| Adrian323 a întrebat:

Ce avem de facut in cazul in care intr-o relatie apare monotonia?

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Ti-ai facut userul doar ca sa pui intrebarea asta? Inseamna ca esti chiar ingrijorat...
In orice relatie apare si obisnuinta, monotonia. Depinde insa dupa cit timp si cit e de apasatoare. Uneori ii spui tihna, daca nu te deranjeaza, alteori ii spui monotonie daca vrei ceva mai multa adrenalina.
O sa ma leg intii de comunicare. E, cred eu, extrem de importanta in toate cuplurile. Ori ati ajuns la saturatie, vorbind toate nimicurile ( ca doi prieteni), ori sinteti prea diferiti si ceea ce va spuneti nu il intereseaza pe celalalt, asa ca ati ajuns sa va vorbiti formal, rar.
Daca tineti unul la altul insa sinteti si extrem de diferiti, pe linga plictiseala asta despre care vorbesti, pot aparea si conflictele.
Cred ca doi oamenii trebuie sa aiba opinii, preocupari comune in mare parte incit sa fie compatibili. Daca te inscrii cu partenera ta in zona asta, atunci sint sanse sa te " plictisesti" mai rar pe viitor. Fa-i surprize, mai rupe din ritm, si iti va raspunde si ea la fel.
Incearca sa te porti mai ca la inceput, cu mai multa grija pentru felul in care arati, cum te porti cu ea, cum te exprimi si iti va placea asta si tie si ei. E ca un nou start!
Daca a disparut insa atractia, totul e doar o amagire si un sir de compromisuri acum si pe viitor.
Tu stii...
Succes!

4 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Ce mă amuză pe mine ăştia care încearcă să reîncălzează mâncarea.
Apare monotonia, deci e clar că nimic nu va mai fi cum a fost. Cea mai bună chestie pe care o poţi face este să te desparţi de respectivul/a. Asta, dacă nu-ţi place monotonia.
Sau poţi încerca trucuri ieftine postate de ăştia care au răspuns înaintea mea, şi să te minţi că ai o viaţă ultra-palpitanta, când tot ce faci este să cauţi chestii pentru a evita monotonia.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Eu n-am întâmpinat(încă :D!) astfel de probleme...ca să-ți dau un sfat personal, dar poate reușești să te "inspiri" din link-urile de mai jos:
http://www.qbebe.ro/......_din_cuplu
http://mundisense.wordpress.com/2012/02/27/monotonia-in-casnicie/

| Sara67 a răspuns:

Nu mai simti fluturasi in stomac? Inventeaza activitati care va vor aduce aproape in fiecare zi, faceti-va mai mult timp unul pentru. altul, ofera-i mici atentii care stii ca-i vor face placere.Mult noroc.

| Adrian323 explică:

Multumesc!