| anonim_4396 a întrebat:

Salut!

Am nevoie de cateva sfaturi, poate de la persoane putin mai experimentate.

In primul rand sunt barbat si ma indragostesc foarte, foarte greu. Dar atunci cand totusi apare cineva special nu stiu cum de dau doar de fete indisponibile emotional sau care au ganduri cu altii, cu gandul tot la fostul si asmd. Nu stiu daca e o problema doar la mine sau doar am ghinion in dragoste.

Acum cateva luni am cunoscut o fata care tocmai se despartise de fostul iubit. Fiind in acelasi cerc social, ne-am imprietenit si am iesit cu ea, asa la o simpla plimbare, ca si prieteni. Mi-a spus ca desi au trecut aaproximativ 6 luni de cand e singura, tot se gandeste la fostul si ca undeva in adancul ei spera ca poate se vor impaca candva. Spunandu-mi chestia asta, m-a darmat de tot. Nu mi-am facut cine stie ce asteptari cu ea, dar fiind ca incepusem sa o plac mi-ar fi placut sa fie si ea deschisa spre ceva nou.
Nu i-am spus ca o plac, nici nu am prea avut cum si in plus suntem si colegi, iar daca ma refuza, o sa fie un pic jenant apoi sa mai colaboram, atat pentru mine cat si pentru ea cred si de aceea as fi vrut sa fiu cat de cat sigur ca ma place mai mult ca pe un simplu amic.
Asa ca si prieteni, ne intelegem destul de bine. Ne povestim chestii mai intime, de acasa, foste relatii, etc, iar atunci cand suntem fizic unul langa celalat, prelugim cat de mult putem interactiunea, in sensul ca daca avem timp sa stam 1 ora, amandoi facem pasi sa stam mai mult decat am planificat, probabil pentru ca ne place compania celuilalt. Insa nu vreau sa ma mint, pentru ca astea nu sunt semnale, dupa parerea mea, ca ma poate privi mai mult ca pe un amic. Ma gandesc (poate ca un prost) ca la un momendat o sa se indragosteasca de mine, doar ca mai are nevoie de timp sa treaca peste.

Nu stiu cum sa procedez cu ea. Daca mai are rost sa mai continui sau nu. Am incercat sa vorbesc si cu altele fete, ca sa mai uit de ea, insa nu pot. Pe ea o plac si parca nu mai vad alta fata in loc.
Nu stiu de unde am to ghinionul asta tipele care imi plac. Nu imi doresc decat o fata pe care eu sa o plac si ea sa ma placa la randul ei si nu visez la dive, vedete, etc. vreau doar o fata simpla.
Am o stare foarte naspa din pricina asta. Iar intamplarea cu fata de mai sus, parca mi-a pus capac si mai tare. Desi am de toate ma simt gol ca nu reusesc sa cunosc pe cineva potrivit pentru mine. Mentionez ca am 28 de ani si incept sa simt din ce in ce mai tare cum timpul se scurge pe langa mine fara rost.

Cateva sfaturi mi-ar fi de ajutor, atat despre ce sa fac cu fata de am povestit mai sus cat si la general cu situatia mea.
Va multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Anonimoak a răspuns:

Hei! Și mie mi se pare ca iti da semnale, dat fiind ca ii place compania ta si va spuneti lucruri intime. Abia terminând o relație, chiar dacă au trecut 6 luni, pentru ea ca fata are frica de a încerca ceva nou. Trebuie sa faci tu primul pas.

| Anonimoak a răspuns:

Hei! Și mie mi se pare ca iti da semnale, dat fiind ca ii place compania ta si va spuneti lucruri intime. Abia terminând o relație, chiar dacă au trecut 6 luni, pentru ea ca fata are frica de a încerca ceva nou.Trebuie sa faci tu primul pas.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

.Spunandu-mi chestia asta, m-a darmat de tot. De ce? Vorbele sunt vorbe. pentru ca astea nu sunt semnale. Dacă astea nu sunt semnale, care sunt? Nu stiu cum sa procedez cu ea. Cere-o în căsătorie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Schimbă-te rapid ca om că deja te apropii de 30 de ani.

| rodicajmekera a răspuns:

Eu daca as fi in locul tau mi as readuce aminte ca o viata am si sa nu o irosesc. iti dau un sfat. eu zic sa o scoti in club intr o seara, poate cu altcineva, sa nu fie prea ciudat doar voi doi, sa va imbatati bine de tot si sa vezi daca se da la tine sau ceva. pentru ca atunci cand esti beata nu mai faci lucruri constiente de loc. ceea ce inseamna ca subconstientul ii ia locul, iar de fapt ce gandeste subconstientul nostru e ceea ce vrem noi cu adevarat.