| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa relatez povestea si in final sa pun intrebarea pornind de la urmatorul citat:"Tot ce e frumos trece mult prea repede"Parintii mei nu isi mai vorbesc.Din nou.Pana astazi vorbeau si era totul ok.Mama isi gasise loc de munca.Erau fericiti.De asemenea si eu, iar astazi cand mama a plecat la munca a refuzat sa mai vorbeasca cu tatal meu.Nu s-au certat.Acum tatal meu vrea sa plece spunand ca s-a saturat sa mai traiasca asa tinand cont ca s-au mai certat nu si-au vorbit. Tatal meu nu e violent, nu e betiv si totusi mama se comporta foarte ciudat.Din cauza aceasta nu mai pot sa fiu EU.Plang incontinuu si stau singura.De impacat nu ii pot impaca, dar as vrea sa uit cumva sa fac ceva anume ca sa numai am starea asta de spirit.Cum imi sugerati sa procedez?

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ca sa fie povestea mai clara, trebuia sa ne spui si de ce mama ta nu vorbeste cu el. Sunt sigur ca tu stii motivul. Fara sa ne dai detaliul asta, nu te poti astepta la un raspuns satisfacator.

| Fatamuntilor a răspuns:

Scumpa mea, in fiecare familie sunt chestii de genul asta. Poate mama ta are probleme la servici si nu vrea ca voi sa va inngrijorezi.
Cauta un moment prielnic, cand mama ta gateste de exemplu.Te oferi sa o ajuti, curarata si un cartof, o ceapa si stari de vorba fetele.Dar depinde si relatia care este intre voi doua. Daca este relatie normala poate iti va spune de probemele ei.SIGUR nu-i ceva grav.Nu mai plange ca nu te ajuti cu nimic.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Poate ca unii ti-au recomandat sa nu te bagi, dar eu iti recomand contrariul.
In nici un caz nu trebuie sa te condamni. Tine minte ca acum, tu esti singura peraoana care le aminteste de ce sunt impreuna, ca te iubesc si se iubesc.
Tu esti comoara lor.
Ia-i de mana pe amandoi, si aseaza-te intre ei, si spune-le sa-si vorbeasca. Sa-si aminteasca de cat de mult se iubeau, si ce rod minunat a dat iubirea lor: TU!
Am incredere in tine.

Cu stima,
Neo

| DeeaDeuTsa a răspuns:

Pai gandeste pozitiv si eu zic sa nu te bagi in treburile lor ca probabil, vei agrava situatia... Sau nu stiu, incearca sa vorbesti cu fiecare intre 4 ochi si vezi parerea fiecaruia si spune-le amandurora sa te asculte si pe tine, sa vada ce ai de zis si asa poate vei rezolva situatia asta si totul va fi bine ca inainte.

| Lakatos_Tiberiu_Lakatos_Tiberiu_1986 a răspuns:

Buna.Fi tare in tine si ai sa treci peste asta viata merge inainte si cu bune si cu rele.Ce spui de mine ca eu am crescut fara ei si uite, sunt realizat lucrez la fel si nevasta mea avem 2 copii si mai vine unu acuma.Si eu am crescut orfan.Rabdare si incredere sa ai in tine ca restul vin de la sine.