| jocker199 a întrebat:

ma confrunt cu o situație destul de delicată...
Ai mei sunt divorțați de 8 ani, totul a fost ok i-am înțeles, nu i-am criticat pana anul acesta când m-am mutat cu mama (locuiește în afara). Primele zile am fost foarte fericit nu am avut nici o problema... dar de câteva zile au apărut stări de gelozie împotriva actualului ei bărbat? Este normal sa fiu gelos pe el ținând cont ca am mai petrecut timp cu el și ma înțeleg foarte bine cu el?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este problema ta daca mama ta se intelege bine cu el.

| jocker199 explică (pentru darrio2007):

Datorita faptului ca TPU nu îmi da voie sa scriu același rasp mai multor persoane te rog sa citești răspunsul dat colegului mai sus

| PersonajFictiv a răspuns:

Esti egoist din punctul asta de vedere.
Daca ea e fericita trebuie sa te bucuri pentru ea, ca e mama ta.
Daca o iubesti vrei sa fie fericita.Gelozia apare cand te gandesti doar la fericirea ta.
Mai ales astia in relatii cum o ard, legati unii de altii cu niste lanturi invizibile, dependenti de senzatii.
Cand o sa realizezi ca ea e fericita cu ala si o sa vrei sa fie in continuare asa, o sa dispara gelozia.

| jocker199 explică (pentru PersonajFictiv):

Ma bucur pentru ea ca este fericita și ca se înțelege cu el. și eu ma înțeleg foarte bine cu el este un băiat de nota 9 (nu exista perfectiune) 6 ani din momentul în care am aflat de ei nu am avut nici o problema din potriva acum o luna când a cerut-o în căsătorie m-am simțit foarte bine pentru ei dar de câteva zile ceva s-a schimbat și nu înțeleg de ce și dacă este normal

| jocker199 explică (pentru PersonajFictiv):

Iar în legătură cu egoismul nu se pune problema. ai meu au divorțat din cauza ca mama nu suporta o persoana care bea (și cu mine a avut câteva certuri când am înțelept sa beau intre timp am renunțat ) iar ca sa nu se certe cu viitorul ei bărbat am mințițo de câteva ori când ma întreba dacă el bea când ajunge în tara deși o ținea lângă de dim pana seara o ținea lângă care o sapt

| jocker199 explică:

Ei locuind în afara nu prea am avut ocazia sa ii vad, el având un job la care își face singur programul 3 luni pe an în timpul verii vine în tara în ultimii 4 ani am fost în fiecare vara la el am stat cu săptămânile am ras am glumit, ma bucur pentru ei. în schimb pe ea am văzut-o 4 luni în 8 ani m-am hotarat sa vin aici la insistentele ei sa fim aproape unu de altul dar de care ori este vb sa petrecem timpul unu cu altul aud același răspuns "trebuie sa fac curat" "trebuie sa fac mâncare" "trebuie sa plec la munca"