| ChiukiuHamsler a întrebat:

Am 12 stau intr-o familie care nu este saraca dar totusi nu primesc alocatia. De 7 ani se intampla asa. Mama nu vrea sa mi-o dea. Si de exemplu când vreau sa cumpar ceva, imi spune sa iau din banii mei. Si acei bani i primesc doar de ziua mea( primesc cam 20 de lei) si de craciun(50 lei). Va rog sa ma ajutati cum as putea avea alocatia.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Alocatia revine persoanei care te intretine, care iti cumpara haine, rechizite, mancare. Nu o poti avea tu, nu este deloc dreptul tau si ar fi incorect sa o primesti, bani nemeritati si necastigati in nioci un fel. Poti, cel mult, sa o rogi pe mama ta, sa iti permita sa iti alegi tu hainele si rechizitele pe care ti le cumpara din alocatie (adica sa ai un cuvant de spus privind modul in care este cheltuita, alegandu-ti haine si rechizite pe gustul tau)

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-o poti primi tu la varsta de 12 ani. Numai dupa 14 ani si cu acordul parintilor o poti primi personal, prin posta sau card de debit.

| Adry05 a răspuns:

E normal sa nu ti-o dea. Esti prea mic/a si e clar ca nu esti suficient d responsabil/a ca sa-ti dea atatia bani pe mana dintr-o data.
Nu cred ca maica-ta/taica-tu nu-ti cumpara ceva dulce sau altele daca le ceri, asa ca nu mai dramatiza atat din nimicuri.

| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta nu are de ce sa-ti dea alocatia, aceea sunt bani primiti de la stat pentru intretinerea ta, nu pentru propriul tau buzunar.
Un copil de 12 ani nu are nevoie de bani, pentru ca parintii ii dau tot ce trebuie: hrana, imbracaminte, incaltaminte, educatie, locuinta samd.

| danay72 a răspuns:

Vorbește cu ea despre acest lucru. Spune-i de ce vrei bani și explica-i cum te simți. Dar nu o acuza de nimic. Apoi, răspunde cu blândețe și respect profund. Un raspuns blând îndepărtează furia.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Alocatia aia nu este pentru fitele tale, este destinata parintilor tai ca sa-ti faca cumparaturile necesare pentru scoala si sa te intretina pe perioada studiilor.

| Random123456 a răspuns:

Eu nu mi-am primit niciodata alocatia si nu am facut atata caz. Cred ca parintii tai iti asigura necesarul si nu vor sa devii o "piti" care se lefaie si are tot ce vrea la mana. Vor sa te faca sa iti dai seama de importanta banilor si vei realiza si tu asta in timp. Pentru ca peste cativa ani nu vor mai fi mami si tati sa iti dea si va trebui sa "iei din banii tai". Asa ca stai la locul tau ca inca esti micuta si nu ai nevoie de bani pentru prostioarewinking

| Anjaa a răspuns:

Nici eu nu primesc alocația și bănuiesc ca sunt mulți alții în aceeasi situație. Gandeste-te ca din acei bani (80 lei) se presupune ca tu ar trebui sa trăiești 1 luna. Eu sunt convinsa ca părinții tai iti oferă mult mai mult si ca păstrează banii spre binele tău. Ești încă mica și nu poți înțelege anumite lucruri. Pentru a face rost de bani ai putea sa îndeplinești anumite sarcini suplimentare în casa, dacă părinți vor fi de acord sa te rasplateaca cu banj. Nu trebuie sa te superi, sunt părinții tai și iti vor doar binele.

| Dorito a răspuns:

Oricum parintii tai te intretin. Nu mai fa atata caz din asta. Niste bani in plus i-ar ajuta cu mult, in timp ce tu, cel mai probabil ca ii vei cheltui pe nimicuri.