| Anonim420420 a întrebat:

Am o problema care cred ca ma va afecta pe viitor foarte grav emoțional. Tatal meu ma cearta extrem de des. Tipa, darama, buseste pe motivul ca eu ma joc toata ziua. Spune ca nu fac nimic in casa. Nu muncesc, nu fac absolut nimic. Imi spune ca de ce nu am facut aia, de ce nu aia chiar daca el in principiu nu m-a pus sa fac chestia aia. Vrea sa stiu eu cand sa fac totul. Mereu tipa ca eu stau doar sa ma joc in casa. Ce as putea face? Mai am putin si devin major. As vrea sa nu mai depind de ei si sa ma angajez. Ce as putea face sa nu mai fiu afectat de ce spune el si ce ar trebui sa fac ca sa ma înțeleaga sau sa ii fac pe plac, orice si face pentru el nu e bine.

7 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu e ok ce ți se întâmplă, dar nu trebuie să te pună nimeni să faci curat, ai 18 ani imediat, ai și tu ochi și poți vedea ce ai în jurul tău, bănuiesc că îți dai seama când trebuie să dai cu o mătură și să speli un vas.

| Endoryus a răspuns:

Atata timp cat nu te bate cu fiecare ocazie care o are, nu trebuie sa dai in depresie degeaba. Stai linistit, mai ai putin si scapi. Oamenii de genul nu or sa fie multumiti niciodata. Nici daca esti premiant, cel mai bun din scoala, la olimpiade etc. Nu iti bate capul. CUm am zis, mai ai putin si scapi.

| Mindcraft a răspuns:

Salut. Am trecut si eu printr-o situatie foarte similara cu tatal meu pentru mai multi ani.
Am reusit sa fac fata si sa trec peste abuzul lui emotional si mental deoarece am reusit sa gasesc calitati pozitive in mine insumi in ciudata criticii si insultelor constante.
Tine minte ca ce conteaza cel mai mult este propria ta parere personala. Concentrezata asupra calitatiilor tale pozitive si bucurate de ele dar intre timp incearca sa muncesti si sa scapi sau sa inbumatatesti cele negative. Astfel vei deveni mai puternic mental si vei reusii sa faci fata abuzul.
Totusi e important sa iti si timp si pentru treburile casnice si alte responsabilitati pe care le ai. Incearca sa faci ce poti si ce stii iar daca nu sti ceva intreaba si cere explicatii.
Daca vrei sa muncesti cautati un job dar sa nu iti neglijezi studiile. Ma indoiesc ca vei castiga suficient la inceput sa te poti muta sau sa fii complet independent, asta va lua timp si o vei face pas cu pas.

| behappy2019 a răspuns:

Incearca sa impaci capra si varza pana devii major, intre timp pregateste-ti un plan pe cand vei deveni major si mult curaj in tot ce vei face.

| slayer09 a răspuns:

Din cate imi povestesti nu cred ca tu esti problema. Tatal tau cred ca are greutati, la serviciu, in familie, se streseaza foarte mult. Datorita acestui fapt, el neputand sa isi exprime frustrarile la timp, cade pe tine frustrarea lui, se elibereaza. Ceea ce cred ca tu si cu mama voastra ar trebui sa faceti e sa vorbiti cu el, ca sa inceapa sa vorbeasca cu voi despre problemele lui si voi sa il sprijiniti si poate sa aveti vreun sfat bun pentru el. Tu ce ar trebui sa faci e sa il intelegi ca e stresat si sa incerci sa ii oferi un pic de iubire, in fiecare zi, si ai sa vezi cum se va schimba. Infrunta-l cu iubire. Daca el trancane si injura, tu iarta-l si incearca sa ii faci ziua mai buna. Du-te la el, vorbeste cu el despre problemele lui, intra-i la inima si se va linisti. Cum sa faci asta: in primul rand ia 2 beri, seara cand ajunge acasa imparte o bere cu el si discuta serios dar calm si cu iubire despre cum ar vrea el ca tu sa il faci fericit. Vorbeste despre problemele lui si implic-o si pe mama ta. Toate cele bune.

| mgtow a răspuns:

La 18 ani poti apuca drumul strainatatii si cand te suna sai dai bani ca nu are ii zici ca banii sau dus in scandalurile lui care ti lea bagat pe gat

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!