrista, ramai cat de pozitiv poti. Comunitatea TPU iti va fi mereu alaturi. Bafta!