| Nelly15 a întrebat:

As vrea sa ma ajutati cu un fel de problema de familie. Nu stiu daca e de la mine, sau de la ei, insa parintii mei parca nu ma inteleg, nu pot sa zic ca sunt extraordinar de rai, sunt altii si mai rai, insa nu ii pot intelege. Deci: Mama mea efectiv imi reproseaza si urla la mine ca nu fac nimic, ca nu sunt in stare de nimic si ca nu am nimic in cap. Camera mea e mereu curata perfect, imi dedic mai mult timp decat e nevoie scolii si incerc sa ajut cam cu ce pot prin casa. Dupa ce termin cu toate astea, de la vreo 7-8 cand se da stingerea la mine, intru si eu pe calculator. Si pentru orele astea in care stau (Nici macar nu ma joc sau ceva.) mi se zice ca stau toata ziua pe calculator si nu fac nimic. Pot sa zic ca sunt un copil modest, avem un venit maricel, avem suficienti bani, niciodata nu primesc sau cer ceva, in casa aproape ca nu se investeste nimic, foarte multe lucruri din casa sunt lucruri primite de la altii, desi noi ne permitem. Unde sunt banii aia? Ce se intampla cu ei? La scoala nu primesc niciun ban, in schimb sora mea primeste zilnic 3-5 lei. De asemenea, tatal meu imi tot reproseaza ca sunt slab (Aici nu pot sa-l invinovatesc, sunt cam slab dar incerc din rasputeri sa devin mai in forma.) I-am propus sa-mi cumpere un abonament la sala (50-60 lei pe luna, nici gand.) I-am intrebat la inceputul verii daca imi pot cumpara o veioza si mi-au zis ca nu sau ca poate de Craciun. (50 lei.). Nu ma plang de lucru material insa voiam sa va zic ca nu le cer luna de pe cer. Incerc sa fiu un om matur si sa indur tipetele dar am si eu o limita. Ma enerveaza si mai tare ca se face o diferenta enorma intre mine si sora-mea. Atat la lucru in casa cat si la atentie.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai parinti prosti care nu stiu sa iti ofere afectiune, dar daca continua asa cand vei ajunge sa lucrezi pentru o multinationala in dubai si te vor suna sa te intrebe cum o duci esti bine, tu le zici hai afara sa nu aud de voi pentru ca nu ati stiut sa ma tratati bine cand eram mic. Daca ai potential de invatare tinete de studii pentru ca strainii cauta romani ca ceaiul fierbinte si sant bine renumerati la salariu cei cu facultate asa. Invata cum sa iti schimbi viata chiar din momentul in care vei citi mesajul asta https://www.youtube.com/watch?v=IhHXv1imWaw si sa nu-i zici lu sorata asta pentru tine, vei ajunge mai presus decat ea si cei care nu stie cum sa te respecte aia nu-s parinti pentru tine

| Donsavas a răspuns:

Insista sa ti dea bani de sala si petrece ti mai mult timp acolo decat la calculator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate te urăsc.
Sau poate joacă la păcănele.
Sau poate-s banii lor și fac ce vor ei cu ei.

| Nelly15 explică (pentru anonim_4396):

1. Nu vad sincer motive, as fi enumerat si asta la un moment dat dar nu eram sigur cat de lung o sa iasa textul asta si n-am vrut sa fac aici un roman.
2. Nu joaca, am cercetat, in schimb fumeaza amandoi cam mult. Dar tot nu e asta cauza, si in plus, n-am zis ca nu avem, am zis clar ca avem SUFICIENTI, insa nu sunt folositi la nimic.
3. Este o chestie logica, insa am specificat clar faptul ca nu asta ma intereseaza pe mine, ci doar ca eu nu le cer nimic material.

Te rog sa citesti de mai multe ori daca chiar ai o intentie buna de a raspunde. Nu raspunde doar sa te aflii in seama. Mersi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nelly15):

Poate strânge să-ți ia ceva, nu să arunce banii pe tâmpenii, deși faza cu veioza și sala e cam absurdă

| Ela05 a răspuns:

Am trăit și eu o diferență asemănătoare decât că mult mai dură în cazul meu. Sincer eu zic să mergi la un psiholog întâi tu să îi expui situația și cum te simți să vezi ce soluție îți dă el. Eu cred că o terapie de pereche ar putea ajuta, dar asta depinde și de părinți tăi.
Sincer nu prea ai multe opțiuni în situația asta, decât să apelezi la ajutorul altor persoane cum ar fi un psiholog, diriginta (sau învățătoarea, depinde de ce vârstă ai). Ești total dependent de părinți, până vei putea să te întreții singur cred că mai ai de așteptat.
Ai încercat să vorbești vreodată cu ei? Dacă nu ai încercat încearcă, eu știu. So unele că îți afectează autoestimă comportamentul lor față de tine. Nu știu ce să zic sincer.